Ադրբեջանցի գերի և ռազմական ուղղաթիռներ․ խուճապ Վարդենիսում
Երեկ ողջ օրվա ընթացքում Վարդենիսում տիրող խուճապը կապված է եղել քաղաքի վրայով անցնող ռազմական ուղղաթիռների, ինչպես նաև ջրի թունավորման մասին լուրերի հետ։ Վարդենիսի բնակիչները Epress.am-ի հետ զրույցում պատմեցին, որ դեռ նախօրեին լուրեր էին տարածվել, թե ադրբեջանցիները սահմանին մոտ են եկել, իսկ Քելբաջարում նրանցից մեկը գերեվարվել է։
Քելբաջարի բնակիչները մեր թղթակցի հետ զրույցում հաստատել են, թե երեքշաբթի, մոտավորապես ժամը 14։00-ի սահմաններում Քելբաջարի տարածքում տեղի բնակիչները երկու ադրբեջանցիներ են նկատել, որոնցից մեկին կարողացել են բռնել և հանձնել են իրավապահ մարմիններին, իսկ մյուսին հաջողվել է փախչել։ Մեր զրուցակիցներից մեկի համաձայն, ադրբեջանցիներին տեսել են 14-ամյա կորած երեխային փնտրելու ժամանակ։ Մեր զրուցակիցները չեն կարողացել բացատրել, թե ինչպես են ադրբեջանցիները հայտնվել քաղաքում՝ սահմանապահների թիկունքում։ Նրանք նաև չեն նշել, թե արդյոք գերեվարված ադրբեջանցին զինվորական է։
Վարդենիսիսում երեկ օրվա ընթացքում խուճապը մեծ է եղել․ ռազմական ՀՀ զինված ուժերի ուղղաթիռները անցել են քաղաքի վրայով, իսկ բնակիչների շրջանում լուրեր են տարածվել, թե ադրբեջանցիները թունավորել են ջուրը ու դրանից պետք չէ օգտվել։
«Այսօր ռազմական ուղղաթիռներ են անցել, շատ անսովոր վիճակ է, չգիտենք՝ ինչ է կատարվում։ Ամեն մեկը մի բան է ասում, սակայն հստակ ոչինչ չեն բացատրում», - երեկ նշել է մեր զրուցակիցներից մեկը։

Азербайджанский пленный и военные вертолеты: паника в Варденисе
Царящая на протяжении всего дня 9 июля паника в армянском Варденисе связана со слухами о пролетающих над городом военных вертолетах и отравленной воде. Как местные жители рассказали Epress.am, еще накануне распространилась информация о том, что азербайджанцы вплотную подошли к границе, а один из них попал в плен в Кельбаджаре.
Жители Кельбаджара в беседе с корреспондентом Epress.am подтвердили, что во вторник около 14:00 на территории города были замечены двое азербайджанцев, одного из которых удалось поймать и сдать правоохранительным органам, второму удалось сбежать. Один из наших собеседников сообщил, что азербайджанцев заметили во время поисков пропавшего 14-летнего ребенка. Объяснить, как азербайджанцы оказались в городе в тылу пограничников, наши собеседники не смогли. Является ли плененный военнослужащим, также неизвестно.
Паника в Варденисе была серьезная: над городом летали военные вертолеты ВС Армении, а среди населения распространились слухи, что азербайджанцы отравили воду.
«Летали военные вертолеты, очень непривычно. Мы не знаем, что происходит. Ходят разные слухи, но никто ничего конкретного не говорит», - сказал наш собеседник.