Կնոջը սպանած ամուսինը պնդում է՝ կինը դավաճանում էր, և մեղմ պատիժ է ուզում
35-ամյա Դիանա Նահապետյանին դանակի 21 հարվածով սպանելու մեջ մեղադրվող նրա ամուսինը՝ Վոլոդյա Մուրադյանը, այսօր դատարանում միջնորդել է փոխել իր դեմ մեղադրանքը: Մուրադյանը մեղադրվում է 104-րդ հոդվածի 2-ին մասի 5-րդ կետով՝ «առանձին դաժանությամբ սպանություն», որը ենթադրում է 12-20 տարի ժամկետով կամ ցմահ ազատազրկում, և միջնորդել է իրեն դատել ավելի մեղմ՝ 6-12 տարի նախատեսող հոդվածով: Գործը լսող Արարատի և Վայոց Ձորի ընդհանուր իրավասության դատարանը, սակայն, մերժել է պատասխանող կողմի այս միջնորդությունը:
Նշենք, որ այսօր դատարանի դահլիճի մոտ բողոքի ակցիա է անցկացրել «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան՝ սպանվածի ամուսնու համար օրենքին համապատասխան պատիժ պահանջելով։
Մեկ անգամ արդեն գործով ամբաստանյալի նկատմամբ առաջադրված հոդվածը փոխվել է և ավելի ծանր մեղադրանք է առաջադրվել:
Դատարանի դահլիճում ամբաստանյալը, փորձելով ապացուցել, որ մեղմ պատժի է արժանի, ասել է, որ կինը դավաճանում և խայտառակում էր իրեն։ Ինչպես դատարանից Epress.am-ին հայտնել է «Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի» ղեկավար Լառա Ահարոնյանը, այդ հայտարարությանն արձագանքել է մեղադրողը՝ ասելով, թե «եթե կինդ դավաճանում էր, բաժանվեիր, ոչ թե սպանեիր նրան»: Մեղադրյալն էլ հակադարձել է, որ կնոջ սիրեկանները ոստիկաններ էին, նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի օգնականներ, որոնք իրեն կսպանեին, եթե կնոջից բաժանվեր:
Այսպիսով՝ գործի դատաքննությունը ավարտվել է, և հաջորդ նիստը նշանակվել է հուլիսի 31-ին:
Հիշեցնենք, որ գործի քննության ընթացքում դատարանը պարզել է, որ Վոլոդյա Մուրադյանը կոմուլյատիվ աֆեկտի տակ չի գտնվել, նա եղել է «հոգեկան բարձր հուզական վիճակում», սակայն հանցանքը կատարելիս ամբողջովին գիտակցությունից զրկված չի եղել՝ այսինքն, մեղսունակ է և գիտակցելով է կատարել հանցանքը։

Man Accused of Killing His Wife Asks for Lighter Sentence Because Claims Wife Cheated on Him
Volodya Muradyan, the husband of 35-year-old Diana Nahapetyan, accused of fatally stabbing his wife 21 times, in court today filed a motion to amend the charges. Muradyan is charged with RA Criminal Code Article 104 Section 1 Paragraph 5: "murder with particular cruelty". If convicted, he faces 12–20 years or life in prison. He petitioned for a milder sentence — 6–12 years' imprisonment. The Court of First Instance of Ararat and Vayots Dzor Districts, however, refused the motion.
Recall, the charge against Muradyan was changed once already — to a graver charge.
Trying to prove that he is worthy of a lighter sentence, the defendant in court today said that his wife was cheating on him and disgracing him. As told to Epress.am by Women's Resource Center of Armenia Executive Director Lara Aharonian, who was present in court, the prosecutor responded to this statement by saying, "If your wife was cheating on you, you divorced her, not killed her." The accused countered that his wife's lovers were police officers, assistants to former Prosecutor General of Armenia Aghvan Hovsepyan, who would kill him if he divorced his wife.
Thus, today's court hearing ended, with the next session scheduled for July 31.
Recall, during the course of the investigation, the court found that Muradyan was not under "cumulative effect," that is, an unstable mental state resulting from a series of incidents, and though he was in a "highly emotional state," his consciousness was not completely clouded over when he committed the crime. That is, he was sane and of sound mind when the crime was committed.