«Բանդայի գործով» մեղադրյալը ինքնավնասվել է դատարանում․ նիստը հետաձգվել է (թարմացված)
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր «բանդայի գործով» հերթական դատական նիստն ընդմիջվել է նրանից հետո, երբ մեղադրյալներից մեկը՝ Դավիթ Գալստյանը, ինքնավնասվել է։
Ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի լրագրողը դատարանի դահլիճից, բնակարանային մի շարք գողություններ կատարելու մեջ մեղադրվող Գալստյանը սուր ծակող առարկայով հարվածել է իր ձեռքին։ Մեր լրագրողին հեռվից չի հաջողվել նկատել, թե ինչ առարկա է դա եղել։ Դեպքին արագ միջամտել են կարգադրիչներն ու ոստիկանները, ներկաներին խնդրել են հեռանալ դատարանի դահլիճից, իսկ Գալստյանին սկսել են օգնություն ցույց տալ դատարանի դահլիճում։
Գալստյանն ինքնավնասման փորձը կատարել է նրանից հետո, երբ դատարանում սկսել են կարդալ իր նախաքննական ցուցմունքը, չնայած դատավարության ընթացքում նա մի քանի անգամ պնդել էր, որ ինքը այդ ցուցմունքի հեղինակը չէ, և իրեն ոստիկանությունում խոշտանգել են։
Հարցին՝ արդյոք հարցաքննություն եղել է, նա բացասական պատասխան է տվել․
«Հարցաքննություն չի եղել, տարել են, ջարդել են, ասել են՝ մի տարվա գործերը ձեր վրա են։ Մի տարի պաշտպան ունենալու հնարավորություն չեն տվել։ Քննչական գործողությունների չեմ մասնակցել, որովհետև վատ եմ եղել», - ասել է Գալստյանը՝ նշելով, որ իրեն սպառնացել են խնդիրներ ստեղծել ընտանիքի անդամների համար։
Դավիթ Գալստյանի փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանն Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ իր պաշտպանյալն ինքնավնասվել է, որովհետև, լսելով դատախազի ընթերցած նախաքննական ցուցմունքը, որն ինքը չի տվել, վերապրել է այն բոլոր խոշտանգումները, որոնք կիրառվել են իր նկատմամբ։
Ըստ փաստաբանի՝ գործի նյութերին կցված է դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունն այն մասին, որ ամբաստանյալ Դավիթ Գալստյանը լուրջ հոգեկան խնդիրներ ունի։
Ոսկանյանը նշել է, որ իր պաշտպանյալը մեկ անգամ էլ փորձել է ինքնավնասման դիմել մեկ այլ մեղադրյալ Արմեն Դալլաքյանի մահվանից հետո։
Այսօրվա դատական նիստը հետաձգվել է մինչև օգոստոսի 6-ը։
Ավելի վաղ Գալստյանը դատարանում հայտարարություն էր ընթերցել։
Հիշեցնենք, որ գործով անցնում են 2011 թվականի սեպտեմբերին բնակարանային գողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալված 5 ամբաստանյալներ: Վերջիներս, ինչպես նաև նրանց պաշտպանները հայտարարել են, որ ամբաստանյալների նկատմամբ խոշտանգումներ են իրականացվել, և դրանց հետևանքով կորզված ցուցմունքները չպետք է քննվեն դատարանում և մեղադրականի հիմք դառնան: Պաշտպանները պնդում են, որ գործը քննվում է բազմաթիվ խախտումներով։

Accused in Gang Case Pierces Himself with Sharp Object in Courtroom: Trial Postponed
Today's court session in the "gang case" was adjourned at the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan after one of the accused, David Galstyan, harmed himself.
As reported by the Epress.am journalist in the courtroom, Galstyan, accused of committing a series of burglaries, pierced his hand with something sharp (the Epress.am journalist was unable to see what it was). Court bailiffs and police officers responded immediately, asking those present to leave the courtroom while providing assistance to Galstyan.
Galstyan committed the act of self-mutilation after the prosecutor began to read the testimony he allegedly gave during the preliminary investigation. During the trial, Galstyan has repeatedly said he gave no such testimony and that police tortured him.
Asked whether there was an investigation (into the allegation of police torture), he said no. "There was no interrogation. taken, beaten, and told, the case of one year's is on you. They didn't give the opportunity to have counsel for one year. I didn't participate in the investigation because I was ill ," Galstyan said, adding that he was threatened that they would create problems for his family members.
Galstyan's attorney Stepan Voskanyan informed Epress.am that his client harmed himself because hearing the prosecutor read a testimony he did not give, Galstyan relived all the torture which was applied to him.
According to the attorney, attached to the case materials are the results of the forensic examination that state that Galstyan has serious mental health problems.
Voskanyan said that his client attempted self-mutilation once before, after the death of one of the other accused, Armen Dallakyan
Today's court session was postponed to August 6.
Earlier, Galstyan read a statement in court .
Recall, five people are arrested and accused of committing burglary in September 2011. The accused (and their lawyers) claim that they are being tortured and testimony obtained under torture shouldn't be admitted in court and become grounds for prosecution.