Ամուսնու և սկեսրոջ կողմից խոշտանգված կինը հատուցում է պահանջում․ գործը դատարանում է
Սկեսրոջ և ամուսնու կողմից 10 ամիսների ընթացքում ծեծի և խոշտանգումների ենթարկված Մարիամ Գևորգյանը պահանջում է իր կրած զրկանքերի համար բարոյական և ֆիզիկական վնասի փոխհատուցում: Այս մասին այսօր Epress.am-ին հայտնել է Գևորգյանի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանը:
Կնոջը ծեծած սկեսուրի և ամուսնու դեմ հարուցված քրեական գործից փոխհատուցման մասին քաղաքացիական պահանջն ավելի վաղ առանձնացվել էր և քննվում է առանձին՝ Արարատի և Վայոց Ջորի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ Ելենա Քոչարյանի վարույթում:
Գևորգյանի կողմը դժգոհ է անցկացված դատաբժշկական փորձաքննությունից, որը, ըստ կողմի, ոչ միայն որոշ հարցերի տվել է շատ կողմնակալ պատասխաններ, այլևս իսպառ բաց է թողել կարևոր հարցադրումներ: Այսպես՝ փորձագիտական եզրակացության համաձայն՝ հնարավոր չէ վերականգնել Մարիամ Գևորգյանի կրած մարմնական վնասվածքները: «Մենք դիմել ենք բազում բժշկական հաստատություններ, և նրանք հայտնել են, որ Մարիամ Գևորգյանի մարմնական վնասվածքները հնարավոր է վերականգնել»,- ասել է Մուրադյանը:
Ըստ փաստաբանի՝ դատարանը հնարավորություն է տվել ապացուցել, որ վնասվածքների վերականգնման հնարավորություն կա, և դա, Մուրադյանի խոսքով, առաջին քայլն է: Հետագայում պետք է չափվի՝ որքան է արժենալու ֆիզիկական վնասվածքների վերականգնումը, որպեսզի կազմվի փոխհատուցման չափը:
Ինչ վերաբերում է բարոյական վնասին, փաստաբանն ասել է, որ այդ համակարգը Հայաստանում չի գործում: «Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել, որ Հայաստանում բարոյական վնասի մասին օրենսդրության բացակայությունը հակասահմանադրական է»,- ասել է Մուրադյանը:
Հիշեցնենք, որ Գևորգյանի սկեսուր Հայկանուշ Միքայելյանը դատապարտել է 4 տարվա ազատազրկման, սակայն համաներմամբ ժամկետի 1/3-ը հանվել է: Այս դատական ակտը վերաքննիչ դատարանը ևս անփոփոխ է թողել:

Жертва питерских садистов требует компенсации морального и физического вреда
Мариам Геворгян, на протяжении 10 месяцев подвергавшаяся избиению и пыткам со стороны мужа и свекрови, требует компенсации морального и физического вреда. Об этом Epress.am сообщил адвокат женщины Тигран Мурадян.
Гражданское требование о выплате компенсации было отделено от уголовного дела, заведенного на сверковь и мужа, и рассматривается в суде общей юрисдикции Араратской области и Вайоц Дзор.
Сторона Геворгян недовольна проведенной судмедэкспертизой, которая, по их мнению, не только дала крайне пристрастные ответы, но и обошла стороной важные вопросы. Так, согласно экспертному заключению, восстановить телесные повреждения Мариам Геворгян невозможно. «Мы обращались во многие медучреждения, где сообщили, что телесные повреждения Мариам Геворгян можно восстановить», - сказал Мурадян.
Суд, по его словам, предоставил возможность доказать наличие возможности восстановления повреждений, и это, добавил собеседник, является первым шагом. Впоследствии нужно высчитать стоимость восстановления физических повреждений для определения размера компенсации.
По поводу морального ущерба адвокат заявил, что эта система в Армении не действует. «Конституционный суд постановил, что отсутствие в Армении законодательства о моральном вреде антиконституционально».
Напомним, что свекровь женщины Айкануш Микаелян приговорили к 4 годам заключения, однако в результате амнистии треть срока скостили. Апелляционный суд не изменил и этот судебный акт.
Мариам Геворгян вышла замуж за Давида Зирояна и улетела в Санкт-Петербург, где проживала семья жениха. Там девушку держали под замком и подвергали различным пыткам в течение 10 месяцев. Мариам удалось сбежать и вернуться в Армению, где она подала заявление в полицию.