Աժ֊ն մերժել է սահմանապահ գյուղերի մասին Փաշինյանի նախագիծը
ԱԺ-ն այսօր 54՝ ձեռնպահ, 40՝ կողմ և 3՝ դեմ ձայների հարաբերակցությամբ մերժել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանապահ համայքների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Հիշեցնենք, որ նախագիծը նախատեսում էր որոշ արտոնություններ սահմանապահ գյուղերի բնակիչներին:
Ձեռնպահ են քվեարկել և, փաստորեն, նախագծի ընդունումը տապալել ՀՀԿ խմբակցությունը և ԲՀԿ խմբակցության մի մասը: ԲՀԿ խմբակցության անդամ Ստեփան Մարգարյանն ասել է՝ ցանկալի է, որ կառավարությունն ավելի մեծ նախագիծ մշակի ու ներկայացնի, քանի որ Փաշինյանի ներկայացրած նախագիծը խնդիրներին մասնակի լուծում է տալիս։
«Ժառանգություն» խմբակցությունից Զարուհի Փոստանջյանը, ով նոր է վերադարձել Տավուշի մարզից, ասել է, որ հարցը հրատապ է և պետք չէ սպասել մինչև Կառավարությունn ajn քննարկի:
Ի վերջո, նախագծին կողմ են քվեարկել ՀԱԿ-ը, ՀՅԴ-ն, Ժառանգությունը, ՕԵԿ-ը, ԲՀԿ-ի մի մասը, ինչը բավարար չի եղել այն անցկացնելու համար:
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանի նախագիծը, մասնավորապես, առաջարկում է.
ա) 50 տոկոս զեղչ՝ էլ. էներգիայի, բնական գազի, խմելու և ոռոգման ջրի վարձավճարների մասով:
բ) սահմանապահ համայնքների բնակիչները ազատվում են հողի հարկից և անշարժ գույքի գույքահարկից:
գ) ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով անօթևան մնացած բնակիչներին մեկամսյա ժամկետում տրամադրվում է համարժեք օթևան՝ նույն համայնքի տարածքում:
դ) ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով վիրավորված քաղաքացիների բուժումն իրականացվում է ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով:
ե) սահմանապահ համայնքներին պետական բյուջեի միջոցներից տրվում է ամենամյա օգնություն՝ համայնքի բնակիչների առողջապահական կարիքները հոգալու և երիտասարդ ընտանիքներին աջակցելու համար:

Парламент Армении отклонил проект депутата о содействии приграничным селам
Национальное Собрание Армении отклонило законопроект «О приграничных общинах Республики Армения», представленный членом фракции «Армянский национальный конгресс» Николом Пашиняном: 54 депутата воздержались, 40 – за, 3 – против.
Проект предусматривал предоставление некоторых льгот жителям приграничных сел.
Воздержались и, фактически, сорвали принятие проекта правящая Республиканская партия и часть фракции «Процветающая Армения» (ППА). Член ППА Степан Маргарян заявил, что желательно, чтобы правительство разработало и представило проект побольше, так как проект Пашиняна решает лишь часть проблем.
Депутат от «Наследия» Заруи Постанджян, недавно вернувшаяся из Тавушской области, назвала вопрос срочным: по ее словам, не стоит ждать, пока вопрос обсудит правительство.
За проект проголосовали «Армянский национальный конгресс», «Дашнакцутюн», «Наследие», «Оринац еркир», часть «Процветающей Армении».
В проекте Пашиняна, в частности, предлагается:
1. 50-процентная скидка на электроэнергию, природный газ, питьевую и оросительную воду;
2. избавление жителей приграничных сел от налога на землю и недвижимое имущество;
3. предоставление жителям, лишившимся крова в результате действий азербайджанских ВС, равноценного жилья на территории той же общины;
4. проведение лечения раненых в результате действий азербайджанских ВС граждан на средства из госбюджета Армении;
5. выделение из госсредств ежегодной помощи приграничным селам на здравоохранительные нужды и содействие молодым семьям.