Աժ֊ն մերժել է սահմանապահ գյուղերի մասին Փաշինյանի նախագիծը
ԱԺ-ն այսօր 54՝ ձեռնպահ, 40՝ կողմ և 3՝ դեմ ձայների հարաբերակցությամբ մերժել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանապահ համայքների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Հիշեցնենք, որ նախագիծը նախատեսում էր որոշ արտոնություններ սահմանապահ գյուղերի բնակիչներին:
Ձեռնպահ են քվեարկել և, փաստորեն, նախագծի ընդունումը տապալել ՀՀԿ խմբակցությունը և ԲՀԿ խմբակցության մի մասը: ԲՀԿ խմբակցության անդամ Ստեփան Մարգարյանն ասել է՝ ցանկալի է, որ կառավարությունն ավելի մեծ նախագիծ մշակի ու ներկայացնի, քանի որ Փաշինյանի ներկայացրած նախագիծը խնդիրներին մասնակի լուծում է տալիս։
«Ժառանգություն» խմբակցությունից Զարուհի Փոստանջյանը, ով նոր է վերադարձել Տավուշի մարզից, ասել է, որ հարցը հրատապ է և պետք չէ սպասել մինչև Կառավարությունn ajn քննարկի:
Ի վերջո, նախագծին կողմ են քվեարկել ՀԱԿ-ը, ՀՅԴ-ն, Ժառանգությունը, ՕԵԿ-ը, ԲՀԿ-ի մի մասը, ինչը բավարար չի եղել այն անցկացնելու համար:
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանի նախագիծը, մասնավորապես, առաջարկում է.
ա) 50 տոկոս զեղչ՝ էլ. էներգիայի, բնական գազի, խմելու և ոռոգման ջրի վարձավճարների մասով:
բ) սահմանապահ համայնքների բնակիչները ազատվում են հողի հարկից և անշարժ գույքի գույքահարկից:
գ) ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով անօթևան մնացած բնակիչներին մեկամսյա ժամկետում տրամադրվում է համարժեք օթևան՝ նույն համայնքի տարածքում:
դ) ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով վիրավորված քաղաքացիների բուժումն իրականացվում է ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով:
ե) սահմանապահ համայնքներին պետական բյուջեի միջոցներից տրվում է ամենամյա օգնություն՝ համայնքի բնակիչների առողջապահական կարիքները հոգալու և երիտասարդ ընտանիքներին աջակցելու համար:

Today, the National Assembly rejected a bill presented by Armenian National Congress (HAK) MP Nikol Pashinyan, called “About the Republic of Armenia’s Border Communities”; 54 'abstained', 40 'yes', and 3 'no' during the vote. The bill called for certain privileges for border village residents.
Armenian Republican Party (HHK) and a part of Prosperous Armenia Party (BHK) voted to abstain, which overturned the bill. BHK MP Stepan Margaryan said that he wished the government would write a larger bill and submit it, because Pashinyan’s presented bill only partially solved issues.
Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan, who recently returned from Tavush, said that the issue is urgent and that they should not wait until the government discussed the issue.
The bill was voted ‘yes’ by Armenian National Congress (HAK), Armenian Revolutionary Federation (ARF), Heritage Party, Rule of Law Party (OEK) and a portion of Prosperous Armenia Party (BHK), which was not sufficient enough to pass the law.
Recall, that Pashinyan’s bill specifically suggests that;
1. A 50% decreased in electricity, natural gas, drinking and irrigation water fees.
2. Border village residents will be freed from land tax and real estate tax
3. Residents left homeless after Azerbaijani armed attacks will be provided a home with equivalent costs in the same community within 1 month.
4. Citizens injured from Azerbaijani armed attacks will be provided medical treatment paid by the Armenian State Budget.
5. The State budget will provide border village communities help for daily health needs and support young families.