Բերման են ենթարկվել Շանթ Հարությունյանի աջակիցների ակցիայի մասնակիցները (թարմացված)
Անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին ձերբակալված քաղբանարկյալ Շանթ Հարությունյանին և ընկերներին համերաշխություն հայտնելու համար կազմակերպված երթը դեռ չմեկնարկած՝ բերման են ենթարկվել մի քանի ակտիվիստներ: Նրանք Շանթ Հարությունյանի փոքր նկարներով պաստառներով և անոնիմուսների դիմակներով կանգնած էին Ազատության հրապարակի մոտակայքում՝ Մաշտոցի և Սայաթ-Նովա պողոտաների խաչմերուկում։ Ոստիկանության բաժնում գտնվող ակցիայի մասնակիցներից մեկը Epress.am֊ի թղթակցին ասել է, որ իրենք որոշ ժամանակ հետիոտների համար նախատեսված կղզյակների վրա կանգնելուց հետո շարժվել են դեպի Ֆրանսիայի հրապարակում գտնվող Օգյուստ Ռոդենի հեղինակած Ժյուլ Բաստիեն Լըպաժի արձան, Շանթ Հարությունյանի պաստառներով կանգնել են այնտեղ՝ չխանգարելով երթևեկությանը։ Ոստիկանները նրանց հրելով տարել են դեպի մոտակա կանգառ, որտեղից էլ նրանց բերման են ենթարկել Ոստիկանության Կենտրոնի բաժին:
Բերման ենթարկվածներն են Հերբերտ Գևորգյանը, Սուրեն Սահակյանը, Դվին Իսանյանսը, Արա Պետրոսյանը, Տիգրան Փարսիլյանը, Արտակ Գևորգյանը, Մաքս Սարգսյանը և Վահագն Մինասյանը։
Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը լրագրողներին հայտնել է, որ բերման ենթարկվածները խախտել են կարգը, քանի որ, կանգնելով հետիոտների համար նախատեսված կղզյակների վրա, սահմանափակել են այլ քաղաքացիների իրավունքները։ Այլ հարցերի Օսիպյանը հրաժարվել է պատասխանել՝ խորհուրդ տալով դիմել ոստիկանության լրատվական ծառայությանը։
Երթը մեկնարկել է 18.40-ին Ազատության հրապարակից։ Մասնակիցներից ոմանք կրում են անոնիմուսների դիմակներ։ Նրանք նշում էին, որ ցանկանում են Հայաստանում կրկնել անցյալ տարվա անոնիմուսների երթը՝ միևնույն ժամանակ բարձրաձայնելով քաղբանտարկյալների առկայության խնդիրը։ Երթի մասնակիցները ձեռքերում պահում էին քաղբանտարկյալների նկարները և վանկարկում նրանց անունները։
Երբ երթը հասել է Հանրապետության հրապարակում գտնվող արտգործնախարարության շենքի մոտ, ոստիկանները բերման են ենթարկել նաև Գոհար Սարոյանին, ով անոնիմուսի դիմակով փակել էր դեմքը։ Դրանից հետո ոստիկանները պատ են շարել երթի մասնակիցների դիմաց՝ պահանջելով բացել դեմքերը և այդպես շարունակել երթը։ Մասնակիցները դեմքերից հեռացրել են դիմակները, որից հետո Նալբանդյան և Թումանյան փողոցներով շարժվել են դեպի Ազատության հրապարակ։
Հիշեցնենք, որ ուղիղ մեկ տարի առաջ Շանթ Հարությունյանի շարժման աջակիցների «Անոնիմուսներ» դիմակներով երթն ավարտվել էր սկսվելուց մի քանի րոպե անց․ տասնյակ ակտիվիստների բերման էին ենթարկվել։ Երթն անցկացնելու համար ոգեշնչման աղբյուր էր հանդիսացել 16-17դդ. անգլիացի հասարակական գործիչ Գայ Ֆոքսը, ով Հակոբ I-ին արքային գահընկեց անելու ծրագրի մասնակիցեր և որին ձերբակալել էին 1605 թվականի նոյեմբերի 5-ին:
Հոկտեմբերի 17-ին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը վճռել է Շանթ Հարությունյանին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման, Վահե Մկրտչյանին՝ 7 տարվա, Ալբերտ Մարգարյանին՝ 6 տարվա, Ավետիս Ավետիսյանին՝ 5 տարվա, Վարդան Վարդանյանին՝ 5 տարվա, Լիպարիտ Պողոսյանին՝ 5 տարվա, Հայկ Հարությունյանին՝ 4,5 տարվա, Ալեք Պողոսյանին՝ 4 տարվա, Մկրտիչ Հովհաննիսյանին՝ 4 տարվա, Արմեն Հովհաննիսյանին՝ 2 տարվա, Սևակ Մնացականյանին՝ 1,5 տարվա, Տիգրան Պետրոսյանին՝ 1 տարվա։
Միսակ Առաքելյանի նկատմամբ կիրառվեց տուգանք նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով։ Շանթ Հարությունյանի անչափահաս որդին՝ Շահեն Հարությունյանը, դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման։ Դատարանը վճռեց պատիժը պայմանականորեն չկիրառել։

В Ереване задержали участников "марша миллионов" в поддержку политзаключенных
В Ереване начались задержания до начала шествия солидарности с арестованными 5 ноября 2013г. Шантом Арутюняном и его единомышленниками. Несколько участников акции в масках анонимусов и портретами Шанта Арутюняна в руках стояли неподалеку от площади Свободы, на перекрестке проспекта Маштоца и ул. Саят-Новы. Полицейские «дотолкали» их до ближайшей остановки общественного транспорта, затем задержала. В отделение доставили Герберта Геворгяна, Сурена Саакяна, Двина Исанянса, Ара Петросяна, Тиграна Парсиляна, Артака Геворгяна, Макса Саргсяна и Ваагна Минасяна.
Начальник полиции Еревана Валерий Осипян сообщил журналистам, что задержанные нарушили порядок, встав на островках для пешеходов и ограничив права других граждан. Отвечать на иные вопросы полицейский отказался, посоветовав обращаться в пресс-службу структуры.
Один из задержанных сообщил корреспонденту Epress.am, что с островков для пешеходов они двинулись к памятнику художнику Жюлю Бастьену-Лепажу на площади Франции, где остановились, держа в руках плакаты с изображением политзаключенного Шанта Арутюняна, и не мешали дорожному движению. Полицейские дотолкали их до ближайшей остановки общественного транспорта, где начались задержания.
Ранее демонстранты выразили желание повторить в Армении шествие анонимусов, в то же время заявив о наличии в стране политзаключенных.
Когда шествие подошло к зданию МИД на Площади Республики, полиция задержала Гоар Сароян, также прикрывшую лицо маской. Стражи правопорядка выстроили живую стену, требуя, чтобы участники акции продолжали шествие без масок на лице. Демонстранты выполнили требование полицейских и двинулись к площади Свободы.
Ровно год назад шествие в масках, организованное Шантом Арутюняном и его единомышленниками, завершилось практически сразу после начала: полиция начала задержания.
17 октября судья Мнацаканян приговорил Шанта Арутюнян к 6 годам лишения свободы, Ваге Мкртчяна – к 7 годам, Альберта Маргаряна – к 6, Аветиса Аветисяна, Липарита Погосяна и Вардана Варданяна – к 5, Айка Арутюняна – к 4.5, Алека Погосяна – к 4, Мкртича Ованисяна – к 4, Армена Ованисяна – к 2, Севака Мнацаканяна – к 1.5, Тиграна Петросяна – к году тюрьмы.
На Мисака Аракеляна наложили штраф в размере 50-кратной суммы минимальной зарплаты. Несовершеннолетнего сына Шанта Арутюняна Шагена приговорили к 4 годам условно.
Сегодня, 5 ноября 2014 года, вышел на свободу приговоренный к году тюрьмы Тигран Петросян.
Ряд местных и международных правозащитников признали их политзаключенными. Отметим, что до начала сидячей забастовки на площади Свободы в Ереване, после которого впоследствии было организовано шествие, Шант Арутюнян заявил, что начинает революцию.