Զոհվածների ծնողները հեռացան նախագահականի դիմացից քաշքշոցից խուսափելու համար (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր նախագահական նստավայրի դարպասների մոտ հերթական բողոքի ակցիա անցկացնող բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների ծնողները համաձայնել են ակցիան շարունակել նախագահականի դիմացի մայթին։ Ծնողները երկար ժամանակ տեղի չէին տալիս դիմացի մայթ տեղափոխվելու մասին ոստիկանների խնդրանքներին՝ պնդելով, որ այնտեղից իրենց չեն լսում։
2007 թվականին բանակում զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մորը՝ Գոհար Սարգսյանին, զանգահարել և դարպասների դիմացից հեռանալու խնդրանքով դիմել է Երևանի ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը: Երբ Օհանջանյանը մերժել է, ոստիկանապետը սպառնացել է «համապատասխան միջոցներ» կիրառել։ Երևանի ոստիկանապետի խոսքերից զայրացած՝ ծնողները դեռ մի քանի րոպե կանգնել են նախագահականի դարպասների դիմաց, սակայն հետագայում անցել են դիմացի մայթ: Epress.am֊ի լրագրողի հետ զրույցում 2013 թվականին բանակում զոհված Արման Մուրադյանի հայրը՝ Հովսեփ Մուրադյանն ասել է, որ որոշումը կայացվել է ավելորդ քաշքշոցից խուսափելու համար, քանի որ տեսնում էին՝ նախագահականում հյուրի են սպասում և այս անգամ իրենց ուժով կհեռացնեն դարպասի մոտից։ Նշենք, որ նախկին ակցիաների ժամանակ ոստիկանները ծնողներին չէին հեռացնում նախագահականի մուտքի դիմացից՝ թույլ չտալով միայն մոտենալ ճաղերին։
Ծնողների հեռանալուց մոտ 5 րոպե հետո նախագահականի դարպասները բացվել են և ներս է մտել ԵԱՀԿ գրասենյակի ավտոմեքենան․ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման էր եկել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Մինչ նախագահականի մոտ գալը՝ զոհվածների ծնողները երթ են անցկացրել: Նրանք նախ կանգնել են Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության շենքի առջև, ապա ակցիան շարունակել ԱԺ դարպասների մոտ: Այդ պահին ԱԺ-ն պաշտոնական այց էր ընդունում․ հյուրն էր Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրոուն:
Նշենք, որ ծնողները տարիներ շարունակ ակցիաներ են անցկացնում պետական գերատեսչությունների մոտ՝ հայտարարելով, որ չեն հավատում իրենց զավակների մահվան պաշտոնական վարկածներին և պահանջելով գործերի արդար քննություն։ Նրանց պահանջներն իշխանավորների կողմից անտեսվում են։

Родители погибших солдат уступили полиции Армении, чтобы избежать потасовки
В среду, 19 ноября, родители погибших в армянской армии в небоевых условиях военнослужащих, пикетирующих офис президента Армении, прислушались к призыву полиции продолжить акцию на противоположной стороне улицы. Однако пикетчики длительное время не уступали стражам правопорядка, утверждая, что оттуда их не слышно.
Матери погибшего в 2007г. Тиграна Оганджаняна Гоар Саргсян позвонил начальник столичной полиции Ашот Карапетян с просьбой покинуть территорию, прилегающую к воротам резиденции президента. На отказ Оганджанян начальник полиции пригрозил применить «соответствующие меры». Возмущенные словами Карапетяна родители оставались на месте несколько минут, однако позднее выполнили его просьбу.
В беседе с корреспондентом Epress.am отец погибшего в 2013г. Армана Мурадяна Овсеп Мурадян сообщил, что решение было принято во избежание потасовки: они заметили, что в президентском дворце ждут гостей и их устранят с применением силы. В прошлом полицейские не устраняли их с территории, а только препятствовали приближению к воротам.
Спустя минуты после ухода участников акции ворота резиденции президента распахнулись для въезда автомобиля офиса ОБСЕ: на встречу с Сержем Саргсяном прибыл личный представитель действующего председателя Организации Анжей Каспшик.
До прибытия к офису главы государства родители погибших военнослужащих провели шествие. Прежде они остановились у расположенного поблизости посольства Великобритании, затем продолжили акцию у ворот Национального Собрания. Парламент также принимал гостей в лице председателя палаты представителей Кипра Янакиса Омироу.
Родители на протяжении лет организуют акции перед госведомствами, заявляя, что не верят официальным версиям смерти их сыновей, и требуя справедливого следствия. Требования, однако, не выполняются.