Զոհվածների ծնողները հեռացան նախագահականի դիմացից քաշքշոցից խուսափելու համար (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր նախագահական նստավայրի դարպասների մոտ հերթական բողոքի ակցիա անցկացնող բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների ծնողները համաձայնել են ակցիան շարունակել նախագահականի դիմացի մայթին։ Ծնողները երկար ժամանակ տեղի չէին տալիս դիմացի մայթ տեղափոխվելու մասին ոստիկանների խնդրանքներին՝ պնդելով, որ այնտեղից իրենց չեն լսում։
2007 թվականին բանակում զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մորը՝ Գոհար Սարգսյանին, զանգահարել և դարպասների դիմացից հեռանալու խնդրանքով դիմել է Երևանի ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը: Երբ Օհանջանյանը մերժել է, ոստիկանապետը սպառնացել է «համապատասխան միջոցներ» կիրառել։ Երևանի ոստիկանապետի խոսքերից զայրացած՝ ծնողները դեռ մի քանի րոպե կանգնել են նախագահականի դարպասների դիմաց, սակայն հետագայում անցել են դիմացի մայթ: Epress.am֊ի լրագրողի հետ զրույցում 2013 թվականին բանակում զոհված Արման Մուրադյանի հայրը՝ Հովսեփ Մուրադյանն ասել է, որ որոշումը կայացվել է ավելորդ քաշքշոցից խուսափելու համար, քանի որ տեսնում էին՝ նախագահականում հյուրի են սպասում և այս անգամ իրենց ուժով կհեռացնեն դարպասի մոտից։ Նշենք, որ նախկին ակցիաների ժամանակ ոստիկանները ծնողներին չէին հեռացնում նախագահականի մուտքի դիմացից՝ թույլ չտալով միայն մոտենալ ճաղերին։
Ծնողների հեռանալուց մոտ 5 րոպե հետո նախագահականի դարպասները բացվել են և ներս է մտել ԵԱՀԿ գրասենյակի ավտոմեքենան․ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման էր եկել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Մինչ նախագահականի մոտ գալը՝ զոհվածների ծնողները երթ են անցկացրել: Նրանք նախ կանգնել են Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության շենքի առջև, ապա ակցիան շարունակել ԱԺ դարպասների մոտ: Այդ պահին ԱԺ-ն պաշտոնական այց էր ընդունում․ հյուրն էր Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրոուն:
Նշենք, որ ծնողները տարիներ շարունակ ակցիաներ են անցկացնում պետական գերատեսչությունների մոտ՝ հայտարարելով, որ չեն հավատում իրենց զավակների մահվան պաշտոնական վարկածներին և պահանջելով գործերի արդար քննություն։ Նրանց պահանջներն իշխանավորների կողմից անտեսվում են։

2026, 5 June, Friday
Today, the parents of soldiers, who died during their military service in times of peace, agreed to move their protest across the street from the Presidential Palace. For a long time, the parents were not giving in to the police officers' requests to move, claiming that no one heard them from there.
Gohar Sargsyan, who lost her son Tigran Ohanjanyan in 2007, received a phone call from Yerevan Police Chief Ashot Karapetyan, who asked her to move away from the Presidential gates. When Ohanjanyan refused, the Police Chief threatened to implement “appropriate measures”. Angry at the Chief's words, the parents stood in front of the gates for a few more minutes, and eventually went to the sidewalk across the street. Epress.am journalist spoke to Hovsep Muradyan, who lost his son Arman Muradyan in 2013, who explained that they decided the move to avoid unnecessary scuffles with the police, because they saw a guest was coming to the Presidential Palace and the police were waiting to forcefully push them away from the gates. Recall, that during previous protests, police would not restrict them from the entrance, only limiting them from the gates.
Five minutes after the parents went across the street, the palace gates opened and an OSCE office car entered; the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk was meeting with President Serzh Sargsyan.
Before nearing the Presidential Palace, the parents of the dead soldiers rallied across Baghramyan Ave., stopping in front of the British embassy, then continued in front of the National Assembly gates. That is when an official visitation was taking place at the National Assembly; the guest was Cypriot House of Representatives Speaker Yiannakis Omirou.
Note, that the parents have been protesting in front of state bodies for years and stating that they do not believe official explanations to their children’s deaths, and are demanding fair investigations into the cases.