Ովքեր են ամենաշատը դեմ և կողմ քվեարկում ԱԺ֊ում
5-րդ գումարման Ազգային ժողովի (նիստերը գումարվում են 2012 թվականի մայիսի 31-ից) պատգամավորներից ամենաշատը օրինագծերին դեմ է քվեարկել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ 192 անգամ։ Նրան հետևում են «Ժառանգություն» խմբակցության 3 պատգամավորներ Արլեքսանդր Արզումանյանը, Ռուբիկ Հակոբյանը և Թևան Պողոսյան, ովքեր, համապատասխանաբար, 119, 105 և 104 անգամ են դեմ քվեարկել։ Կողմ քվեարկողների թվում առաջատար են իշխող ՀՀԿ խմբակցության անդամները։ Մասնավորապես, 1-ին և 2-րդ տեղերը կիսում են Ռազմիկ Զոհրաբյանը և Հովհաննես Սահակյանը․ նրանք կողմ են քվեարկել 425-ական անգամ։ Այս տվյալները հրապարակել է parliamentmonitoring.am կայքը։
Ազգային ժողովում սովորաբար ձեռնպահ են քվեարկում ՀՅԴ խմբակցության անդամները։ Խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը ձեռնպահ է քվեարկել 194 անգամ, խմբակցության պատգամավորներ Աղվան Վարդանյանը և Արմեն Ռուստամյանը՝ 152 և 145 անգամ համապատասխանաբար։
Արծվիկ Մինասյանը նաև 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի ամենաակտիվ պատգամավորն է․ նա 78 ելույթ է ունեցել և 93 անգամ հարցերով է հանդես եկել։ Այս շարքում երկրորդը՝ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Խոսրով Հարությունյանն է՝ 65 ելույթ, 91 հարց, երրորդը՝ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը՝ 48 ելույթ, 72 հարց։
2012 թվականից սկսած նիստերից ամենաշատը բացակայել է ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը՝ 424 անգամ, նրան հետևում են ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը՝ 230 բացակա, և ԲՀԿ խմբակցության անդամ Գուրգեն Արսենյանը՝ 218։

424 отсутствия, 192 «против»: как работают армянские депутаты
В ходе пятого созыва Национального Собрания (с 31 мая 2012г.) чаще всех против законопроектов голосовал член фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян – 192 раза. На втором месте депутаты от «Наследия» Александр Арзуманян, Рубик Акопян и Теван Погосян – 119, 105 и 104 раза, соответственно. Чаще всего «за» голосовали члены фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА). В частности, 1 и 2 места заняли Размик Зограбян и Ованес Саакян: каждый из них поддержал законопроекты по 425 раза. Эти данные представляет сайт parliamentmonitoring.am.
Кнопку «воздержаться» чаще всего нажимали члены фракции «Дашнакцутюн». Секретарь фракции Арцвик Минасян «воздерживался» 194 раза, его однопартийцы Агван Варданян и Армен Рустамян – 152 и 145 раз, соответственно.
Кроме того, Минасян снова стал самым активным депутатом: он выступал 78 и задавал вопросы 93 раза. После него идет член фракции РПА Хосров Арутюнян с 65 выступлениями, 91 вопросом, на третьем месте – независимый депутат Эдмон Марукян – 48 выступлений, 72 вопроса.
С 2012г. чаще остальных на заседаниях отсутствовал лидер фракции «Процветающая Армения» (ППА), крупный предприниматель Гагик Царукян – 424 раза, депутат от «Армянского национального конгресса» Грант Багратян набрал 230 отсутствий, член ППА Гурген Арсенян – 218.