Երթուղայինների վարորդները գործադուլ են հայտարարել գազի թանկացման պատճառով (թարմացված)
16։00  Գազի թանկացման դեմ երթուղայինների վարորդների բողոքը քաղաքապետարանը քննարկելու է գծատերերի հետ: Այս մասին գործադուլի վայր ժամանած քաղաքապետի խորհրդական Ալբերտ Գևորգյանն ասել է ակցիայի կազմակերպիչ վարորդներին: Մինչ դա Գևորգյանը խնդրել է վարորդներին, որ գոնե նրանց մի մասը վերադառնա մեքենաները վարելուն և ժողովուրդը չտուժի նրանց հայտարարած անժամկետ գործադուլից։
«Հասկացանք խնդիրը, 40 դրամով թանկացել է 190-ից դարձել է 230: Հիմա մենք պետք է ձեզ սպասարկող ղեկավարների հետ պետք է որոշենք, լուծում գտնենք: Էդ հարցը ձեր ղեկավարողը պետք է լուծի, ես կասեմ՝ ոնց կլուծի»,- ասել է Գևորգյանը:
«Էս երկրում ոչ ոք չպիտի աշխատի, որովհետև..» վարորդներից մեկի խոսքը ընդհատելով Գևորգյանը շարունակել է՝ «Էս երկիրը մեր երկիրն ա»:
«Հա, երկիրը մերն ա, բայց ոնցոր մենք էս երկրի բնակչները չենք»,- հակադարձել է մեկ այլ վարորդ:
14։00 Երևանյան մի քանի երթուղիների վարորդներ գործադուլ են հայտարարել՝ բողոքելով գազալցակայաններում գազի գների բարձրացման դեմ: Նրանք հավաքվել են Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի եկեղեցու հարակից տարածքում և պնդում են, որ չեն սկսելու «քշել», քանի դեռ իրենց կորուստները փոխհատուցելու հարցը չի լուծվել։
Գործադուլի մասնակիցները պահանջել են հանդիպում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ: Մինչ վարչապետը չկա, գործադուլի տարածքում խցանում է առաջացել՝ մեծ թվով երթուղայինների կայանման պատճառով: Ակցիայի մասնակիցներն ասում են, որ գազի գները կամայականորեն են որոշվում և կապ չունեն ոչ դոլարի արժեվորման, ոչ որևէ այլ հանգամանքների հետ, քանի որ գազը թանկանում է միայն Երևանում, և ոչ՝ մարզերի լցակայաններում: Նրանց խոսքով՝ գազի գինը հասել է 230 դրամի:
Վարորդներն ընդգծել են, որ իրենք չեն ցանկանում՝ բարձրացվի տրանսպորտի սակագինը: «Մենք հասկանում ենք՝ ժողովուրդը մեղք է, 150 դրամ չի կարող տալ էս նեղ պայմաններում, սակայն ո՞վ պետք է մեր մասին մտածի»,- ասել է վարորդներից մեկը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանն ասել է, որ գազալցակայաններում թանկացումների պատճառով քաղաքապետարանը չի բարձրացնելու տրանսպորտի սակագինը: «Այո, լսել ենք, որ թանկացում կա, բայց սակագինը բարձրացնելու հարցը քաղաքապետարանը չի քննարկել»,- ասել է Արեյանը:

Водители ереванских маршруток бастуют из-за подорожания газа (обновлено)
16:00 Мэрия Еревана обсудит жалобу водителей маршрутных такси на подорожание газа с владельцами маршрутов. Об этом участникам акции сообщил прибывший на место советник мэра Альберт Геворгян. До тех пор делегат попросил, чтобы «хотя бы часть участников акции вернулась к работе, а народ не страдал от объявленной бессрочной забастовки».
«Мы поняли, в чем проблема. Подорожал на 40 драмов, вместо 190 стоит 230. Теперь мы вместе с вашим руководством должны решить, найти решение. Вопрос должен решать тот, кто вами руководит, я скажу, как он решит», - сообщил Геворгян.
«В этой стране никто не должен работать, потому что …», - эти слова одного из участников акции Геворгян прервал замечанием «Это наша страна».
«Да, страна наша, но мы как будто не жители этой страны», - ответил другой шофер.
Водители нескольких маршрутов в Ереване объявили рабочую забастовку, протестуя против подорожания газа на газозаправках. Они собрались неподалеку от церкви в районе Малатиа-Себастиа и утверждают, что не намерены приступать к работе, пока не решится вопрос компенсации их потерь.
Демонстранты требуют встречи с премьер-министром Армении Овиком Абрамяном. На месте проведения акции образовалась пробка: здесь припарковалось слишком много маршрутных такси. Протестующие считают, что цены на газ определяются своевольно и не имеют отношения ни к укреплению доллара, ни к чему-либо другому, так как газ дорожает только в столице. Теперь, по их словам, стоимость газа достигла 230 драмов.
Кроме того, шоферы отмечают, что не хотят повышения платы за проезд в транспорте. «Мы понимаем, народ жалко, люди не могут отдавать 150 драмов в таких тяжелых условиях, но кто должен думать о нас?».
В беседе с Epress.am заместитель градоначальника Еревана Камо Ареян заявил, что мэрия не повысит тариф на проезд. «Да, мы слышали о подорожании, но мэрия не обсуждала вопрос повышения тарифа».