Երթուղայինների վարորդները գործադուլ են հայտարարել գազի թանկացման պատճառով (թարմացված)
16։00  Գազի թանկացման դեմ երթուղայինների վարորդների բողոքը քաղաքապետարանը քննարկելու է գծատերերի հետ: Այս մասին գործադուլի վայր ժամանած քաղաքապետի խորհրդական Ալբերտ Գևորգյանն ասել է ակցիայի կազմակերպիչ վարորդներին: Մինչ դա Գևորգյանը խնդրել է վարորդներին, որ գոնե նրանց մի մասը վերադառնա մեքենաները վարելուն և ժողովուրդը չտուժի նրանց հայտարարած անժամկետ գործադուլից։
«Հասկացանք խնդիրը, 40 դրամով թանկացել է 190-ից դարձել է 230: Հիմա մենք պետք է ձեզ սպասարկող ղեկավարների հետ պետք է որոշենք, լուծում գտնենք: Էդ հարցը ձեր ղեկավարողը պետք է լուծի, ես կասեմ՝ ոնց կլուծի»,- ասել է Գևորգյանը:
«Էս երկրում ոչ ոք չպիտի աշխատի, որովհետև..» վարորդներից մեկի խոսքը ընդհատելով Գևորգյանը շարունակել է՝ «Էս երկիրը մեր երկիրն ա»:
«Հա, երկիրը մերն ա, բայց ոնցոր մենք էս երկրի բնակչները չենք»,- հակադարձել է մեկ այլ վարորդ:
14։00 Երևանյան մի քանի երթուղիների վարորդներ գործադուլ են հայտարարել՝ բողոքելով գազալցակայաններում գազի գների բարձրացման դեմ: Նրանք հավաքվել են Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի եկեղեցու հարակից տարածքում և պնդում են, որ չեն սկսելու «քշել», քանի դեռ իրենց կորուստները փոխհատուցելու հարցը չի լուծվել։
Գործադուլի մասնակիցները պահանջել են հանդիպում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ: Մինչ վարչապետը չկա, գործադուլի տարածքում խցանում է առաջացել՝ մեծ թվով երթուղայինների կայանման պատճառով: Ակցիայի մասնակիցներն ասում են, որ գազի գները կամայականորեն են որոշվում և կապ չունեն ոչ դոլարի արժեվորման, ոչ որևէ այլ հանգամանքների հետ, քանի որ գազը թանկանում է միայն Երևանում, և ոչ՝ մարզերի լցակայաններում: Նրանց խոսքով՝ գազի գինը հասել է 230 դրամի:
Վարորդներն ընդգծել են, որ իրենք չեն ցանկանում՝ բարձրացվի տրանսպորտի սակագինը: «Մենք հասկանում ենք՝ ժողովուրդը մեղք է, 150 դրամ չի կարող տալ էս նեղ պայմաններում, սակայն ո՞վ պետք է մեր մասին մտածի»,- ասել է վարորդներից մեկը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանն ասել է, որ գազալցակայաններում թանկացումների պատճառով քաղաքապետարանը չի բարձրացնելու տրանսպորտի սակագինը: «Այո, լսել ենք, որ թանկացում կա, բայց սակագինը բարձրացնելու հարցը քաղաքապետարանը չի քննարկել»,- ասել է Արեյանը:

A number of minibus drivers in Yerevan have decided to strike, boycotting the increasing gas prices. They have gathered around the Malatia-Sebastia district’s church claiming that they were going to continue the protest until the issue of compensation for their losses has not been solved.
The strike participants demanded to meet with the PM Hovik Abrahamyan. While the PM did not arrive, a large number of minibuses parked in the area causing a traffic jam. The protesters said that gas prices are arbitrarily decided and have no connection to the dollar’s value, or any other circumstances, because gas prices increase in only Yerevan and not in the gas stations in the provinces. According to the protesters, gas prices have reached 230 drams.
The drivers stressed that they do not wish for transportation fares to increase, “we understand that the people are not to blame, they can’t give 150 drams in these difficult situations, but who is going to think about us?” said one of the drivers.
Epress.am spoke to Yerevan deputy mayor Kamo Areyan, who said that the city will not increase transportation fares due to the increase in gas prices. “Yes, we’ve heard that there is price increases, but the issue of increasing transport fares has not been discussed,” said Areyan.
The Yerevan municipality and the bus route owners decided to discuss the minibus driver strike. The mayor’s advisor Albert Gevorgyan who visited the protest site told the protest organizers about the discussions. Until then Gevorgyan asked them that at least a portion of drivers return to work so the public does not fall victim to their indefinite strike.
“We understand the issue, it's increased by 40 drams - from 190 to 230. Now we have to talk to your managers and find a solution. Your bosses have to solve this issue, I’ll tell you how to solve it,” said Gevorgyan.
“In this country no one should work because ...” a driver was interrupted by Gevorgyan, who stated that “This country is our country.”
“Yes, the country is ours but it seems we aren’t this country’s residents,” countered another driver.