Երևանում և Գյումրիում բոլոր բերման ենթարկվածներն ազատ են արձակվել
Երեկ Գյումրիում և Երևանում Ոստիկանության բաժիններ է տեղափոխվել 59 անձ, մայրաքաղաքում՝ 38, Գյումրիում՝ 21-ը:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Ոստիկանության մամուլի բաժնի ներկայացուցիչ Արմեն Մալխասյանը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր բերման ենթարկվածներն արդեն ազատ են արձակվել, սակայն Երևանում ոստիկանության բաժին տարված անձանցից երկուսի մոտ հայտնաբերվել է ատրճանակ: Այդ փաստի առթիվ կատարվում է հետաքննություն:
Իր տարածած հաղորդագրության մեջ ոստիկանությունը նշում է, որ «հանրային միջոցառումը, որին մասնակցում են զինված անձինք, ինչով էլ դա պատճառաբանված լինի, և անկախ զենք կրելու օրինականությունից, չունի Սահմանադրության և օրենքի պաշտպանությունը և չի կարող հանդուրժվել»։
Նշենք, որ երեկ Գյումրիում բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության աշխատակիցների և ցուցարարների միջև, որոնք փորձել են մոտենալ ՌԴ հյուպատոսությանը։ Դրանց հետևանքով 10֊ից ավելի մարդ վիրավորվել է։
Երևանում մարդկանց ձերբակալել են Ազատության հրապարակում։ Եռագույն դրոշներով հրապարակում հավաքված մարդկանց վրա հարձակվել են քաղաքացիական հագուստով անձինք, այնուհետև հայտնվել են ոստիկանները և բռնի ուժ կիրառելով բերման են ենթարկել հավաքվածներից շատերին, այդ թվում «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության մի քանի անդամների և իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանին։ Ոստիկանները պատճառաբանել են, թե զենք են փնտրում ակցիայի մասնակիցների մոտ։
Մոտ 5 տասնյակ մարդիկ շարունակել են մնալ հրապարակում՝ մոմեր վառելով ի հիշատակ Գյումրիում սպանված Ավետիսյանների ընտանիքի, իսկ քիչ անց ոստիկանները ևս մոտ 2 տասնյակ մարդ են բերման ենթարկել առանց պատճառները բացատրելու։

Освобождены все задержанные участники акций в Ереване и Гюмри
15 января в ходе протестов в Ереване и Гюмри в отделения полиции были доставлены 38 и 21 человек, соответственно. Об этом Epress.am сообщил представитель пресс-службы структуры Армен Малхасян.
По словам собеседника, задержанные уже на свободе, при этом, добавил он, у двоих из них обнаружили пистолеты, ведется следствие.
В распространенном полицией сообщении говорится: «Общественное мероприятие, в котором участвуют вооруженные люди, как бы это ни объяснялось, и вне зависимости от законности ношения оружия, не защищается Конституцией и законом, и терпеть это невозможно».
В четверг во втором по величине армянском городе Гюмри произошли столкновения между стражами правопорядка и демонстрантами, которые пытались подойти к местному консульству РФ. Ранения получили более 10 человек.
Задержания в Ереване производились на площади Свободы. На пришедших почтить память жертв гюмрийской трагедии напали гражданские лица, после чего на месте появились полицейские и, применив силу, задержали множество участников акции, в том числе нескольких членов инициативы «Учредительный парламент» и правозащитника Аветика Ишханяна. Стражи правопорядка объяснили свои действия поиском оружия у участников акции.
Около 50 людей продолжали оставаться на площади, зажигать свечи в память об убитой семьи Аветисянов. Спустя какое-то время полиция снова задержала около 20 человек, не назвав, однако, причин для задержания. Напомним, что протестующие требуют передать правоохранительным органам Армении Валерия Пермякова - военнослужащего 102-ой российской военной базы, по сообщению российской стороны, признавшегося в убийстве 6 членов армянской семьи.