Հայաստանը՝ մասնակի ազատ երկրների շարքում․ ԵՏՄ այլ անդամներն ազատ չեն
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հրապարակած՝ «Ազատությունն աշխարհում 2015» ամենամյա զեկույցում Հայաստանը հայտնվել է «մասնակի ազատ» երկրների շարքում։
Զեկույցը գնահատում է ազատության մակարդակը 195 պետություններում ու 15 տարածքներում 2014 թվականին՝ դրանք դասակարգելով երեք անվանակարգերում՝ «ազատ», «մասնակի ազատ», «ոչ ազատ»։ Հաշվի են առնվում պետությունների ստացած միավորները «քաղաքական իրավունքներ» և «քաղաքացիական ազատություններ» ցուցանիշներով։ Միավորների սանդղակը 1֊ից 7 է, որտեղ 1֊ը ազատության առավելագույն մակարդակն է, 7֊ը՝ նվազագույնը։
Հայաստանը «քաղաքական իրավունքներ» ցուցիչով ստացել է 5 միավոր, իսկ «քաղաքացիական ազատություններ» ցուցիչով՝ 4։ «Մասնակի ազատ» երկրների թվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը, որը երկու ցուցիչներով ստացել է 5 միավոր` առաջ անցնելով 6 միավորով «ոչ ազատ» ճանաչված Ադրբեջանից ու Ռուսաստանից։ Զեկույցի համաձայն՝ «մասնակի ազատ» են նաև Ուկրաինան,  Թուրքիան, Վրաստանն ու Ղրղզստանը:
«Ոչ ազատ» պետությունների շարքում են հայտնվել նաև Բելառուսը, Ղազախստանը, Իրանը։ Փաստորեն, ԵՏՄ կազմի մեջ մտնող երկրներից (Ռուսաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Հայաստան) «մասնակի ազատ» է միայն Հայաստանը։
Ըստ զեկույցի հեղինակների՝ 2014֊ը հետընթացի տարի է եղել ժողովրդավարության մակարդակի պահպանման առումով։ Օրինակ, Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա կործանիչ հարված է հասցրել ժողովրդավարությանը 2014֊ին։ Freedom House֊ն ընդգծում է, որ աշխարհի գրեթե բոլոր տարածաշրջաններում ավելացել են ավտորիտար ռեժիմների ագրեսիվ գործողությունները, ինչպես նաև՝ ահաբեկչությունների թիվը՝ անտեսելով ժողովրդավարական չափանիշները։ Մասնավորապես, ըստ կազմակերպության, Ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների մակարդակի կտրուկ անկում է գրանցվել Ադրբեջանում։
Ադրբեջանի նախագահին ավտոկրատ անվանելով՝ զեկույցի հեղինակները նշում են, որ երկրի իշխանությունները տարիներ շարունակ իրականացնում են հարձակումներ անկախ մամուլի ու քաղաքացիական հասարակության դեմ՝ ձերբակալելով, ֆիզիկական բռնության ենթարկելով լրագրողների ու իրավապաշտպանների։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանում տարեցտարի վատթարանում է քաղաքական իրավունքների ու քաղաքացիական ազատությունների հետ կապված իրավիճակը, երկրին հաջողվում է խուսափել ժողովրդավարական աշխարհի քննադատությունից՝ էներգակիրների առատության ու անվտանգության ոլորտում համագործակցության շնորհիվ»,֊ ասված է զեկույցի մեջ։

Freedom House, a U.S. based NGO advocating democracy, political freedom, and human rights, has released their Freedom in the World 2015 annual report, which categorized Armenia as partly free.
Freedom in the World 2015 evaluates the state of freedom in 195 countries and 15 territories during 2014. Each country and territory is assigned two numerical ratings—from 1 to 7—for political rights and civil liberties, with 1 representing the most free and 7 the least free. The two ratings are based on scores assigned to 25 more detailed indicators. The average of a country or territory’s political rights and civil liberties ratings determines whether it is Free, Partly Free, or Not Free.
Armenia received a rating of 5 for political rights, while a 4 for civil liberties. Among Disputed Territories, Nagorno Karabakh was categorized as Partly Free and received a 5 in both categories, passing both Azerbaijan and Russia which are Not Free, with a score of 6 total. According to the report, Ukraine, Turkey, Georgia, and Kyrgyzstan are also Partly Free.
Among the states categorized as Not Free are Belarus, Kazakhstan, Uzbekistan, and Iran. Among all the Eurasian Economic Union countries (Russia, Kazakhstan, Belarus, and Armenia) only Armenia is Partially Free.
Freedom House stresses that there has been an increase of aggressive tactics by authoritarian regimes and terrorist attacks, which has contributed to the decline of freedom in the world for the ninth straight year. Russia’s invasion of Ukraine, a rollback of democratic gains by Egyptian president Abdel Fattah el-Sisi, Turkish president Recep Tayyip Erdoğan’s intensified campaign against press freedom and civil society, and further centralization of authority in China were evidence of a growing disdain for democratic standards that was found in nearly all regions of the world.
In particular, according to the report, “Azerbaijani president Ilham Aliyev won a landslide reelection victory against an opposition that was crippled by arrests and legal constraints, and the regime stepped up its jailing of human rights activists, journalists, and other perceived enemies.
Despite year after year of declines in political rights and civil liberties, however, Azerbaijan has avoided the democratic world’s opprobrium due to its energy wealth and cooperation on security matters.” stated the report.