Հայաստանը՝ մասնակի ազատ երկրների շարքում․ ԵՏՄ այլ անդամներն ազատ չեն
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հրապարակած՝ «Ազատությունն աշխարհում 2015» ամենամյա զեկույցում Հայաստանը հայտնվել է «մասնակի ազատ» երկրների շարքում։
Զեկույցը գնահատում է ազատության մակարդակը 195 պետություններում ու 15 տարածքներում 2014 թվականին՝ դրանք դասակարգելով երեք անվանակարգերում՝ «ազատ», «մասնակի ազատ», «ոչ ազատ»։ Հաշվի են առնվում պետությունների ստացած միավորները «քաղաքական իրավունքներ» և «քաղաքացիական ազատություններ» ցուցանիշներով։ Միավորների սանդղակը 1֊ից 7 է, որտեղ 1֊ը ազատության առավելագույն մակարդակն է, 7֊ը՝ նվազագույնը։
Հայաստանը «քաղաքական իրավունքներ» ցուցիչով ստացել է 5 միավոր, իսկ «քաղաքացիական ազատություններ» ցուցիչով՝ 4։ «Մասնակի ազատ» երկրների թվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը, որը երկու ցուցիչներով ստացել է 5 միավոր` առաջ անցնելով 6 միավորով «ոչ ազատ» ճանաչված Ադրբեջանից ու Ռուսաստանից։ Զեկույցի համաձայն՝ «մասնակի ազատ» են նաև Ուկրաինան,  Թուրքիան, Վրաստանն ու Ղրղզստանը:
«Ոչ ազատ» պետությունների շարքում են հայտնվել նաև Բելառուսը, Ղազախստանը, Իրանը։ Փաստորեն, ԵՏՄ կազմի մեջ մտնող երկրներից (Ռուսաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Հայաստան) «մասնակի ազատ» է միայն Հայաստանը։
Ըստ զեկույցի հեղինակների՝ 2014֊ը հետընթացի տարի է եղել ժողովրդավարության մակարդակի պահպանման առումով։ Օրինակ, Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա կործանիչ հարված է հասցրել ժողովրդավարությանը 2014֊ին։ Freedom House֊ն ընդգծում է, որ աշխարհի գրեթե բոլոր տարածաշրջաններում ավելացել են ավտորիտար ռեժիմների ագրեսիվ գործողությունները, ինչպես նաև՝ ահաբեկչությունների թիվը՝ անտեսելով ժողովրդավարական չափանիշները։ Մասնավորապես, ըստ կազմակերպության, Ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների մակարդակի կտրուկ անկում է գրանցվել Ադրբեջանում։
Ադրբեջանի նախագահին ավտոկրատ անվանելով՝ զեկույցի հեղինակները նշում են, որ երկրի իշխանությունները տարիներ շարունակ իրականացնում են հարձակումներ անկախ մամուլի ու քաղաքացիական հասարակության դեմ՝ ձերբակալելով, ֆիզիկական բռնության ենթարկելով լրագրողների ու իրավապաշտպանների։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանում տարեցտարի վատթարանում է քաղաքական իրավունքների ու քաղաքացիական ազատությունների հետ կապված իրավիճակը, երկրին հաջողվում է խուսափել ժողովրդավարական աշխարհի քննադատությունից՝ էներգակիրների առատության ու անվտանգության ոլորտում համագործակցության շնորհիվ»,֊ ասված է զեկույցի մեջ։

Армения свободнее партнеров по Евразийскому экономическому союзу – доклад
В ежегодном докладе международной правозащитной организации Freedom House «Свобода в мире-2015» Армения оказалась среди «частично свободных» стран.
Документ оценивает уровень свободы в 195 странах и на 15 территориях в 2014г., разделяя их на 3 категории: «свободные», «частично свободные», «несвободные». Учитываются полученные страной баллы по показателям «политические права» и «гражданские свободы». Шкала баллов – от 1 до 7, где 1 является высшим уровнем свободы.
По показателю «политические свободы» Армения получила 5 баллов, «гражданские свободы» - 4. Среди частично свободных оказались Нагорный Карабах, получивший по двум показателям 5 баллов и обошедший призанные несвободными Азербайджан и Россию, которые набрали по 6 баллов. Согласно авторам доклада, частично свободны также Украина, Турция, Грузия и Киргизия.
Среди несвободных стран оказались Беларусь, Казахстан, Иран. Фактически, частично свободной из вступающих в Евразийский экономический союз (Армения, Беларусь, Казахстан, Россия) является только Армения.
Авторы называют 2014-й годом регресса с точки зрения сохранения уровня демократии. К примеру, вторжение России в Украину нанес в 2014г. сокрушительный удар по демократии. Freedom House отмечает, что почти во всех частях мира возросло число агрессивных действий и террор со стороны авторитарных режимов, пренебрегающих демократическими критериями. В частности, согласно организации, резкий спад уровня демократии и прав человека был зафиксирован в Азербайджане.
Назвав президента Азербайджана автократом, авторы отмечают, что власти страны на протяжении лет осуществляют нападки на независимую прессу и гражданское общество, арестовывая и применяя физическое насилие к журналистам и правозащитникам.
«Несмотря на то, что в Азербайджане из года в год ухудшается ситуация с политическими правами и гражданскими свободами, стране удается избежать критики демократического мира благодаря обилию энергоносителей и сотрудничеству в сфере безопасности», - говорится в документе.