Ինչու էին սևազգեստ մայրերը Բանակի օրը մտել Օպերայի դահլիճ
Հայաստանի զինված ուժերում տարբեր ժամանակներում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների ծնողները Բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձի օրը հերթական անգամ բողոքի էին դուրս եկել Օպերայի շենքի մոտ՝ պահանջելով բացահայտել իրենց երեխաների մահվան իրական հանգամանքները և մեղավորներին։ Քիչ անց նրանք մտան Օպերայի դահլիճ, որտեղ Բանակի օրվան նվիրված տոնական միջոցառում էր կազմակերպվել։
Ծնողները ներս մտան, բայց ոչ թե համերգը դիտելու համար, այլ լսելու պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ելույթը, որը, ինչպես նախորդ դեպքերում, հիասթափեցրեց նրանց։
Epress.am-ի հետ զրույցում 2010 թվականին զոհված Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը, նշել է, որ խաղաղ պայմաններում զոհվածները կրկին դուրս են մնացել երկրի ռազմական ղեկավարության ուշադրությունից։
«Նրանք հիշատակում են և խոնարհվում թուրքի գնդակից զոհվածների, առջև մոռանում «ներքին թուրքի» կողմից սպանվածների մասին։ Կարծես, մեր երեխաները բանակ չեն գնացել։ Զինվոր են եղել՝ լավ զինվոր։ Դրա մասին վկայում են ծառայության ընթացքում իրենց շնորհված պատվոգրերը և խրախուսումները։ Այդ երեխաներն էլ են հայրենիքի պաշտպան և պատրաստ էին կռվել և զոհվել երկիրը պաշտպանելով, բայց իրենց չթողեցին դա անել, իրենց սպանեցին», - ասել է Մուրադյանը։

Home / Video / Mothers of Dead Soldiers Disappointed by Defense Minister’s Speech on Army Day
The parents of soldiers who died during peacetime at various time periods protested in front of the Opera on the 23rd anniversary of the formation of the Armenian Army. Like always, they demanded that the actual conditions and those guilty behind their children’s deaths be discovered. They later entered the Opera building where a concert was taking place dedicated to Army day. The parents entered not for the concert but to hear Minister of Defense Seyran Ohanyan’s speech, which, as per usual, disappointed them.
Epress.am spoke to Nana Muradyan, the mother of Valery Muradyan who died in 2010, who noted that those soldiers who died in peacetime have been entirely left out of the military leadership’s attention.
“They commemorate and bow down to those who were killed by a Turkish bullet and forget those who were killed by the “internal Turk.” You would think our children hadn't gone to the army. They were soldiers, good soldiers. That’s proven by the awards and incentives given to them during their service. Those children were also protectors of our motherland and were prepared to fight and die protecting this country, but they didn’t let them do that, they killed them,” said Muradyan.