«Իրավունք»-ի գործը վճռվա՞ծ է որոշումը հրապարակելուց առաջ
Ընդամենն իր մեկ հարցով դատավոր Նախշուն Տավարացյանը (լուսանկարում) ցույց տվեց, որ «Իրավունք»-ի գործով* վճիռը դատարանն իր համար արդեն կայացրել է.
«Կոնչիտան գիտի՞, որ իրան էսքան պաշտպանում եք», - Երևանում Վերաքննիչ դատարանի նիստի ավարտից հետո դատավորի հռետորական այդ հարցն արդեն իսկ այս գործի հանդեպ դատարանի նախատրամադրվածության վառ վկայությունն էր:
Հայաստանում արդարադատությունն օրենքով շարժվելու փոխարեն հաշվի է առնում ավանդական կաղապարներն ու արմատացած համոզումը, թե այս երկրում «կոնչիտաներ»-ն օրենքից դուրս են,  պաշտպանվելու իրավունք չունեն կամ դրան արժանի չեն: Տարբերվո՞ւմ ես մեզնից, ուրեմն ՀՀ անձնագիրդ չի ապահովում քո իրավունքների՝ օրենքով նույնիսկ սահմանված պաշտպանությունը: Մյուսը կարող է վիրավորել, զրպարտել, գուցե նաև սպանե՞լ, բայց միևնույն է՝ դատարանը լիիրավ քաղաքացի չի համարում նրանց:
Հենց դա է պատճառը, որ նախորդ ատյանի դատարանը վիրավորանք չէր որակել «Իրավունք» թերթում արված «զոմբի», «հայրենիքի թշնամի» պիտակները, այլ խոսքի ազատության դրսևորում էր համարել: Որովհետև Հայաստան իրավական պետությունում չգրված օրենքի ուժով համարվում է, որ բոլորն ունեն «կոնչիտաներին» և նրանց պաշտպանողներին վիրավորելու ազատություն:
Այս գործն առնչություն չունի Կոնչիտայի հետ, և դատավորն էլ՝ ձեռքի տակ ունենալով բոլոր փաստաթղթերն ու շատ լավ տեղյակ լինելով, որ նա այս դատաքննության հետ որևէ անմիջական կապ չունի, ամեն դեպքում, նման հարց է տալիս: Հայցվորները դատարանում ոչ թե Կոնչիտային, այլ իրենց պատիվն ու արժանապատվությունն են պաշտպանում հրապարակային վիրավորանքից: Խնդիրն այն է, որ դատարանն էն գլխից համաձայն է հայցվորների հասցեին «Իրավունք»-ի արած որակումների հետ, համաձայն է նաև «Իրավունքի» հրապարակային կոչին՝ այն մարդկանց, որոնց անունները հրապարակել է թերթը, աշխատանքի չընդունել: Վերջին հաշվով, դատարանը՝ թերևս ոչ պատահականորեն, փորձում է դեպի իր ուզած տեղն ուղղորդել պատվի և արժանապատվության վերականգնման պահանջով հայցը:
Հայցվորներից բժիշկ Վարդան Համբարձումյանը նշեց, որ նա համոզված է, որ իրեն աշխատանքի, հատկապես՝ պետական սեկտոր, չեն ընդունում «Իրավունք»-ի այդ հրապարակման պատճառով: Այսինքն, եթե այս պետությունը քեզ կրթություն է տվել, և դու ունակ ես քո գիտելիքներն ի սպաս դնելու պետությանը, հասարակությանը, մարդկանց կյանքեր փրկելու քո մասնագիտությամբ, դա չպետք է անես, քանի որ քննադատել ես Ինգա և Անուշ Արշակյաններին՝ Կոնչիտայի մասին վատ արտահայտվելու համար, և «Իրավունք» թերթն, օգտվելով իր «խոսքի ազատությունից», զրկել է քեզ մասնագիտական գործուենությունից:
Բուն գործի հետ կապ չունեցող անունը մեջտեղ բերելով՝ խախտվել են նաև դատավորների վարքագծի 4 կանոններ (1,2,7,16), որոնք վերաբերում են դատարանի կողմից արդարադատության համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահությանը, ինչպես նաև գործի լուծման կանխորոշվածության տպավորություն ստեղծելուն:
Հնարավո՞ր է, որ այս ենթադրությունները սխալ լինեն: Կերևա մարտի 5-ին, ժամը 12:58-ին:
*«Իրավունք» թերթը 2014թ. հոդված է հրապարակել «Նրանք սպասարկում են միջազգային համասեռամոլ լոբբինգի շահերը. ազգի և պետության թշնամիների սև ցուցակը» վերնագրով, որում ներկայացված էր 60 անձանց անուններից բաղկացած սև ցուցակ և որում կոչ է արվում այդ մարդկանց նկատմամբ «զրո հանդուրժողականություն» ցուցաբերել, աշխատանքի չընդունել, հեռացնել պետական ծառայությունից ու տեսնելիս չբարևել, ինչպես նաև անվանել էր նրանց «զոմբի», «հայրենիքի թշնամի»: «Իրավունք»-ն այդ մարդկանց անունները կազմել էր՝ առաջնորդվելով նրանով, որ «Ազատություն» ռ/կ «Ֆեյսբուքյան ասուլիս»-ի ժամանակ նրանք քննադատել էին երգչուհիներ Ինգա և Անուշ Արշակյաններին՝ ավստրիացի երգչուհի Կոնչիտա Վուրստի նկատմամբ իրենց «զզվանքն» արտահայտելու համար: Այդ 60 անձանցից 16-ը միասնական հայցով իրենց պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելու համար դատարան էին դիմել, սակայն դատարանը հայցը չէր բավարարել՝ վկայակոչելով խոսքի ազատության իրավունքը: Քաղաքացիները վճիռը բողոքարկել են վերաքննիչ դատարանում, որի որոշումը կնթերցվի մարտի 5-ին:

«Кончита знает?». Известен ли исход суда над армянским изданием до публикации вердикта
Одним своим вопросом судья Нахшун Таварацян (на фото) показала, что вердикт по уголовному делу газеты «Иравунк» суд для себя уже вынес.
«Кончита знает, что вы так ее защищаете?», - по завершении заседания в ереванском Апелляционном суде этот риторический вопрос Таварацян стал ярким свидетельством предвзятости суда.
Вместо того, чтобы по закону вершить правосудие, в Армении учитывают традиционные стереотипы и закоренелое убеждение, что «кончиты» в этой стране вне закона, не имеют права или недостойны защиты. Отличаешься от нас? Значит, армянский паспорт не обеспечивает защиту твоих прав, даже закрепленных законом. Другой может оскорбить, оклеветать, возможно, даже убить, но их суд все равно не считает полноправными гражданами.
Именно поэтому суд предыдущей инстанции квалифицировал употребленные газетой «Иравунк» клеймо «зомби», «врага народа» не как оскорбление, а счел это проявлением свободы слова. Потому что в правовом государстве Армения неписаный закон подразумевает, что все обладают свободой оскорблять «кончит» и тех, кто их защищает.
Это дело не касается Кончиты, и судья, имея под рукой все документы и прекрасно понимая, что не имеет никакого непосредственного отношения к этому производству, тем не менее, задает подобный вопрос. В суде истцы защищают свои честь и достоинство от публичного оскорбления. Дело в том, что изначально суд согласен с эпитетами «Иравунк», употребленными в адрес истцов, он разделяет и публичный призыв издания не принимать на работу людей, имена которых опубликованы в статье. В конечном счете, суд, пожалуй, неслучайно, пытается направить иск с требованием о восстановлении чести и достоинства по желаемому руслу.
Один из истцов, врач Вардан Амбарцумян уверен, что его не принимают на работу, особенно в государственном секторе, из-за публикации «Иравунк». То есть, если это государство дало тебе образование, и ты готов посвятить свои знания государству, обществу, в соответствии со специальностью - спасению жизней людей, ты не должен этого делать, так как раскритиковал Ингу и Ануш Аршакян за плохие высказывания о Кончите, и газета «Иравунк», воспользовавшись своей «свободой слова», лишила тебя права заниматься профессиональной деятельностью.
Со ссылкой на имена, не имеющие отношения к делу, были нарушены 4 правила поведения судей (1, 2, 7, 16), затрагивающие доверие общества к системе правосудия, а также создание впечатления предопределенности исхода дела.
Могут ли эти предположения быть ошибочными? Узнаем 5 марта.
В 2014 году газета «Иравунк» опубликовала статью «Они обслуживают интересы международного лоббинга гомосексуализма: черный список врагов народа и государства», в которой был представлен список с именами 60 человек и звучал призыв проявлять к этим людям «нулевую терпимость», не принимать на работу, устранить от госслужбы и не здороваться, а также называть их «зомби», «предателями родины». «Иравунк» составила список, руководствуясь критикой этих людей в адрес Инги и Ануш Аршакян в ходе передачи в эфире радио «Свобода» «Пресс-конференция в Фейсбук». Тогда певицы выразили «отвращение» к представительнице Австрии на «Евровидении» Кончите Вурст. 16 из 60 человек подали в суд за оскорбление их чести и достоинства, однако иск не удовлетворили, сославшись на свободу слова. Граждане обратились в Апелляционный суд, решение которого будет зачитано 5 марта.