Պերմյակովը Հայաստանին հանձնման ենթակա չէ․ ՌԴ դատախազություն
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը ենթակա չէ հանձնման Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմիններին, քանի որ հանդիսանում է Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի։ Այս մասին ասված է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի՝ Պերմյակովին ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված նամակ֊պահանջի պատասխանում։
«Ռուսաստանի Դաշնության Գլխավոր դատախազությունը քննության է առել շարքային զինծառայող Վ․Պ․ Պերմյակովին հայաստանյան իրավապահներին հանձնելու վերաբերյալ Ձեր դիմումը։
Հայտնում ենք, որ ՌԴ Սահմանադրության 61֊րդ հոդվածի ու Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին 22.01.1993 թ. կոնվենցիայի 57֊րդ հոդվածի համաձայն՝ Վ․Պ․ Պերմյակովը ենթակա չէ հանձնման Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմիններին, քանի որ հանդիսանում է Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի։
Ներկայումս, համաձայն Ռուսաստանի Դաշնության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև գոյություն ունեցող միջազգային համաձայնագրերին, ռուսաստանյան ու հայաստանյան իրավասու մարմինները սերտ համագործակցություն են իրականացնում՝ ուղղված գործի օբյեկտիվ քննությանը»,֊ ասված է ՌԴ դատախազության իրավական օգնության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնակատար Ե․Բ․ Ստեպանովայի կողմից ստորագրված պատասխանի մեջ։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը նամակ֊պահանջ էր ուղղել Վլադիմիր Պուտինին, մասնավորապես, գրելով․ «Ստեղծված իրավիճակում՝ խուսափելով միջպետական հարաբերությունների առճակատումից, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն ու ողջ աշխարհի հայությունն ակնկալում է Ձեր ողջամիտ որոշումը՝ վերականգնելու օրինականությունն ու Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին անհապաղ հանձնելու առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովին»։
Ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը մեղադրվում է հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ։ Համաձայն պաշտոնական վարկածի, հունվարի 13-ին Պերմյակովի գտել էին ռուսաստանցի սահմանապահները հայ֊թուրքական սահմանի մոտ և հանձնել ռուսական ռազմաբազայի վերահսկողության ներքո։ Այդ փաստը բողոքի ալիք էր բարձրացրել Գյումրիում, հազարավոր մարդիկ փողոց էին դուրս եկել՝ պահանջելով Պերմյակովին հանձնել ՀՀ իրավասու մարմիններին։

Обвиняемый в убийстве армянской семьи не подлежит выдаче Армении – прокуратура РФ
Согласно ст. 61 Конституции РФ и ст. 57 Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22.01.1993 Пермяков В.П. не подлежит выдаче компетентным органам Республики Армения, так как является гражданином Российской Федерации. Об этом говорится в ответе генпрокуратуры РФ на обращение депутата армянского парламента Заруи Постанджян о передаче обвиняемого в убийстве армянской семьи военнослужащего Валерия Пермякова.
«Генеральной прокуратурой Российской Федерации рассмотрено Ваше обращение от 20.01.2015 относительно выдачи армянским властям военнослужащего войсковой части – полевая 04436 (г. Гюмри, Республика Армения) рядового Пермякова В.П.
Сообщаем, что в производстве первого военного следственного отдела военного следственного управления СК России по Южному военному округу находится уголовное дело по обвинению гражданина РФ Пермякова В.П. в дезертирстве и убийстве 7 человек на территории Республики Армения. Пермяков В.П. 12.01.2015 задержан правоохранительными органами Российской Федерации и 14.02.2015 в отношении его избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Уголовное дело в отношении Пермякова В.П. по факту убийства 7 человек также возбуждено и расследуется компетентными органами Республики Армения.
Согласно ст. 61 Конституции РФ и ст. 57 Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22.01.1993 Пермяков В.П. не подлежит выдаче компетентным органам Республики Армения, так как является гражданином Российской Федерации.
В настоящее время в соответствии с международными договорами, участниками которых являются Российская Федерация и Республика Армения, осуществляется тесное взаимодействие между российскими и армянскими компетентными органами, направленное на всестороннее и объективное расследование упомянутых уголовных дел», - говорится в ответе, подписанном и.о. заместителя начальника управления правовой помощи главного управления международно-правового сотрудничества Е.Б. Степановой.