Պերմյակովը Հայաստանին հանձնման ենթակա չէ․ ՌԴ դատախազություն
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը ենթակա չէ հանձնման Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմիններին, քանի որ հանդիսանում է Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի։ Այս մասին ասված է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի՝ Պերմյակովին ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված նամակ֊պահանջի պատասխանում։
«Ռուսաստանի Դաշնության Գլխավոր դատախազությունը քննության է առել շարքային զինծառայող Վ․Պ․ Պերմյակովին հայաստանյան իրավապահներին հանձնելու վերաբերյալ Ձեր դիմումը։
Հայտնում ենք, որ ՌԴ Սահմանադրության 61֊րդ հոդվածի ու Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին 22.01.1993 թ. կոնվենցիայի 57֊րդ հոդվածի համաձայն՝ Վ․Պ․ Պերմյակովը ենթակա չէ հանձնման Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմիններին, քանի որ հանդիսանում է Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի։
Ներկայումս, համաձայն Ռուսաստանի Դաշնության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև գոյություն ունեցող միջազգային համաձայնագրերին, ռուսաստանյան ու հայաստանյան իրավասու մարմինները սերտ համագործակցություն են իրականացնում՝ ուղղված գործի օբյեկտիվ քննությանը»,֊ ասված է ՌԴ դատախազության իրավական օգնության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնակատար Ե․Բ․ Ստեպանովայի կողմից ստորագրված պատասխանի մեջ։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը նամակ֊պահանջ էր ուղղել Վլադիմիր Պուտինին, մասնավորապես, գրելով․ «Ստեղծված իրավիճակում՝ խուսափելով միջպետական հարաբերությունների առճակատումից, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն ու ողջ աշխարհի հայությունն ակնկալում է Ձեր ողջամիտ որոշումը՝ վերականգնելու օրինականությունն ու Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին անհապաղ հանձնելու առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովին»։
Ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը մեղադրվում է հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ։ Համաձայն պաշտոնական վարկածի, հունվարի 13-ին Պերմյակովի գտել էին ռուսաստանցի սահմանապահները հայ֊թուրքական սահմանի մոտ և հանձնել ռուսական ռազմաբազայի վերահսկողության ներքո։ Այդ փաստը բողոքի ալիք էր բարձրացրել Գյումրիում, հազարավոր մարդիկ փողոց էին դուրս եկել՝ պահանջելով Պերմյակովին հանձնել ՀՀ իրավասու մարմիններին։

Permyakov Will Not Be Handed Over to Armenia, Says Russian Prosecutor’s Office
Valery Permyakov, the soldier accused of murdering the 7 members of the Avetisyan family in Gyumri, is not subject to being transferred to Armenian law enforcement because he is a Russian citizen, said a response to MP Zaruhi Postanjyan's letter addressed to Russian President Vladimir Putin demanding that Permyakov be transferred to Armenian law enforcement.
“The General Prosecutor's office of the Russian Federation has examined your application regarding the transfer of private V.P. Permyakov to Armenian law enforcement.
According to Article 61 of the Russian Constitution and Article 57 of Convention on Legal Assistance and Legal Relations in Civil, Family and Criminal Matters of 01/22/1993, V.P. Permyakov is not subject to being handed over to the Republic of Armenia’s law enforcement because he is a citizen of the Russian Federation.
Currently, Russian and Armenian law enforcement bodies are cooperating closely toward an objective examination of the case, in accordance with the international agreements between the Russian Federation and Republic of Armenia,” says the response, signed by Russian Prosecutor’s Legal Help Division acting-deputy head E.B. Stepanova.
Recall, that Heritage faction MP Zaruhi Postanjyan sent a letter to Russian president Vladimir Putin, stating; “In this situation, the citizens of the Republic of Armenia and Armenians around the world are expecting your reasonable decision, to restore lawfulness and transfer the suspect in the major crime, Valery Permyakov, to the authorities of the Republic of Armenia, avoiding a confrontation between inter-state relations.”