Ոստիկանական պատնեշ նախագահականի մոտ՝ միայն զոհվածների մայրերի համար (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր նախագահական նստավայրի մոտ ոստիկանության աշխատակիցները կրկին պատնեշ էին կազմել և թույլ չէին տալիս բանակում զոհված զինվորների ծնողներին անցնել Բաղրամյան 26-ի մայթով: Միևնույն ժամանակ, այլ քաղաքացիներ ազատ տեղաշարժվում էին նշված մայթով, իսկ ոստիկաններն իրենց պահվածքը բացատրում էին նրանով, որ զոհված զինվորների ծնողները պատրաստվում են կանգնել նախագահական նստավայրի դիմաց և ակցիա անել:
«Էլի են եղել դեպքեր, երբ ասել են, որ գնում են նամակների բաժին, բայց կանգնել են նախագահականի դիմաց, իսկ դա չի կարելի, նախագահականը ռեժիմային օբյեկտ է»,- ասել է ոստիկան Մադաթյանը:
Բանակում զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մոր՝ Գոհար Սարգսյանի զանգից քիչ անց նախագահականի մոտ են ժամանել իրավապաշտպաններ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից։ Գոհար Սարգսյանը նրանց հայտնել է, որ այս դեպքում ոստիկանների մտավախությունը անհիմն է: «Մենք ոչ պաստառներ ունենք մեր ձեռքերում, ոչ նկարներ: Մենք գնում ենք նամակների բաժին՝ չորս ամիս առաջ մեր գրած նամակի պատասխանը պահանջելու»,- ասել է տիկին Սարգսյանը: Նամակում ծնողները Սերժ Սարգսյանից պահանջել են հանդիպել իրենց հետ և արդար լուծում տալ զոհված զինվորների քրեական գործերին։
ՄԻՊ գրասենյակի արագ արձագանքման խմբի ղեկավար Ռաֆայել Պողոսյանի հետ բանակցություններից հետո անգամ ոստիկանները հրաժարվել են բացել ճանապարհը, իսկ ինքը՝ Պողոսյանը, զոհվածների ծնողներին պարզաբանել է, որ ՄԻՊ գրասենյակը չի կարող պարտադրել ոստիկաններին որևէ բան անել:
«Փաստորեն, ՄԻՊ գրասենյակը ձևական բնույթ է կրում: Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավունքներն էլ են ոտնահարվում»,- ասել է զոհված Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը:
Գոհար Սարգսյանը ՄԻՊ աշխատակիցներին նաև տեղեկացրել է, որ իր և մյուս ծնողների նկատմամբ բռնության գործով ծառայողական քննության արդյունքում երկու ոստիկանի նկատողություն է արվել՝ էթիկայի նորմերը ոտնահարելու հիմքով: Սարգսյանի գնահատմամբ՝ դա ձևական որոշում է, քանի որ իրենցից յուրաքանչյուրի նկատմամբ բռնություն է կիրառել առնվազն երկուական ոստիկան:
ՄԻՊ աշխատակիցը վստահեցրել է, որ իրենք ևս զբաղվում են այդ դեպքով, ոստիկանությունից ստացել են որոշակի պատասխան, սակայն դա իրենց չի բավարարել, և իրենք նոր հարցադրումներ են ուղարկել: Պողոսյանը, սակայն, հրաժարվել է գործի մասին մանրամասներ հաղորդել։

Police Barricaded Sidewalk In Front Of Presidential Palace From Mothers of Dead Soldiers (VIDEO)
Police officers created a barricade in front of the Presidential Palace today, March 4th, in order to restrict access to the sidewalk for the parents of soldiers killed during peacetime. Meanwhile, other citizens were allowed to cross the sidewalk. The officers justified their actions saying that the parents would stand in front of the Presidential gates and protest.
“There have been other occasions when they said they were going to the reception and letters department, but stood in front of the Presidential Palace, which is not allowed because the Palace is a specially protecting landmark,” said officer Madatyan.
A group of human rights defenders from the RA Ombudsman’s office arrived at site after a phone call from Gohar Sargsyan, mother of Tigran Ohanjanyan who died in the Army. Sargsyan told them that in this case the police’s concerns were entirely ungrounded. “We have no placards in our hands, no photos. We are going to the reception department in order to demand the response to our letter we sent to the President four months ago,” said Mrs. Sargsyan. In the letter, the parents demanded that Serzh Sargsyan met with them and resolved justly the criminal cases launched into the soldiers' deaths.
Raphael Poghosyan, the head of the quick-response division of the Ombudsman's Office, negotiated with the police to open the way. The police, however, refused, while Poghosyan explained to the parents that the Ombudsman’s office could not force the police to do anything.
“Turns out, the Ombudsman’s office is a formality. Even the Human Rights Defender's rights are being violated,” said dead soldier Valery Muradyan’s mother, Nana Muradyan.
Gohar Sargsyan also informed the staff members of the Ombudsman's office that the police used force against her and the other parents and that after an internal investigation two police officers were reprimanded for violating ethical norms. According to Sargsyan, the latter was a formal decision because there were at the least two police officers who subjected each of the protesters to force.
The members of the Ombudsman’s staff assured them that they were dealing with that issue and have received a certain response, however, that was not sufficient for them and they have directed new inquiries to the police. However, Poghosyan refused to speak in further detail about the case.