Աֆե՞կտ․ կնոջը սպանելու մեջ մեղադրվողի գործով նոր փորձաքննություն կնշանակեն
Կնոջը` Դիանա Նահապետյանին (լուսանկարում), դանակի 21 հարվածով սպանելու մեջ մեղադրվող Վոլոդյա Մուրադյանին դատահոգեբանական փորձաքննության ենթարկած Էլդա Գրինն այսօր դատարանում պաշտպանել է իր տված եզրակացությունը, համաձայն որի ամբաստանյալը գտնվել է կումուլյատիվ աֆեկտի տակ:
Նշենք, որ Գրինի անցկացրած փորձաքննությունը թվով երկրորդն էր, մեկ այլ մասնագետ առաջին փորձաքննության ժամանակ նշել էր, որ Մուրադյանն աֆեկտի տակ չի եղել, ամբաստանյալի մոտ նկատվել է հոգեկան լարված վիճակ:
Արձագանքելով հարցին, թե ինչպես է եղել, որ երկու փորձաքննությունների մեջ հակասություններ կան, էլդա Գրինը խնդրել է դիմել առաջին փորձաքննության հեղինակներին:
Մեղադրող դատախազին և տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցչին հետաքրքրել է նաև, թե ինչու հակասություն կան վկաների ցուցմունքներ և եզրակացության արդյունքի հետ: Մասնավորապես, վկաներից մեկը՝ տուժող Դիանա Նահապետյանի դուստրը, պատմել էր, որ դեպքից հետո Վոլոդյա Մուրադյանը մի քանի հեռախոսազանգ է կատարել, նստել է մեքենան և հեռացել, այսինքն՝ նրա գործողությունները խոսել են աֆեկտի բացակայության մասին: Էլդա Գրինը պատասխանել է, որ ժամանակի զգացումը սուբյեկտիվ է, և հնարավոր է, որ վկայի մատնանշած գործողությունները դեպքից անմիջապես հետո չեն կատարվել:
Դիանա Նահապետյանի իրավահաջորդի փաստաբան Նարինե Մկրտչյանը հարցրել է Գրինին, թե, բացի ամբաստանյալի ցուցմունքներից և նրա հետ ունեցած հարցազրույցից, գործի նյութերում առկա ինչ փաստերի վրա է հիմնվել փորձագետը նման եզրակացություն կազմելիս։ Այլ փաստ Գրինը չի մատնանշել։
Մեղադրող դատախազը նշել է, որ փաստորեն երկրորդ փորձաքննություն էլ բոլոր հարցերին չի պատասխանում և անհրաժեշտություն կա երրորդ՝ համալիր հանձնաժողովային փորձաքննություն անցկացնելու: Այս մասին միջնորդությամբ դատախազը կներյանա հաջորդ դատական նիստին, որը տեղի կունենա ապրիլի 18-ին, ժամը 12:00:
Հիշեցնենք, որ Մուրադյանը մեղադրվում է 104-րդ հոդվածի 2-ին մասի 5-րդ կետով՝ «առանձին դաժանությամբ սպանություն», որը ենթադրում է 12-20 տարի ժամկետով կամ ցմահ ազատազրկում։ Պաշտպան կողմը միջնորդել է նրանց դատել ավելի մեղմ՝ 6-12 տարի ազատազրկում նախատեսող հոդվածով: Սպանության պահին աֆեկտի մեջ գտնվելու փաստը դատարանի կողմից ճանաչվելու դեպքում դա կհամարվի մեղմացուցիչ հանգամանք, և Մուրադյանն ավելի մեղմ պատիժ կստանա:

Man Accused of Fatally Stabbing Wife 21 Times to Undergo Third Psychological Evaluation
Elda Grin, psychologist and legal expert who provided forensic psychological evaluation for Volodya Muradyan, the husband of 35-year-old Diana Nahapetyan (pictured), accused of fatally stabbing his wife 21 times, in court on Monday, April 13, stood by her evaluation, according to which Muradyan was under "cumulative effect" when he committed the crime.
Note, this was the second psychological evaluation of the accused. Another medical examiner had previously found that Muradyan, though he was in a "highly emotional state," was sane and was of sound mind when he committed the crime.
Responding to a question about the presence of contradictions in the examinations, Elda Grin asked the court to direct the question to the experts who had provided the first evaluation.
The prosecutor, as well as the representative of the victim’s legal successors also wanted to know why there were contradictions between the testimonies of witnesses and the results of the second evaluation. In particular, one of the witnesses, victim Diana Nahapetyan’s daughter, said that after the incident Volodya Muradyan made several phone calls, got into his car and drove away, that is, his actions spoke of a lack of cumulative effect. Grin responded by saying that time perception is a subjective sense, and it is possible that the actions mentioned by the witness were not performed immediately after the incident.
Narine Mkrtchyan, the attorney of the victim’s legal successor, asked Grin what facts present in the case materials her evaluation was based on, besides the testimonies of the accused and a series of interviews with him. The legal expert did not name any other facts.
The second evaluation, as it turned out, did not provide answers to all of the questions either, the prosecutor said, and there is a need for a third, more complex evaluation. The prosecutor will file a motion for it at the next hearing, scheduled for April 18.
Recall, Volodya Muradyan was charged with RA Criminal Code Article 104 Section 2 Paragraph 5 (murder with particular cruelty). If convicted, he faces 12–20 years or life in prison. He has previously petitioned for a milder sentence, 6-10 years, citing his wife’s infidelity as the reason for murder. The court, however, refused the motion.