Ինչու է «Հիմնադիր խորհրդարանը» բողոքարկում առաջնորդներին կալանավորելու որոշումը
«Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության փաստաբանական խումբը երեկ բողոքարկել է նախաձեռնության անդամներից Վարուժան Ավետիսյանի, իսկ այսօր բողոքարկելու է անազատության մեջ պահվող մյուս 4 գործիչների նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին դատարանի որոշումը: Նշենք, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Գարեգին Չուգասզյանը, Պավել Մանուկյանը, Գևորգ Սաֆարյանն ու Վարուժան Ավետիսյանը ձերբակալվել էին ապրիլի 7-ին՝ զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու մեղադրանքով։
Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Հայկ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ բողոքարկելու որոշումն ընդունվել է «Հիմնադիր խորհրդարանի» ձերբակալված առաջնորդների թույլտվությամբ։ Նշենք, որ նախաձեռնության ղեկավարները միշտ դեմ են արտահայտվել իրավապահ մարմինների հետ համագործակցելուն՝ ընդգծելով, որ դրանք ընդամենը սպասարկում են ռեժիմին։ Նախաձեռնությունը ոստիկանություն չէր դիմել անգամ Հայաստան֊Լեռնային Ղարաբաղ սահմանագծում տեղի ունեցած միջադեպից հետո։
«Սա արդեն քաղաքական հարց չէ, քանի որ նրանք գտնվում են անազատության մեջ: Մենք չգիտենք իշխանությունների կողմից օրենքի ոտնահարումները դեռ ինչքան պետք է շարունակվեն, դրա համար էլ անհրաժեշտ ենք համարում այդ խախտումները հիմնավորված ունենալ՝ հետագայում նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու համար»,- բողոքարկելու որոշումն ընդունելու պատճառը ներկայացրել է Գրիգոյանը:
Փաստաբանը տեղեկացրել է նաև, որ մարտական ընկերների հորդորով ապրիլի 14-ին ազատամարտիկ Պավել Մանուկյանը դադարեցրել է 6 օր տևած հացադուլը:
Կալանավորվածներից Ժիրայր Սեֆիլյանը, Վարուժան Ավետիսյանը և Պավել Մանուկյանը տեղափոխվել են «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ, իսկ Գարեգին Չուգասզյանը և Գևորգ Սաֆարյանը գտվում են «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում:

Почему инициатива обжалует решение об аресте армянских оппозиционеров
Адвокатская группа инициативы «Учредительный парламент» обжаловала решение суда избрать меру пресечения в виде ареста в отношении своих представителей. Жирайр Сефилян, Гарегин Чугасзян, Павел Манукян, Геворг Сафарян и Варужан Аветисян были арестованы 7 апреля по обвинению в подготовке к массовым беспорядкам.
Адвокат Айк Григорян сообщил Epress.am, что решение об обжаловании было принято с разрешения арестованных лидеров инициативы. Руководители «Учредительного парламента» всегда выступали против сотрудничества с правоохранительными органами, отмечая, что они лишь обслуживают интересы режима. Инициатива не обратилась в полицию даже после инцидента на границе с Карабахом.
«Это уже политический вопрос, так как они находятся в неволе. Мы не знаем, сколько еще должны продолжаться нарушения закона со стороны властей, поэтому считаем необходимым иметь все эти нарушения на бумаге, чтобы впоследствии обратиться в Европейский суд по правам человека», - пояснил собеседник.
Кроме того, сообщил Григорян, по призыву боевых товарищей 14 апреля ветеран Карабаха Павел Манукян прекратил голодовку, которая длилась 6 дней.
Сефилян, Аветисян и Манукян переведены в уголовно-исполнительное учреждение «Вардашен», а Чугасзян и Сафарян содержатся в Нубарашенской тюрьме.