Էլէներգիան թանկացնում են ԱԷԿ֊ի համար վերցված վարկը փակելու պատճառաբանությամբ
Էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրանալու է 2.5 դրամով մեկ կիլովատի համար։ Այս մասին այսօր ԱԺ֊ում հայտարարել է Էներգետիկայի փոխնախարար Արեգ Գալստյանը։ Նա ասել է, որ թանկացումն արվելու է Մեծամորի ատոմակայանի (ԱԷԿ) երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ծրագրով վերցված վարկային պարտավորությունները մարելու համար։
Նշենք, որ էլեկտրաէներգիայի գինը 10 տոկոսով (38-ից 42 դրամ) աճել էր անցյալ առմանը։
Փոխնախարարը ներկայացրել է 2014 թվականին դեկտեմբերի 20֊ին Մոսկվայում ստորագրված ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև ԱԷԿ֊ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման մասին համաձայնագիրը և նշել, որ ֆինանսական մասով պայմանավորվածություն ևս արդեն ձեռք է բերվել, սակայն այն կներկայացվի ԱԺ հետագայում։
Գալստյանի խոսքով՝ եթե ամեն ինչ ծրագրվածի համաձայն ընթանա, ապա մինչև 2026 թվականը Հայաստանի ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկը կաշխատի։ Պաշտոնյան կարևորել է համաձայնագիրը՝ նշելով, որ առաջին էներգաբլոկի արտոնագիրն ավարտվելու է 2016 թվականին, և եթե երկրորդը չշարագործվի, Հայաստանը լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնի։

В Армении подорожает электроэнергия из-за кредита для АЭС - замминистра
Киловатт электроэнергии подорожает на 2.5 драма. Об этом 29 апреля заявил замминистра энергетики Армении Арег Галстян. По его словам, подорожание необходимо для погашения кредитных обязательств, взятых в рамках программы эксплуатации второго энергоблока Мецаморской атомной электростанции.
Напомним, что прошлым летом тариф на электроэнергию вырос на 10% (42 вместо прежних 38 драмов).
Замминистра представил подписанный в Москве армянским и российским правительствами 20 декабря 2014 года договор о продлении срока эксплуатации второго энергоблока, сообщив, что по части финансирования также достигнута договоренность, однако в Национальное Собрание он будет представлен позднее.
По словам Галстяна, если все пойдет по плану, второй энергоблок будет задействован до 2016 года. Он заявил о важности договора, отметив, что срок действия лицензии первого энергоблока завершится в 2016 году, и если не задействовать второй, Армения столкнется с серьезными проблемами.