ՌԴ սահմանապահներն ապօրինի են ստուգումներ անցկացնում «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը համատեղ խախտում են հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերն ու Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը: Այս մասին ասված է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի տարածած հայտարարության մեջ։ ՀԿ֊ն ընդգծում է, որ ռուսաստանցի սահմանապահներն իրավունք չունեն մեկնող և ժամանող քաղաքացիների ստուգումներ անցկացնել «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում։
ԱԱԾ-ից կազմակերպության հարցմանն ի պատասխան նշել են, որ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահները ծառայություն են իրականացնում ՀՀ և ՌԴ միջև 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» պայմանագրով, մինչդեռ, ՀԿ֊ի պդնմամբ, այդ պայմանագրում չկա այնպիսի մի դրույթ, որը Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահներին իրավունք կտար որևէ ծառայություն իրականացնել Հայաստանի որևէ օդանավակայանում:
Փոխարենը, պայմանագրի 3-րդ հոդվածում հստակ ամրագրված է․ «Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանի պահպանության հետ չկապված այլ խնդիրների կատարմանը (բացառությամբ տարերային աղետների, վթարների և այլ աղետների վերացման աշխատանքների) Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերը չեն ներգրավվում»:
«Անգամ ավելին: Նույն պայմանագրի 6-րդ հոդվածն ասում է «Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերը սահմանն անցնելու կանոնակարգերը սահմանող օրենսդրական գործող ակտերին համապատասխան մարդկանց, փոխադրամիջոցների, բեռների, ապրանքների և այլ իրերի բացթողումը իրականացնում են Թուրքիայի և Իրանի հետ Հայաստանի Հանրապետության սահմանի վրա գտնվող անցումային կետերով»: Ուշադրություն դարձրեք, որ խոսքը գնում է բացառապես Թուրքիայի և Իրանի սահմանների անցակետերի մասին և որևէ խոսք չկա օդակայաններում գործող անցակետերի մասին:
Այս մոտեցումը խիստ մտահոգիչ է, քանի որ խոսքը գնում է Հայաստանի ազգային անվտանգության մարմինների, Հայաստանի սահմանի վերահսկման գործառույթները ապօրինի կերպով մեկ այլ պետությանը հանձնելու մասին, ինչը հանդիսանում է պետական ինքնուրույնության որոշակի զիջում», ֊ հայտարարում է «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը»։

Russian Border Guards Do Not Have the Right to Check Travelers at Zvartnots Airport: NGO
The National Security Service of the Republic of Armenia (NSS) and the Federal Security Service of the Russian Federation (FSB) are jointly violating the Armenian-Russian interstate agreements and the legislation of the Republic of Armenia, Union of Informed Citizens NGO said in a statement issued on Tuesday, May 12. Russian border guards, the authors said, do not have the right to inspect the departing and arriving passengers at the Armenian Zvartnots International Airport.
In response to an inquiry by the NGO, the Armenian NSS stated that the Russian FSB border guards administer these services at the Zvartnots airport pursuant to the bilateral agreement between the Russian Federation and the Republic of Armenia “On the Status of Border Troops of the Russian Federation in the Territory of the Republic of Armenia and Terms of Their Functioning” (1992). Meanwhile, according to the organization there is no provision in the agreement conferring the right to Russian border guards to carry out any service at any Armenian airport.
“Instead, it is clearly stipulated in the Article 3 of the agreement that the Russian border troops are not involved in the implementation of functions that are not related to the protection of the borders with Turkey and Iran (with the exception of elimination of effects of natural disasters, accidents, etc.).
Moreover, Article 6 of the same agreement reads that the Russian border troops carry out the passage of persons, vehicles, cargoes, goods and other items through the crossing points located on the Turkish and Iranian borders in accordance with the legislative acts regulating the procedure of crossing the border. Note that it speaks only about the checkpoints on the Turkish and Iranian borders, and there is no word about the checkpoints at airports.
This approach raises serious concerns, as we are talking about the Armenian national security bodies illegally transferring border control functions to another state, which is, in a way, a yield of state sovereignty,” Union of Informed Citizens NGO said.