ՌԴ սահմանապահներն ապօրինի են ստուգումներ անցկացնում «Զվարթնոց» օդանավակայանում
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը համատեղ խախտում են հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերն ու Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը: Այս մասին ասված է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ի տարածած հայտարարության մեջ։ ՀԿ֊ն ընդգծում է, որ ռուսաստանցի սահմանապահներն իրավունք չունեն մեկնող և ժամանող քաղաքացիների ստուգումներ անցկացնել «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում։
ԱԱԾ-ից կազմակերպության հարցմանն ի պատասխան նշել են, որ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահները ծառայություն են իրականացնում ՀՀ և ՌԴ միջև 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» պայմանագրով, մինչդեռ, ՀԿ֊ի պդնմամբ, այդ պայմանագրում չկա այնպիսի մի դրույթ, որը Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահներին իրավունք կտար որևէ ծառայություն իրականացնել Հայաստանի որևէ օդանավակայանում:
Փոխարենը, պայմանագրի 3-րդ հոդվածում հստակ ամրագրված է․ «Թուրքիայի և Իրանի հետ սահմանի պահպանության հետ չկապված այլ խնդիրների կատարմանը (բացառությամբ տարերային աղետների, վթարների և այլ աղետների վերացման աշխատանքների) Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերը չեն ներգրավվում»:
«Անգամ ավելին: Նույն պայմանագրի 6-րդ հոդվածն ասում է «Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերը սահմանն անցնելու կանոնակարգերը սահմանող օրենսդրական գործող ակտերին համապատասխան մարդկանց, փոխադրամիջոցների, բեռների, ապրանքների և այլ իրերի բացթողումը իրականացնում են Թուրքիայի և Իրանի հետ Հայաստանի Հանրապետության սահմանի վրա գտնվող անցումային կետերով»: Ուշադրություն դարձրեք, որ խոսքը գնում է բացառապես Թուրքիայի և Իրանի սահմանների անցակետերի մասին և որևէ խոսք չկա օդակայաններում գործող անցակետերի մասին:
Այս մոտեցումը խիստ մտահոգիչ է, քանի որ խոսքը գնում է Հայաստանի ազգային անվտանգության մարմինների, Հայաստանի սահմանի վերահսկման գործառույթները ապօրինի կերպով մեկ այլ պետությանը հանձնելու մասին, ինչը հանդիսանում է պետական ինքնուրույնության որոշակի զիջում», ֊ հայտարարում է «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը»։

Российские пограничники проводят незаконные проверки в армянском аэропорту - заявление
Служба нацбезопасности Армении и ФСБ России совместно нарушают армяно-российские межгосударственные договоры и законодательство Республики Армения. Об этом говорится в заявлении общественной организации «Объединение осведомленных граждан». Российские пограничники, отмечают авторы, не имеют права проверять прилетевших и улетающих пассажиров в международном аэропорту «Звартноц».
В ответ на запрос организации СНБ отметила, что службу в аэропорту пограничники осуществляют по договору «О статусе пограничных войск РФ на территории Республики Армения и условиях их деятельности», подписанный между странами в 1992 году, между тем, утверждает «Объединение осведомленных граждан», в договоре отсутствует положение, наделяющее российских пограничников правом осуществлять службу в каком-либо армянском аэропорту.
«В третьей статье договора четко закреплено: «пограничные войска РФ не вовлекаются в выполнение функций, не связанных с охраной границы с Турцией и Ираном (за исключением работ по устранению последствий стихийных бедствий, аварий и др.).
Более того, согласно 6-й статье того же договора, «Пограничные войска Российской Федерации в соответствии с действующими законодательными актами, регламентирующими порядок пересечения границы, осуществляют пропуск лиц, транспортных средств, грузов, товаров и иных предметов через существующие пункты пропуска, расположенные на границе Республики Армения с Турцией и Ираном». Обратите внимание, что речь идет исключительно о пропускных пунктах на границах с Турцией и Ираном, нет ни слова о пропускных пунктах в аэропортах.
Этот подход вызывает серьезное беспокойство, так как речь о незаконной передаче другому государству функции органов нацбезопасности Армении по контролю границы Армении, в некотором роде это потеря государственной самостоятельности», - считает организация.