Դատարանը վճիռ կայացրեց Հյուսիսային պողոտայի հին շենքերի բնակիչների դեմ
Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մերձավոր, գործարար Սամվել Մայրապետյանին պատկանող «Լոքալ դեվելոփերս» ընկերության հայցը՝ պարտավորեցնելով Տերյան 25 (Հյուսիսային պողոտա) շենքում բնակվող Հեղինե Ուդումյանին և Կիմա Վարդանյանին երկամսյա ժամկետում լքել իրենց բնակարանները։ Այս մասին դատական վճռի հրապարակումից հետո Epress.am֊ին հայտնել է Տերյան 23 շենքում բնակվող, բնակիչների բողոքի ակցիաների մասնակից Վարդան Գերավետյանը (լուսանկարում)։
Դատավոր Արա Մելքումյանը մերժել է քաղաքացիների հակընդդեմ հայցը, որով նրանք պահանջում էին հարգել սեփականատիրոջ իրենց իրավունքը։
Գերավետյանի խոսքով՝ քաղաքացիները բողոքարկելու են դատավճիռը, սակայն քանի որ նմանատիպ այլ գործերը դեռ ընթացքում են, ապա այս հարցի շուրջ առաջին դատավճիռը հուշում է, որ դատարանները մյուս գործերով էլ, հնարավոր է, ընկերության օգտին վճիռ կայացնեն։
Հիշեցնենք, որ իրենց բնակարանները պահպանելու համար պայքարում են Տերյան 23, 25, Լալայանց 37 հասցեների ավելի քան 25 բնակարանատերեր: Ավելի վաղ նրանք նամակներ էին ստացել այն մասին, որ իրենց բնակարանները չեն կարող վաճառել ոչ մեկին, բացի «Լոքալ Դեվելոփըրզ» ընկերությունից: Վերջինս Տերյան 25-ի բնակիչներին հարակից տարածքում գտնվող շենքերից մեկում բնակարաններ է առաջարկում, սակայն մարդիկ պնդում են, թե այնտեղ շենքային պայմանները նույնքան լավը չեն, որքան իրենց շենքում։ Որպես այլընտրանք կառուցապատողը նշում է, որ օրենքով սահմանված գումար է առաջարկում՝ շուկայական գնին գումարած 10 տոկոս: Բնակիչները, իրենց հերթին, պնդում են, թե ընկերությունն իրենց առաջարկում է շուկայականից 2.5 անգամ ցածր գին։
Խնդրո առարկա շենքերը Հյուսիսային պողոտայի վերջին հին կառույցներից են։ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք տվյալ տարածքը ճանաչվել է հանրային գերակա շահ, և այդ հատվածում բնակվող շենքերի և տների բնակիչների մեծ մասը բռնի կերպով տեղահանվել է։ Նրանք հրաժարվում էին լքել իրենց տները՝ դժգոհելով փոխհատուցման չափից, որը մի քանի անգամ ավելի ցածր է եղել, քան Երևանի կենտրոնում տարածքների գինն էր։ Այնուամենայնիվ, Հյուսիսային պողոտայի ներկայիս տարածքի գրեթե բոլոր հին շենքերը քանդվել են, իսկ բնակիչները տեղահանվել են։

Суд вынес вердикт против жильцов старых зданий на элитном проспекте в Ереване
Ереванский суд общей юрисдикции административных удовлетворил иск компании «Локал девелоперс» предпринимателя Самвела Майрапетяна из близкого окружения второго президента Роберта Кочаряна, обязав проживающих в центре города – в здании на элитном Северном проспекте на ул. Теряна 25 – Эгине Удумян и Киму Варданян покинуть квартиры в течение 2 месяцев. Об этом после оглашения вердикта Epress.am сообщил сосед женщин, участник протестов жильцов Вардан Гераветян.
Судья Ара Мелкумян отклонил встречный иск граждан, требующих уважать право собственника.
Граждане обжалуют решение суда, однако следствие по ряду схожих дел продолжается и, как считает Гераветян, первый вердикт подсказывает, что и другие могут быть в пользу компании.
За сохранение своих домов борются более 25 владельцев квартир на Теряна 23, 25, Лалаянца 37. Ранее граждане получили письма о том, что они не могут продавать квартиры никому, кроме «Локал девелоперс». Компания предлагает жильцам по адресу Теряна 25 квартиры в одном из соседних зданий, но людей не устраивают жилищные условия. Организация предлагает учрежденную законом сумму: рыночная цена плюс 10%. Жильцы, однако, утверждают, что им предлагают цену, в 2.5 раза ниже рыночной.
Данные здания – последние оставшиеся на Северном проспекте старые постройки. При Кочаряне вся эта территория была признана зоной приоритетного общественного интереса, и большинство местных жителей были выселены силой. Они отказывались покидать свои дома, выражая недовольство размером компенсации, который был в несколько раз ниже стоимости территории в центре Еревана. Тем не менее, практически все старые здания на нынешнем Северном проспекте были разрушены, а жильцы – выселены.