Քաղաքական ճնշումներ, կոռուպցիա իշխանության բոլոր օղակներում․ ԱՄՆ Պետդեպը՝ Հայաստանի մասին
Հայաստանում 2014 թվականի ընթացքում ամենանշանակալի խնդիրներն էին համակարգային կոռուպցիան և կառավարման համակարգում թափանցիկության բացակայությունը, դատական համակարգի սահմանափակ անկախությունը և իշխանություններին փոխելու քաղաքացիների կարողության սահմանափակումները: Այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ աշխարհում մարդու իրավունքների իրավիճակին նվիրված ամենամյա զեկույցի Հայաստանին վերաբերող հատվածում։
«Պնդումներ կան, որ պետական կառավարման բոլոր օղակներում առկա է մշտապես տիրող կոռուպցիա․ դա խաթարում է իրավունքի գերակայությունը, չնայած կառավարությունը ձեռնարկել էր ստորին և միջին օղակի պաշտոնյաների շրջանում կոռուպցիոն դրսևորումների համար պատժելու սահմանափակ քայլեր: Կառավարման ոլորտում թափանցիկության բացակայությունը խոչընդոտ է հանդիսացել, որպեսզի հասարակությունը կարողանա պատասխանատվություն պահանջել պաշտոնյաներից իրենց գործողությունների համար: Գործադիր իշխանության կողմից շարունակվել են քաղաքական ճնշումները դատարանների նկատմամբ, որի արդյունքում եղել են քաղաքական շարժառիթներով պայմանավորված որոշ դատական հետապնդումներ ու դատապարտումներ, իսկ Վճռաբեկ դատարանը զգալի վերահսկողություն է ունեցել բոլոր մակարդակների դատավորների որոշումների նկատմամբ: Շարունակվել են հաղորդումներն իշխող ՀՀԿ֊ի կողմից ընտրակաշառքներ տալու ու վարչական ռեսուրսները լայն ծավալով չարաշահելու մասին՝ ազգային ու տեղական մակարդակներում իրենց ընտրական մեծամասնությունը պահպանելու նպատակով:
Արձանագրված այլ խնդիրները ներառում են զինված ուժերում ոչ մարտական պայմաններում գրանցված կասկածելի մահվան դեպքերը, կանոնակարգային հարաբերությունների շարունակվող խախտումները և վատ վերաբերմունքը զորակոչիկների հանդեպ սպաների և ծառայակից զինվորների կողմից: Մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվել այդ արարքների համար, թեպետ իշխանությունները ջանքեր են գործադրել զինված ուժերում կարգապահությունը բարելավելու ուղղությամբ, մասնավորապես՝ զինվորական օրենքներն ու կանոնակարգերը կիրարկելու համար օգտագործվել է երկրի քաղաքացիական իրավական համակարգը և մարդու իրավունքների վերաբերյալ ուսուցում է անցկացվել սպաների ու հրամանատարների համար:
Ըստ հնչող մեղադրանքների՝ ոստիկանությունը շարունակել է խոստովանություններ կորզելու նպատակով խոշտանգումների կիրառումը և, ձերբակալելիս ու հարցաքննությունների ժամանակ, ծեծի է ենթարկել քաղաքացիներին: Շատ բանտեր եղել են գերբնակեցված, անբավարար սանիտարահիգիենիկ պայմաններում, չի ապահովվել բանտարկյալների բուժսպասարկումը:
Դատաքննությունները հաճախ երկար են տևել և դատարանները չեն կարողացել ապահովել արդար դատաքննության իրավունքն ապահովող օրենքների կիրառումը», ֊ նշում են զեկույցի հեղինակները:
ԱՄՆ Պետդեպն անդրադարձ է անում նաև հայաստանյան մամուլին՝ նշելով, որ ավանդական լրատվամիջոցներում բացակայել է քաղաքական բազմակարծությունը և օբյեկտիվ լուսաբանումը, և տարվա ընթացքում քաղաքացիական բողոքների հետ կապված արձանագրվել են լրագրողների նկատմամբ բռնության մի քանի միջադեպեր:
Զեկույցի համաձայն, կառավարության կողմից սահմանափակումներն ազդել են որոշ փոքրամասնություն կազմող կրոնական խմբերի վրա, չնայած գրանցված կրոնական խմբերի մեծամասնության կողմից իրենց գործունեության հանդեպ զգալի իրավական խոչընդոտների մասին հաղորդումներ չեն եղել:
«Կրոնական փոքրամասնությունների անդամները ենթարկվել են խտրական վերաբերմունքի հասարակության կողմից: Շարունակում էր խնդրահարույց մնալ ընտանեկան բռնությունը, սակայն այն հիմնականում չէր հաղորդվում իրավասու մարմիններին: Նորածին տղաների ու աղջիկների սեռերի համամասնության զգալի անհավասարակշռությունը մատնանշում է, որ կատարվում է սեռով պայմանավորված ընտրություն մինչ երեխայի ծնվելը:
Հաշմանդամություն ունեցող անձիք ենթարկվել են խտրականության կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում:
Լեսբուհի, գեյ, բիսեքսուալ և տրանսգենդեր (ԼԳԲՏ) անձինք զինվորական ու քրեակատարողական մարմինների կողմից ենթարկվել են չարաշահումների և խտրականության. խնդրահարույց էր նաև հասարակության խտրական վերաբերմունքը նրանց հանդեպ», ֊ ասված է զեկույցում։
Ինչպես և նախորդ տարիներին, ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում նշվում է, որ տարեվերջի դրությամբ 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած բախումներին զոհ գնացած 10 անձանց մահվան գործով իշխանությունները ոչ մեկի պատասխանատվության չեն ենթարկել:

Политическое давление и коррупция во всех звеньях власти – Госдеп США об Армении
Самыми значимыми проблемами в Армении за 2014 год были системная коррупция и отсутствие прозрачности в системе управления, ограниченная независимость судебной системы и ограничение возможностей граждан сменить власть. Об этом говорится в ежегодном докладе Госдепа США, посвященном ситуации с правами человека в мире.
«Есть утверждения о том, что во всех звеньях госуправления постоянно присутствует коррупция: это нарушает верховенство закона, несмотря на ограниченные действия, предпринятые правительством для наказания чиновников нижнего и среднего звена за корруцпионные проявления. Отсутствие прозрачности в управлении явилось препятствием для того, чтобы общество могло требовать ответственности от чиновников за их действия. Исполнительная власть продолжала политическое давление на суды, в результате чего были судебные преследования и вердикты по политическим мотивам, а Кассационный суд имел ощутимый контроль над принятием решений судьями всех уровней. Продолжали появляться сообщения о раздаче правящей Республиканской партией предвыборных взяток и широком злоупотреблении административными ресурсами с целью сохранения большинства голосов на выборах.
Среди прочих вопросов отмечаются случаи сомнительных смертей в ВС в небоевых условиях, продолжающееся нарушение уставных отношений и плохое отношение к новобранцам со стороны офицеров и сослуживцев. Виновные не понесли наказания за это, хотя власти приложили усилия для улучшения дисциплины в Вооруженных силах, в частности, для применения воинских законов и регламентов использовалась гражданская правовая система страны, для офицеров и командиров проводились курсы на тему прав человека.
Согласно звучащим обвинениям, полиция продолжала применять пытки для получения признательных показаний и избивала граждан во время арестов и допросов. Многие тюрьмы были перенаселены, с неудовлетворительными санитарно-гигиеническими условиями, где не обеспечивалось медобследование арестованных.
Судебные расследования часто длились долго, и суды не могли обеспечить применение законов, касающихся права на справедливое следствие», - отмечают авторы.
В традиционных СМИ, отмечается в докладе Госдепа, отсутствовал политический плюрализм мнений и объективное освещение: в течение года было зафиксировано несколько случаев насилия над журналистами в ходе гражданских протестов.
Согласно докладу, примененные правительством ограничения повлияли на составляющие меньшинство религиозные группы, хотя от большинства зарегистрированных религиозных групп сообщений о правовых препятствиях их деятельности не поступало.
«Члены религиозных меньшинств подвергались дискриминации со стороны общества.
Проблематичным оставался вопрос домашнего насилия, однако об этих случаях компетентным органам в основном не сообщалось. Ощутимый дисбаланс в пропорции новорожденных мальчиков и девочек указывает на то, что до рождения ребенка совершается выбор, обусловленный его полом.
Люди с инвалидностью подвергались дискриминации практически во всех сферах жизни.
Лесбиянки, геи, бисексуалы и трансгендеры подвергались дискриминации со стороны военных и уголовно-исполнительных органов: проблемы создает и дискриминационное отношение общества».
В докладе Госдепа США снова отмечается, что на конец года власти не привлекли никого к ответственности в рамках дела о гибели 10 человек, ставших жертвами столкновений после президентских выборов 2008 года.