Քաղաքական ճնշումներ, կոռուպցիա իշխանության բոլոր օղակներում․ ԱՄՆ Պետդեպը՝ Հայաստանի մասին
Հայաստանում 2014 թվականի ընթացքում ամենանշանակալի խնդիրներն էին համակարգային կոռուպցիան և կառավարման համակարգում թափանցիկության բացակայությունը, դատական համակարգի սահմանափակ անկախությունը և իշխանություններին փոխելու քաղաքացիների կարողության սահմանափակումները: Այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ աշխարհում մարդու իրավունքների իրավիճակին նվիրված ամենամյա զեկույցի Հայաստանին վերաբերող հատվածում։
«Պնդումներ կան, որ պետական կառավարման բոլոր օղակներում առկա է մշտապես տիրող կոռուպցիա․ դա խաթարում է իրավունքի գերակայությունը, չնայած կառավարությունը ձեռնարկել էր ստորին և միջին օղակի պաշտոնյաների շրջանում կոռուպցիոն դրսևորումների համար պատժելու սահմանափակ քայլեր: Կառավարման ոլորտում թափանցիկության բացակայությունը խոչընդոտ է հանդիսացել, որպեսզի հասարակությունը կարողանա պատասխանատվություն պահանջել պաշտոնյաներից իրենց գործողությունների համար: Գործադիր իշխանության կողմից շարունակվել են քաղաքական ճնշումները դատարանների նկատմամբ, որի արդյունքում եղել են քաղաքական շարժառիթներով պայմանավորված որոշ դատական հետապնդումներ ու դատապարտումներ, իսկ Վճռաբեկ դատարանը զգալի վերահսկողություն է ունեցել բոլոր մակարդակների դատավորների որոշումների նկատմամբ: Շարունակվել են հաղորդումներն իշխող ՀՀԿ֊ի կողմից ընտրակաշառքներ տալու ու վարչական ռեսուրսները լայն ծավալով չարաշահելու մասին՝ ազգային ու տեղական մակարդակներում իրենց ընտրական մեծամասնությունը պահպանելու նպատակով:
Արձանագրված այլ խնդիրները ներառում են զինված ուժերում ոչ մարտական պայմաններում գրանցված կասկածելի մահվան դեպքերը, կանոնակարգային հարաբերությունների շարունակվող խախտումները և վատ վերաբերմունքը զորակոչիկների հանդեպ սպաների և ծառայակից զինվորների կողմից: Մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվել այդ արարքների համար, թեպետ իշխանությունները ջանքեր են գործադրել զինված ուժերում կարգապահությունը բարելավելու ուղղությամբ, մասնավորապես՝ զինվորական օրենքներն ու կանոնակարգերը կիրարկելու համար օգտագործվել է երկրի քաղաքացիական իրավական համակարգը և մարդու իրավունքների վերաբերյալ ուսուցում է անցկացվել սպաների ու հրամանատարների համար:
Ըստ հնչող մեղադրանքների՝ ոստիկանությունը շարունակել է խոստովանություններ կորզելու նպատակով խոշտանգումների կիրառումը և, ձերբակալելիս ու հարցաքննությունների ժամանակ, ծեծի է ենթարկել քաղաքացիներին: Շատ բանտեր եղել են գերբնակեցված, անբավարար սանիտարահիգիենիկ պայմաններում, չի ապահովվել բանտարկյալների բուժսպասարկումը:
Դատաքննությունները հաճախ երկար են տևել և դատարանները չեն կարողացել ապահովել արդար դատաքննության իրավունքն ապահովող օրենքների կիրառումը», ֊ նշում են զեկույցի հեղինակները:
ԱՄՆ Պետդեպն անդրադարձ է անում նաև հայաստանյան մամուլին՝ նշելով, որ ավանդական լրատվամիջոցներում բացակայել է քաղաքական բազմակարծությունը և օբյեկտիվ լուսաբանումը, և տարվա ընթացքում քաղաքացիական բողոքների հետ կապված արձանագրվել են լրագրողների նկատմամբ բռնության մի քանի միջադեպեր:
Զեկույցի համաձայն, կառավարության կողմից սահմանափակումներն ազդել են որոշ փոքրամասնություն կազմող կրոնական խմբերի վրա, չնայած գրանցված կրոնական խմբերի մեծամասնության կողմից իրենց գործունեության հանդեպ զգալի իրավական խոչընդոտների մասին հաղորդումներ չեն եղել:
«Կրոնական փոքրամասնությունների անդամները ենթարկվել են խտրական վերաբերմունքի հասարակության կողմից: Շարունակում էր խնդրահարույց մնալ ընտանեկան բռնությունը, սակայն այն հիմնականում չէր հաղորդվում իրավասու մարմիններին: Նորածին տղաների ու աղջիկների սեռերի համամասնության զգալի անհավասարակշռությունը մատնանշում է, որ կատարվում է սեռով պայմանավորված ընտրություն մինչ երեխայի ծնվելը:
Հաշմանդամություն ունեցող անձիք ենթարկվել են խտրականության կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում:
Լեսբուհի, գեյ, բիսեքսուալ և տրանսգենդեր (ԼԳԲՏ) անձինք զինվորական ու քրեակատարողական մարմինների կողմից ենթարկվել են չարաշահումների և խտրականության. խնդրահարույց էր նաև հասարակության խտրական վերաբերմունքը նրանց հանդեպ», ֊ ասված է զեկույցում։
Ինչպես և նախորդ տարիներին, ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում նշվում է, որ տարեվերջի դրությամբ 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած բախումներին զոհ գնացած 10 անձանց մահվան գործով իշխանությունները ոչ մեկի պատասխանատվության չեն ենթարկել:

Systemic Corruption and Lack of Transparency in Armenian Government: US State Department
In 2014, The most significant human rights problems in Armenia were systemic corruption and lack of transparency in government, the limited independence of the judiciary, and limitations on the ability of citizens to change their government, as stated in the Country Reports on Human Rights Practices for 2014, released by the U.S. Department of State on Thursday, June 25.
“Allegations of persistent corruption at all levels of government undermined the rule of law, although the government took limited steps to punish corruption by low- and mid-level officials. Lack of transparency in government impeded the public’s ability to hold officials accountable for their actions. The executive branch continued to subject the courts to political pressure, resulting in some politically motivated prosecutions and sentencing, and the Court of Cassation exercised considerable control over judges’ decisions at all levels. There continued to be reports of vote buying and large-scale abuse of administrative resources by the ruling RPA aimed at sustaining its electoral majorities at both the national and local levels.
“Other reported abuses included suspicious deaths in the military under noncombat conditions and continued hazing and other mistreatment of conscripts by officers and fellow soldiers. Perpetrators were not held accountable for such actions even though authorities made efforts to improve discipline within the armed forces, including by utilizing the country’s civilian legal system to enforce military laws and regulations and giving human rights training to officers and commanders.
“Police allegedly continued to employ torture to obtain confessions and reportedly beat citizens during arrest and interrogation. Many prisons were overcrowded, unsanitary, and lacking in medical services for inmates. Authorities continued to arrest and detain criminal suspects without reasonable suspicion and to detain individuals arbitrarily. Trials were often lengthy, and courts failed to enforce laws providing for fair trials,” the authors said.
According to the report, Armenian authorities did not adequately enforce laws prohibiting government intrusion on privacy and unlawful searches. Traditional media lacked diversity of political opinion and objectivity of reporting, and there were several incidents of violence toward journalists in connection with citizens’ protests throughout the year.
“Government restrictions affected some minority religious groups, although most registered religious groups reported no significant legal impediments to their activities. Members of religious minorities suffered from societal discrimination.
“Domestic violence remained a problem but largely went unreported to authorities. A significant imbalance in the ratio of boys to girls at birth pointed to gender-biased sex selection. Human trafficking was a problem, but authorities made efforts to combat it. Persons with disabilities experienced discrimination in almost all areas of life. Military and prison authorities subjected lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) persons to abuse and discrimination; societal discrimination against them also was a problem. Society stigmatized persons living with HIV/AIDS. The government limited workers’ rights and weakly enforced labor laws.”
Although the government took some steps to punish officials in the security forces and elsewhere, the State Department's annual report said, Armenian officials often continued to commit violations with impunity. As of year’s end, authorities did not hold anyone accountable for the 10 deaths that occurred following postelection clashes in 2008.