Կառավարությունը միտումնավոր խափանում է Թեղուտի հանքում ստուգումների անցկացումը․ դատ
Լոռու մարզի Շնող գյուղի բնակիչները, ինչպես նաև մի քանի բնապահպանական կազմակերպություններ վարչական հայց են ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել Բնապահպանության նախարարությանը ստուգումներ անցկացնել Թեղուտի հանքարդյունաբերական ծրագրերի իրականացման շուրջ: Բնապահպաններն իրենց տրամադրության տակ հիմնավոր փաստեր ունեն առ այն, որ Թեղուտի հանքի շահագործման ընթացքում «Թեղուտ» ընկերության կատարած գործողությունները բացարձակապես չեն համապատասխանում պետության կողմից տրված թույլտվություններին:
Այսօր Վարչական դատարանում Սամվել Հովակիմյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում Բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչ Խաչատուր Խաչատուրյանը կարծիք է հայտնել, որ հարցը լուծված է, քանի որ պահանջված ստուգումներն անցկացվել են ու հետագայում կասեցվել:
Հայցվորների ներկայացուցիչ փաստաբան Հայկ Ալումյանը, սակայն, չի համաձայնել, որ հարցը լուծված է: Նա միջնորդել է պարտավորեցնել վարչական մարմնին տեղեկացնել և փաստեր ներկայացնել ստուգումների մասին՝ երբ են սկսվել, ինչ փուլի են հասել, և միայն այդ տեղեկատվությունը ստանալուց հետո հայցվոր կողմը կհրաժարվի հայցից, կամ այլ միջնորդություններ կներկայացնի:
Պատասխանողը, սակայն, հրաժարվել է որևէ տեղեկություն ներկայացնել՝ ասելով, որ ստուգումները կասեցվել են Կառավարության որոշմամբ:
Դատական հայց ներկայացնելուց հետո Բնապահպանության նախարարությունն իր իսկ նախաձեռնությամբ ստուգումների հանձնարարական է տվել, որոնք պետք է անցկացվեին հունիսի 24-ից օգոստոսի 4-ը: Հուլիսի 30-ին կառավարությունը որոշում է ընդունել կասեցնել բոլոր տեսակի ստուգումները: Հայցվորներից մեկի՝ իրավաբան Արթուր Գրիգորյանի խոսքով՝ դա քաղաքական որոշում էր:
«Այսպիսիով, բնապահպանության նախարարությունը ազատվեց իր ստուգումների արդյունքները ներկայացնելու պատասխանատվությունից: Սա հերթական անգամ բովանդակային քննարկումից խուսափել էր», - ասել է Գրիգորյանը:
Հայցվորներից բնապահպան Աննա Շահնազարյանն ասել է, որ Կառավարության կողմից Բնապահպանության նախարարությունում ընթացող ստուգումները կասեցնելը միջամտություն է այդ կառույցի գործունեությանը:

Правительство Армении намеренно препятствует проверкам на тегутском месторождении - эколог
Жители села Шнох Лорийской области Армении, а также несколько экологических организаций обратились в суд, требуя обязать министерство охраны природы провести проверки горнопромышленных программ в Тегутских лесах. Экологи владеют фактами, что действия компании «Тегут», осуществленные в ходе эксплуатации тегутского рудника, не соответствуют данным государством разрешениям.
24 августа на заседании в Административном суде представитель министерства охраны природы Хачатур Хачатурян выразил мнение, что вопрос решен, так как требуемые проверки произведены, а впоследствии были приостановлены.
Представитель истцов Айк Алумян, однако, не разделяет эту позицию. Он ходатайствовал обязать проинформировать административный орган и представить факты о проверках: когда они начались, до какого этапа проводились, и только после получения этой информации истец откажется от иска или представит иные ходатайства.
Ответчик отказался представлять какую-либо информацию, заявив, что проверки были приостановлены на основании решения правительства.
После представления иска министерство охраны природы по своей же инициативе распорядилось о проверках, которые должны были состояться с 24 июля по 4 августа. 30 июля правительство приняло решение прекратить проверки. По словам одного из истцов, юриста, эколога Артура Григоряна, это было политическое решение.
«Таким образом, министерство охраны природы избавилось от ответственности предоставления результатов своих проверок. Это очередная попытка избежать содержательного обсуждения», - заявил Григорян.
Истец, эколог Анна Шахназарян назвала прекращение правительством проводимых министерством проверок вмешательством в деятельность данной структуры.