Կառավարությունը միտումնավոր խափանում է Թեղուտի հանքում ստուգումների անցկացումը․ դատ
Լոռու մարզի Շնող գյուղի բնակիչները, ինչպես նաև մի քանի բնապահպանական կազմակերպություններ վարչական հայց են ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել Բնապահպանության նախարարությանը ստուգումներ անցկացնել Թեղուտի հանքարդյունաբերական ծրագրերի իրականացման շուրջ: Բնապահպաններն իրենց տրամադրության տակ հիմնավոր փաստեր ունեն առ այն, որ Թեղուտի հանքի շահագործման ընթացքում «Թեղուտ» ընկերության կատարած գործողությունները բացարձակապես չեն համապատասխանում պետության կողմից տրված թույլտվություններին:
Այսօր Վարչական դատարանում Սամվել Հովակիմյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում Բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչ Խաչատուր Խաչատուրյանը կարծիք է հայտնել, որ հարցը լուծված է, քանի որ պահանջված ստուգումներն անցկացվել են ու հետագայում կասեցվել:
Հայցվորների ներկայացուցիչ փաստաբան Հայկ Ալումյանը, սակայն, չի համաձայնել, որ հարցը լուծված է: Նա միջնորդել է պարտավորեցնել վարչական մարմնին տեղեկացնել և փաստեր ներկայացնել ստուգումների մասին՝ երբ են սկսվել, ինչ փուլի են հասել, և միայն այդ տեղեկատվությունը ստանալուց հետո հայցվոր կողմը կհրաժարվի հայցից, կամ այլ միջնորդություններ կներկայացնի:
Պատասխանողը, սակայն, հրաժարվել է որևէ տեղեկություն ներկայացնել՝ ասելով, որ ստուգումները կասեցվել են Կառավարության որոշմամբ:
Դատական հայց ներկայացնելուց հետո Բնապահպանության նախարարությունն իր իսկ նախաձեռնությամբ ստուգումների հանձնարարական է տվել, որոնք պետք է անցկացվեին հունիսի 24-ից օգոստոսի 4-ը: Հուլիսի 30-ին կառավարությունը որոշում է ընդունել կասեցնել բոլոր տեսակի ստուգումները: Հայցվորներից մեկի՝ իրավաբան Արթուր Գրիգորյանի խոսքով՝ դա քաղաքական որոշում էր:
«Այսպիսիով, բնապահպանության նախարարությունը ազատվեց իր ստուգումների արդյունքները ներկայացնելու պատասխանատվությունից: Սա հերթական անգամ բովանդակային քննարկումից խուսափել էր», - ասել է Գրիգորյանը:
Հայցվորներից բնապահպան Աննա Շահնազարյանն ասել է, որ Կառավարության կողմից Բնապահպանության նախարարությունում ընթացող ստուգումները կասեցնելը միջամտություն է այդ կառույցի գործունեությանը:

The residents of the town of Shnogh in the Lori province of Armenia, as well as several environmental organizations have filed an administrative complaint demanding that the court oblige the Ministry of Nature Protection of Armenia to audit the mining project near the village of Teghut. Environmentalists possess facts according to which the activities carried out by “Teghut” CJSC, a Vallex Group company, during the exploitation of the Teghut copper-molybdenum mine do not conform to the permissions given by the state.
At the Administrative Court on Monday, August 24, representative of the Ministry of Nature Protection Khachatur Khachaturyan expressed the opinion that the issue has been resolved; the required inspections, the official said, have previously been conducted and were subsequently suspended.
However, Hayk Alumyan, the plaintiffs' attorney, did not share Khachaturyan's opinion. Alumyan filed a motion for more detailed information and demanded that the court oblige the company to present facts about the audit - when it was launched and when suspended. Only after receiving this information would the plaintiffs drop the suit or file other motions, the lawyer said.
The defendant, however, refused to provide any more information, claiming that the inspections have been suspended by the government's decision.
Following the issuance of the complaint, the Ministry of Nature Protection ordered an audit on their own initiative which was to be conducted from July 24 to August 4. On July 30 the Armenian government decided to terminate the inspections. According to one of the plaintiffs, lawyer and environmentalist Arthur Grigoryan, this decision was politically motivated.
“Thus, the Ministry of Nature Protection was freed from the obligation to present the results of the inspections. Yet again they steered clear of a substantive discussion,” Grigoryan said.
One of the plaintiffs, environmentalist Anna Shahnazaryan said the termination by the government of the inspections carried out by the Ministry of Nature Protection was an intervention in the activities of this structure.