«Վերահաստատեցին կոռուպցիան»․ գումար յուրացրած դպրոցի տնօրենը կրկին ընտրվեց
Երևանի թիվ 27 դպրոցի տնօրենի պաշտոնում վերընտրվել է նախկինում այդ պաշտոնը զբաղեցրած և դպրոցի բյուջեի միջոցները յուրացնելու համար դատապարտված Սուսաննա Սարգսյանը: Այս մասին հայտնում է Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության ղեկավար Անահիտ Բախշյանը:
Հիշեցնենք, որ Սարգսյանը 2013 թվականին քրեական պատասխանատվության է ենթարկվել՝ դպրոցի բյուջեի միջոցները յուրացնելու, պետությանը խոշոր չափերի՝ 2 միլիոն 216 հազար դրամի վնաս հասցնելու համար:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2009-2012թթ. նա կեղծ գրանցումներ էր կատարել, աշխատանքային պայմանագրեր կնքել 4 անձանց հետ, ովքեր աշխատանքի չէին եկել, իսկ նրանց անունով դուրս գրված աշխատավարձերը տնօրենը յուրացրել էր:
«Ավարտվեց թ. 27 դպրոցի տնօրենի ընտրության ոդիսականը և կառավարման խորհրդի ներկա 8 անդամներ միաձայն վերահաստատեցին կոռուպցիան դպրոցում՝ ի դեմս պետությանը խոշոր չափեր վնաս պատճառած նախկին դատապարտված տնօրեն Սուսաննա Սարգսյանի: Դպրոցի կառավարման խորհրդի անդամներից սկսած մինչև գործող նախագահ, հաստատեցին կոռուպցիային հավատարիմ լինելու իրենց կամքը, հետևապես սին ու փուչ են իշխանությունների բոլոր այն խոսքերը, որոնք իրենք արտաբերում են այդ խայտառակ, պետությունն ու հասարակությունը ժանգի նման փչացնող երևույթի դեմ պայքարելու մասին»,- ասված է Բախշյանի հայտարարության մեջ:

Susanna Sargsyan, former headmaster of Yerevan School № 27 who was accused of misappropriation of budgetary funds of the school two years ago, has been reappointed the school head, Anahit Bakshyan, member of the"Barev, Yerevan" faction of Yerevan Council of Elders, informed on Wednesday, August 26.
Note, in 2013 Sargsyan was convicted of defalcation and causing major damage of more than AMD 2 million to the state. According to the indictment, in the period between 2009 and 2012, the then headmaster made false registrations, signed employment agreements with 4 people who did not attend work, and pocketed their assigned salaries.
“8 members of the management board unanimously reinstated corruption in the school in the face of former convicted head Susanna Sargsyan accused of causing major damage to the state. The members of the management board of the school, as well as the current president confirmed their will to remain faithful to corruption,” Bakhsyan said in a statement, adding that the authorities' speeches against “this shameful phenomenon which destroys the state and the society” are worthless.