Հայաստանի կառավարությունը 2007-ից 2014 թվականներին օտարերկրյա պետություններից ու կազմակերպություններից ստացել է մոտ 542 միլիոն դոլար կամ ավելի կան 200 միլիարդ դրամ։ Այս մասին տեղեկացնում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությոան փորձագետ Հրայր Մանուկյանը՝ հիմնվելով պետական բյուջեի վերջին 8 տարվա հաշվետվությունների վրա։
grant1
Ամենաշատ դրամաշնորհներն ստացվել են 2011-ին, ինչը պայմանավորված է Եվրամիության և ԱՄՆ-ի «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրերի կողմից ֆինանսավորման կտրկուկ ավելացմամբ։ Եվրամիությունն այդ տարի աննախադեպ ծավալի՝ ավելի քան 57 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրել միայն «Մակրոֆինանսական աջակցություն» և «Ընդհանուր բյուջետային աջակցություն» ծրագրերի շրջանակներում։
Ընդհանուր առմամբ վերջին 8 տարիների դրամաշնորհների մեծ մասը՝ մոտ 51%-ը, ստացվել է ԵՄ-ից, ԵՄ երկրներից, կամ էլ եվրոպական բանկերից ու կազմակերպություններից։ Ավելի քան 32%-ն էլ ստացվել է ԱՄՆ-ից։ Երրորդ տեղում ամերիկյան «Լինսի» հիմնադրամն է՝ մոտ 10%-ով, իսկ չորրորդում՝ Համաշխարհային բանկը՝ 4.6%։
Գծագիր 2. ՀՀ կառավարության ստացած դրամաշնորհներն ըստ դոնորների՝ 2007-2014թթ (միջինացված)
grant2
Ըստ Հրայր Մանուկյանի՝ Եվրամիության բաժինը ընդհանուր դրամաշնորհների մեջ, սակայն, կտրուկ մեծացել է վերջին մի քանի տարիներին, քանի որ նախ՝ 2011-ից Հայաստանում դադարեց գործել «Լինսի» հիմնադրամը, իսկ 2012-ից՝ «Հազարամյակի մարտահրավեր ծրագիրը»։ Ճապոնիայի կառավարությունը ևս 2012-ից սկսած դրամաշնորհներ չի տրամադրում Հայաստանին։
Արդյունքում, 2012-2014թթ. ընթացքում ՀՀ կառավարության ստացած ավելի քան 120 միլիոն դոլար դրամաշնորհներից մոտ 110 միլիոն դոլարը (կամ մոտ 91%-ը) բաժին է ընկել Եվրամիությանը կամ եվրոպական կազմակերպություններին։
ՀՀ կառավարության ստացած դրամաշնորհներն ըստ դոնորների՝ 2012-2014թթ (միջինացված)
grant3
«Այսպիսով՝ Հայաստանի կառավարության հիմնական դոնորները՝ ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն, վերջին 8 տարիներին ավելի քան 450 միլիոն դոլար են տվել, որը կազմել է այդ տարիների ընդհանուր դրամաշնորհների ավելի քան 83%-ը։ Եթե հաշվի առնենք, որ Համաշխարհային բանկի դրամաշնորհները ևս հատկացվում են հիմնականում ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի գումարներով, պատկերն ավելի ճշգրիտ կստացվի։
Որքան էլ որ դա զարմանալի չլինի, պետական բյուջեների հաշվերտվություններում որևէ խոսք չկա Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հատկացված որևէ դրամաշնորհի մասին, ինչը վկայում է, որ մեր «ռազմավարական դաշնակցի» կողմից հատկացված անհատույց օգնությունը աննշան չափերի է», ֊ եզրափակում է փորձագետը:

Based on state budget reports for the last eight years, between 2007 and 2014, the Armenian Government received grants in the amount of nearly $542 million from foreign states and organizations, “Union of Informed Citizens” said in a statement issued on Monday, August 31.
The highest amount of grants was received in 2011, which is related to the sharp increase in funding through EU projects and the “Millennium Challenge” program of the United States. In 2011, the European Union provided grants of unprecedented scale – more than 57 million USD, only within the framework of "Macro-Financial Assistance" and "General Budget Support" programs.
Overall, most of the grants received during the last 8 years, equal to about 51% of the total amount, came from the European Union, EU countries or European banks and organizations. More than 32% were provided by the United States of America, followed by the “Linsy” Foundation – about 10%, and the World Bank – 4.6%.
1unnamed
However, according to the NGO, the amount of EU support has increased significantly in the last several years since the “Linsy” Foundation stopped operating in Armenia in 2011, and “Millennium Challenge” Program – in 2012. The Government of Japan has also stopped providing grants to Armenia since 2012.
As a result, in 2012-2014, 110 out of 120 million USD (around 91%) were provided by the European Union and European organizations.
2unnamed
“Hence, RA Government’s main donors are the EU and the USA as they allocated more than 450 million USD in 8 years. It forms more than 83% of the total amount of grants received by the RA Government. If we take into account the fact that World Bank grants are also allocated from the funds provided by the USA and the EU, we will have an even more accurate picture.
“However strange it may sound, there is no mentioning of grants provided by the Russian Federation in the state budget reports. This fact comes to testify that the gratuitous aid provided by our “strategic ally” is insignificant, to say the least,” the Union concluded.