Գնաճն անխուսափելի է․ սեղմված գազի համար նոր հարկ սահմանվեց
ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ակցիզային հարկի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ օրինագիծը, որն ավելի վաղ խորհրդարանը մերժել էր։ Այս տարվա հունիսին առաջին ընթերցմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում էր միջինը 10 տոկոսով բարձրացնել ակցիզային հարկի դրույքաչափերը ծխախոտի և ալկոհոլային խմիչքների համար՝ համապատասխանեցնելով դրանք ԵՏՄ չափանիշներին։
Այսօր Կառավարության կողմից ներկայացված նախագծով առաջարկվում էր, բացի ծխախոտի և ոգելից խմիչքների ոլորտներում հարկը բարձրացնելուց, ակցիզային հարկ սահմանել մեկ ոլորտում ևս՝ «սեղմված բնական գազի դեպքում՝ ավտոտրանսպորտային միջոցների գազալցման (գազալիցքավորման) գործունեություն իրականացնողների համար»։ Նոր օրենքն ընդունելու դեպքում 1000 խմ սեղմված բնական գազի համար գանձվելու է 8330 դրամ։
ՀՅԴ֊ական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն իր ծրագրում հակառակն էր խոստացել՝ նախատեսելով 53.2 միլիարդ դրամով իջեցնել ակցիզային հարկերը 2016 թվականի համար։
«Սա գլխացավ առաջացնող նախաձեռնություն է։ Ներկայացվել է մի նախագիծ, որը նախատեսում է բնական գազի, ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործման համար նոր հարկատեսակի ներմուծում, ինչն իր բացասական ազդեցությունն է ունենալու», ֊ ասել է Մինասյանը։
Պատգամավորն ասել է, որ եթե մինչ այս տվյալ հարկային փոփոխությունների պահանջը ներկայացվում էր որպես ԵՏՄ պահանջ, ապա այժմ նախագծում նշվում է, որ այդ պահանջը գալիս է Արժույթի միջազգային հիմնադրամից։ Նրա խոսքով՝ առնվազն պետք է հարցում անել ԱՄՀ, թե ինչպես են այս հարկային ավելացումները պատկերացնում Հայաստանի տնտեսական պայմաններում, քանի որ համաձայն պաշտոնական տվյալների առևտի շրջանառությունը անկում է ապրել շուրջ 6 տոկոսով։
Պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը ևս դեմ է արտահայտվել նախագծին՝ նշելով, որ այն հարվածելու է տեղական արտադրողին։
«Արդյոք հաշվել եք՝ ի՞նչ է լինելու որոշ արտադրությունների փակվելու դեպքում, օղու, ծխախոտի արտադրությունների դեպքում, իսկ դրանք փակվում են, քանի որ շահութաբեր չեն։ Սա հնարավորություն է տալու, որ ռուսական անորակ արտադրանքը մտնի Հայաստան։ Գազի վրա ակցիզ կիրառելու դեպքում մենք չենք կարող խուսափել տրանսպորտի թանկացումից։ Տրանսպորտի թանկացումը բերելու է ցանկացած այլ ոլորտի թանկացման։ Մոտ 30 միլիոն դոլար հարկ է ավելանալու այս նախագծով, գուցե մի փոքր քիչ։ Անխուսափելի է լինելու թանկացումը, տեղական արտադրողի վիճակը ավելի վատացնելու»,֊ ասել է Քոքոբելյանը։
Օրինագծին կողմ է քվեարկել 86 պատգամավոր, դեմ՝ 25, 1֊ը ձեռնպահ է մնացել։ Օրենքի համաձայն՝ հարկային այս փոփոխությունները կգործեն 2016թ․ մայիսի 1-ից։

Подорожания неизбежны: на сжиженный газ в Армении установлен новый налог
Национальное Собрание Армении снова начало обсуждение законопроекта о поправках к закону об акцизном налоге, который однажды уже отклонялся парламентом. В проекте, представленном на первое чтение в июне 2015 года, предлагалось в среднем на 10% увеличить ставки акцизного налога на сигареты и алкоголь, приведя их в соответствие со стандартами Евразийского экономического союза. В представленном правительством в четверг, 29 октября, проекте, помимо повышения налога на сигареты и алкогольные напитки, установить акцизный налог и в другой сфере - «в случае с природным сжиженным газом для тех, кто занимается газозаправкой автотранспортных средств». После возможного принятия закона за 1000 кубометров сжиженного газа будут взимать 8330 драмов ($17.6).
Депутат от «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян заявил, что в своей программе правительство обещало обратное, предусматривая в 2016г. снизить акцизные налоги на 53.2 млрд. драмов.
«Представлен проект, предусматривающий внедрение нового вида налога на природный газ, эксплуатацию автотранспортных средств, что окажет отрицательное воздействие», - заметил парламентарий.
Если прежде требование о данных налоговых изменениях представлялись в качестве требования Евразийского экономического союза, теперь, заметил Минасян, в проекте отмечается, что требование исходит от Международного фонда валюты. По словам депутата, по крайней мере, необходимо отправить запрос в МВФ о том, как они представляют данное увеличение налогов с учетом экономической ситуации в Армении, так как, по официальным данным, оборот торговли снизился почти на 6%.
Хачатур Кокобелян также высказался против проекта. Он считает, что предложение ударит по местному производителю. «Учли ли вы, что случится в случае закрытия некоторых производств, - водки, сигарет? А они закрываются, так как это неприбыльно. Это создаст возможность для проникновения в Армению некачественного российского производства. В случае применения акциза на газ мы не сможем избежать подорожания транспорта. Подорожание транспорта приведет к подорожанию в любой другой сфере. С этим проектом будет собираться на 30 миллионов долларов больше налогов. Возможно, немногим меньше. Подорожание неизбежно, участь местного производителя будет еще хуже».
За проголосовали 86 депутатов, 25 – против, один воздержался. Согласно законопроекту правительства, эти изменения войдут в силу с 1 мая 2016 года.