Գնաճն անխուսափելի է․ սեղմված գազի համար նոր հարկ սահմանվեց
ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ակցիզային հարկի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ օրինագիծը, որն ավելի վաղ խորհրդարանը մերժել էր։ Այս տարվա հունիսին առաջին ընթերցմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում էր միջինը 10 տոկոսով բարձրացնել ակցիզային հարկի դրույքաչափերը ծխախոտի և ալկոհոլային խմիչքների համար՝ համապատասխանեցնելով դրանք ԵՏՄ չափանիշներին։
Այսօր Կառավարության կողմից ներկայացված նախագծով առաջարկվում էր, բացի ծխախոտի և ոգելից խմիչքների ոլորտներում հարկը բարձրացնելուց, ակցիզային հարկ սահմանել մեկ ոլորտում ևս՝ «սեղմված բնական գազի դեպքում՝ ավտոտրանսպորտային միջոցների գազալցման (գազալիցքավորման) գործունեություն իրականացնողների համար»։ Նոր օրենքն ընդունելու դեպքում 1000 խմ սեղմված բնական գազի համար գանձվելու է 8330 դրամ։
ՀՅԴ֊ական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն իր ծրագրում հակառակն էր խոստացել՝ նախատեսելով 53.2 միլիարդ դրամով իջեցնել ակցիզային հարկերը 2016 թվականի համար։
«Սա գլխացավ առաջացնող նախաձեռնություն է։ Ներկայացվել է մի նախագիծ, որը նախատեսում է բնական գազի, ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործման համար նոր հարկատեսակի ներմուծում, ինչն իր բացասական ազդեցությունն է ունենալու», ֊ ասել է Մինասյանը։
Պատգամավորն ասել է, որ եթե մինչ այս տվյալ հարկային փոփոխությունների պահանջը ներկայացվում էր որպես ԵՏՄ պահանջ, ապա այժմ նախագծում նշվում է, որ այդ պահանջը գալիս է Արժույթի միջազգային հիմնադրամից։ Նրա խոսքով՝ առնվազն պետք է հարցում անել ԱՄՀ, թե ինչպես են այս հարկային ավելացումները պատկերացնում Հայաստանի տնտեսական պայմաններում, քանի որ համաձայն պաշտոնական տվյալների առևտի շրջանառությունը անկում է ապրել շուրջ 6 տոկոսով։
Պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը ևս դեմ է արտահայտվել նախագծին՝ նշելով, որ այն հարվածելու է տեղական արտադրողին։
«Արդյոք հաշվել եք՝ ի՞նչ է լինելու որոշ արտադրությունների փակվելու դեպքում, օղու, ծխախոտի արտադրությունների դեպքում, իսկ դրանք փակվում են, քանի որ շահութաբեր չեն։ Սա հնարավորություն է տալու, որ ռուսական անորակ արտադրանքը մտնի Հայաստան։ Գազի վրա ակցիզ կիրառելու դեպքում մենք չենք կարող խուսափել տրանսպորտի թանկացումից։ Տրանսպորտի թանկացումը բերելու է ցանկացած այլ ոլորտի թանկացման։ Մոտ 30 միլիոն դոլար հարկ է ավելանալու այս նախագծով, գուցե մի փոքր քիչ։ Անխուսափելի է լինելու թանկացումը, տեղական արտադրողի վիճակը ավելի վատացնելու»,֊ ասել է Քոքոբելյանը։
Օրինագծին կողմ է քվեարկել 86 պատգամավոր, դեմ՝ 25, 1֊ը ձեռնպահ է մնացել։ Օրենքի համաձայն՝ հարկային այս փոփոխությունները կգործեն 2016թ․ մայիսի 1-ից։

'Inflation Is Inevitable:' Armenian Parliament Passes Amendments to Excise Tax Law
The Armenian National Assembly resumed on Thursday discussions on and passed an amendment bill of the RA law “On Excise Tax.” The envisaged changes will come into effect on May 1, 2016.
In June this year, the Government introduced into Parliament its bill that proposed to increase excise tax rates by an average of 10% for cigarettes and alcohol, in order to bring them into conformity with the standards of the Eurasian Economic Union.
In addition to raising the rates for cigarettes and alcoholic beverages, the resubmitted bill today also proposed to introduce new excise tax rates onto compressed natural gas (CNG) for entities that operate CNG fueling stations. The adopted amendments envisage a rate of AMD 8, 330 (about $17) for 1000 cubic meters of CNG.
During the discussion, Armenian Revolutionary Federation faction MP Artsvik Minasyan stressed that this was the exact opposite of what the Government had promised in its project, i.e., to reduce the excise taxes by AMD 53.2 billion in 2016.
“This is a troublesome initiative. The submitted bill foresees introduction of a new type of tax on compressed natural gas that motor vehicles operate on, which will have a negative impact,” the lawmaker said.
Minasyan added that the above-mentioned tax changes were first presented as a requirement of the Eurasian Economic Union; however, the current draft notes that the requirement comes from the International Monetary Fund. The least they could do, as stated by the MP, is send an inquiry to the IMF as to how the organization though these tax increases possible in Armenia's economic conditions, given the fact that trade turnover in the country has decreased by almost 6%.
Lawmaker Khachatur Kokobelyan, in turn, stated that the amendments would affect local producers negatively. “Have you thought of what would happen in the event that some productions – of vodka or cigarettes – closed? And they will, since it won't be profitable . It will open access for law quality Russian products into Armenia. Excise tax on natural gas would mean an increase in mass transport rates. The rise in transportation prices would lead to price hikes in other spheres also. The inevitable inflation would only worsen the conditions of local producers.”