Հանրաքվեին ընդառաջ․ Հայաստանում 15-17 տարեկան բնակիչներ գոյություն չունե՞ն․ iLur.am
Ոստիկանությունը հրապարակել է ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված՝ քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող անձանց ընդհանուր թիվը: Ըստ այդ թվի՝ քվեարկության օրվանից 30 օր առաջ ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված՝ հանրաքվեի մասնակիցների ընդհանուր թիվն է 2.554.332:
iLur.am կայքը վերլուծել է հրապարակած տվյալներն ու եզրակացրել՝ Հայաստանում գրեթե չկան 15-17 տարեկան երիտասարդներ: Համաձայն ԱՎԾ տվյալների՝ 2015 թվականի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության մշտական բնակչության թիվը կազմել է 3 մլն 10 հազար 600 մարդ: Ոստիկանության ներկայացրած ռեգիստրում ընդգրկված են այն անձինք, ովքեր ունեն ընտրելու իրավունք: Այսինքն՝ 18 տարեկանից բարձր են:
Ըստ նույն ԱՎԾ տվյալների՝ 2015 թվականին Հայաստանում 0-14 տարեկանները կազմել են ընդհանուր բնակչության՝ 3 մլն 10 հազար 600-ի՝ 19.4 %-ը, այսինքն՝ 584 հազար 56 մարդ:
«ԱՎԾ ներկայացրած՝ Հայաստանի բնակչության ընդհանուր թվից հանում ենք 18 տարեկաններից բարձրերին և 0-14 տարեկաններին, ունենում ենք – (մինուս) 127 հազար 788:
Ընդ որում, ըստ ԱՎԾ-ի, իրենց իսկ ներկայացրած մշտական բնակչության թվի 19.4 տոկոսը 582 հազար 600 է, բայց անգամ այս դեպքում ունենք «պակասորդ»:
Մինչդեռ, ուշադրությո՛ւն, մենք դեռ պետք է հասկանանք, թե որքան է կազմում Հայաստանի բնակչության 15-17 տարեկանների թիվը: Բայց դա արդեն անել չենք կարող, քանի որ, ըստ պաշտոնական տվյալների, ընդհանուր բնակչության թվից հանած պաշտոնական թվերով 18-ից բարձրերին և մինչև 14 տարեկաններին, 15-17 տարեկանների համար այլևս «թիվ չի մնում»», ֊ գրում է iLur-ը:

За месяц до референдума в Армении не досчитались 15-17-летних
Полиция опубликовала общее число включенных в регистр избирателей Армении граждан, имеющих право голоса: за 30 дней до голосования общее число участников референдума по конституционным реформам составляет 2 554 332.
Сайт iLur.am проанализировал данные и пришел к выводу, что в Армении практически нет молодых людей 14-17 лет. По данным Национальной статистической службы, в 2015 году численность постоянного населения республики составила 3 млн. 10 тысяч 600 человек.
В представленный полицией регистр включены лица, имеющие право голоса. То есть им больше 18 лет.
По тем же данным НСС, в 2015 году лица от 0 до 14 лет составили 19.4% (584 тыс. 56) от общего населения (3 млн. 10 тыс. 600).
«Вычитаем из представленного НСС общего населения Армении тех, кому больше 18 и кому от 0 до 14, получаем – (минус) 127 788.
Причем, согласно НСС, 19.4% представленной ими же численности постоянного населения – 582 600, но даже в этом случае у нас «нахватка».
Между тем, внимание, нам еще нужно узнать количество 15-17-летних. Но сделать этого мы уже не можем, так как после вычитания от численности населения тех, кому больше 18 и кому меньше 14, в соответствии с официальными цифрами, 15-17-летним «цифр не остается»», - заключил iLur.am.