Հանրաքվեին ընդառաջ․ Հայաստանում 15-17 տարեկան բնակիչներ գոյություն չունե՞ն․ iLur.am
Ոստիկանությունը հրապարակել է ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված՝ քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող անձանց ընդհանուր թիվը: Ըստ այդ թվի՝ քվեարկության օրվանից 30 օր առաջ ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված՝ հանրաքվեի մասնակիցների ընդհանուր թիվն է 2.554.332:
iLur.am կայքը վերլուծել է հրապարակած տվյալներն ու եզրակացրել՝ Հայաստանում գրեթե չկան 15-17 տարեկան երիտասարդներ: Համաձայն ԱՎԾ տվյալների՝ 2015 թվականի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության մշտական բնակչության թիվը կազմել է 3 մլն 10 հազար 600 մարդ: Ոստիկանության ներկայացրած ռեգիստրում ընդգրկված են այն անձինք, ովքեր ունեն ընտրելու իրավունք: Այսինքն՝ 18 տարեկանից բարձր են:
Ըստ նույն ԱՎԾ տվյալների՝ 2015 թվականին Հայաստանում 0-14 տարեկանները կազմել են ընդհանուր բնակչության՝ 3 մլն 10 հազար 600-ի՝ 19.4 %-ը, այսինքն՝ 584 հազար 56 մարդ:
«ԱՎԾ ներկայացրած՝ Հայաստանի բնակչության ընդհանուր թվից հանում ենք 18 տարեկաններից բարձրերին և 0-14 տարեկաններին, ունենում ենք – (մինուս) 127 հազար 788:
Ընդ որում, ըստ ԱՎԾ-ի, իրենց իսկ ներկայացրած մշտական բնակչության թվի 19.4 տոկոսը 582 հազար 600 է, բայց անգամ այս դեպքում ունենք «պակասորդ»:
Մինչդեռ, ուշադրությո՛ւն, մենք դեռ պետք է հասկանանք, թե որքան է կազմում Հայաստանի բնակչության 15-17 տարեկանների թիվը: Բայց դա արդեն անել չենք կարող, քանի որ, ըստ պաշտոնական տվյալների, ընդհանուր բնակչության թվից հանած պաշտոնական թվերով 18-ից բարձրերին և մինչև 14 տարեկաններին, 15-17 տարեկանների համար այլևս «թիվ չի մնում»», ֊ գրում է iLur-ը:

Shortfall in 15-17 Year-Olds One Month Before National Referendum in Armenia
Armenia's Police has published the total number of Armenians who are listed on the country's electoral register and are thus eligible to vote in the December 6 referendum on the draft constitutional amendments. One month before the voting day, the total number of people entitled to participate in the referendum is 2,554,332.
Local iLur.am news outlet has analyzed the released data, coming to the conclusion that there are practically no 15-17 year-olds in Armenia. Based on National Statistical Service (NSS) data, estimated resident population (ERP) of Armenia in 2015 was 3,010,600 people. The Police's released electoral register included only citizens eligible to vote, i.e., people over 18 years old.
According to the same official NSS data, in 2015 persons aged from 0 to 14 years accounted for 19,4 percent (584 thousand 56 people) of the total population. “We subtract the over 18 year-olds and those who are aged from 0 to 14 years from the number of resident population presented by the NSS to get (minus) 127, 788.
“Moreover, as stated by NSS, the 19,4% of their presented total number is 582,600; however, even in this case we still get a deficit.
“Meanwhile, notice that we still need to find out what the number of Armenia's 15-17 year-olds is. But we can no longer do this, since after there are 'no figures left' for 15-17 year-olds,” iLur writes.