««Արմավիր» ՔԿՀ֊ի կալանավորի ինքնասպանության վարկածն արժանահավատ չէ»
2016 թվականի հունվարի 4-ին «Արմավիր» ՔԿՀ-ում մահացած 21 տարեկան Անզոր Կարապետյանի հարազատներն արժանահավատ չեն համարում ՔԿՀ֊ի վարկածը, թե երիտասարդը ինքնասպանություն է գործել։ Այս մասին նրանք հայտնել են Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին։
Հարազատները պնդում են, որ Անզոր Կարապետյանը ուժեղ կամքի տեր անձնավորություն է եղել, և որևէ պատճառ չկար նման քայլի դիմելու համար։
Նրանք նաև վկայակոչում են դիակի դիահերձման ժամանակ մարմնի վրա բռնության հետքերը և ներքին օրգանների վնասվածքները, որոնք հերքում են ինքնասպանության վարկածը:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշում է, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Արմավիր քաղաքում տեղի է ունեցել ծեծկռտուք, որին մասնակցել է նաև Անզոր Կարապետյանը, որից հետո նա ներկայացել է ոստիկանություն, նրան ձերբակալել են, այնուհետև 2016 թվականի հունվարի 3-ի երեկոյան դատարանի որոշմամբ կալանավորվել է և գիշերը տեղափոխվել «Արմավիր» ՔԿՀ:
«Փաստորեն, ինչպես պարզ է դառնում վերը նշվածից, Անզոր Կարապետյանը քրեակատարողական հիմնարկում ընդամենը մի քանի ժամ է անցկացրել և թե ինչ հանգամանքներ կարող էին նրան դրդել ինքնասպանության, մնում է անհասկանալի։ Այնուամենայնիվ, համադրելով վկայակոչված փաստերը և հարազատների պատմածը, Անզոր Կարապետյանի՝ ինքնակամ ոստիկանություն ներկայանալը, քրեակատարողական հիմնարկում նրա անցկացրած ժամանակահատվածը և դիահերձման ընթացքում ի հայտ եկած մարմնական վնասվածքները, Կարապետյանի կողմից ինքնասպանություն կատարելը առավել քան արժանահավատ չէ: Դիմումատուները հայտնել են, որ Անզոր Կարապետյանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չունեն՝ հայցելով Կազմակերպության օգնությունը այդ հարցում: Նշենք, որ մամուլում տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ վերջին շրջանում Արմավիր ՔԿՀ-ում ինքնասպանության ևս երկու դեպք է տեղի ունենցել՝ 2015թ․ դեկտեմբերի 19-ին դատապարտյալներից մեկին կախված էին գտել, իսկ 2016թ․ հունվարի 6-ին Արմավիր ՔԿՀ-ի խցերից մեկում հայտնաբերվել էր դատապարտյալ Արմեն Փարսադանյանի դին: Եթե այս երկու դեպքերի մասին ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական վարչության կողմից տարածվել էր պաշտոնական հաղորդագրություն, ապա Կարապետյանի մահվան մասին որևէ տեղեկություն չի տարածվել։ Այս հանգամանքը ևս մեծացնում է Կարապետյանի կողմից ինքնասպանություն կատարելու վերաբերյալ վարկածի ոչ արժանահավատ լինելու հավանականությունը: Եվս մեկ կարևոր հանգամանք. Կարապետյանը ՔԿՀ տեղափոխվելուց հետո գտնվել է այն նույն խցում, որտեղ տեղի է ունեցել ինքնասպանության վերոնշյալ դեպքերից մեկը», ֊ նշում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը։

The Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office (HCAV) on Wednesday issued a statement, saying that he family of an inmate who died in Armavir prison on January 4 finds suicide implausible. Anzor Karapetyan, 21, was a “man of strong will” and had no reason to commit suicide, relatives said. They added that the traces of violence on the inmate's body and the damage to his internal organs also refute the official suicide version.
The 21-year-old man, as stated by HCAV, participated in a fight on December 21, 2015 in the Armenian town of Armavir. He then turned himself in to the police and was arrested on the spot. Three days later, a court ruled to send Karapetyan to Armavir jail.
“The above-mentioned indicates that Anzor Karapetyan only spent a few hours at the penitentiary, and the circumstances that might have pushed him to suicide remain unclear,” the human rights organization stressed, adding that suicide can be ruled out by all the facts currently available.
“The applicants said they did not have any information on the measures taken to establish the circumstances of Anzor Karapetyan'a death and hoped to get the organization's help in this regard.
“Note, according to recent press reports, in the last period there were two other cases of suicide at Armavir penitentiary: one of the inmates was found hanged on December 19, 2015, and prisoner Armen Parsadyan's body was discovered in one of the cells on January 6, 2016.
“The criminal executive department of Armenia's Justice Ministry has issued an official statement regarding these two cases; however, they've provided no information about Karapetyan's death.”
HCAV states that this fact increases the degree of uncertainty about the inmate having committed suicide, while also finding it notable that Karapetyan was being kept in the same cell where one of the aforementioned suicide cases had occurred.