Գևորգ Սաֆարյանը դադարեցրել է հացադուլը
Տարվա սկզբից կալանավորված «Նոր Հայաստան» շարժման անդամ Գևորգ Սաֆարյանը դադարեցրել է հացադուլը։ Այս մասին հունվարի 16-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, ով այդ օրն այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ և հանդիպել հացադուլ հայտարարած Գևորգ Սաֆարյանին, ինչպես նաև 9 տարվա ազատզրկման դատապարտված Հայկ Կյուրեղյանին։ Վերջինս նույնպես հացադուլ էր հայտարարել՝ ի պաշտպանություն Գևորգ Սաֆարյանի, ով պահանջում էր իրեն առանձին խուց տեղափոխել։
Փաշինյանի փոխանցմամբ՝ Սաֆարյանը դադարեցրել է հացադուլը և տեղափոխվել նոր խուց, որտեղ գտնվելու պայմանների հետ կապված ոչ մի բողոք չի ունեցել: Կյուրեղյանը, սակայն, դեռ չի դադարեցրել հացադուլը: Այդ որոշման պատճառների մասին Փաշինյանը չի նշել։
Նշենք, որ Գևորգ Սաֆարյանին այս տարվա հունվարի 1-ին բերման էր ենթարկվել Ազատության հրապարակից, ապա հացադուլ սկսել՝ պահանջելով իրեն առանձին խուց տեղափոխել, առանձին խցում Սաֆարյանին պահելը կարճ է տևել։
Սաֆարյանին Հայկ Կյուրեղյանի հետ միասին առանձին խուց տեղափոխելուց մի քանի օր անց` հունվարի 14-ին, «Նոր Հայաստանի» ներկայացուցչին նորից հանել են այդ խցից և տարել մեկ այլ խուց: Գևորգ Սաֆարյանն անմիջապես հացադուլ է հայտարարել:

Арестованный армянский оппозиционер прекратил голодовку
Арестованный в начале года член движения «Новая Армения» Геворг Сафарян прекратил голодовку. Об этом 16 января на своей странице в соцсети «Фейсбук» сообщил депутат Никол Пашинян, посетивший оппозиционера в Нубарашенской тюрьме. Парламентарий встретился также с приговоренным к 9 годам тюрьмы Айком Кюрегяном: он объявил голодовку в защиту Сафаряна, требовавшего перевода в карцер.
Как пишет Пашинян, Сафарян прекратил голодовку и был переведен в новую камеру, касательно условий содержания в которой претензий у него нет. Кюрегян, однако, пока не прекратил свою акцию. О причинах такого решения депутат не сообщил.
1 января Сафаряна задержали на ереванской площади Свободы.
Через несколько дней после перевода Сафаряна и Кюрегяна в карцер – 14 января – представителя «Новой Армении» перевели в другую камеру, и Сафарян возобновил голодовку.