Ծանր հիվանդ կալանավորը հացադուլ է հայտարարել
«Նուբարաշեն» բանտի կալանավոր, ծանր հիվանդ Հրաչյա Գևորգյանը հացադուլ է հայտարարել, քանի որ ադմինիստրացիան զրկում է կալանավորին պատշաճ բուժօգնությունից։
Գևորգյանը տառապում է քրոնիկական հեպատիտ C-ով, քրոնիկական բրոնխիտով սրացման շրջանում, Պարկինսոնի հիվանդությամբ, արտերիալ հիպերտենզիայով, ալերգիկ դերմատիտով։ Սնվելիս և անձնական կարիքները հոգալիս նա օգտվում է այլ կալանավորների օգնությունից։
Հացադուլի մասին Գևորգյանի մայրը ապրիլի 26-ին տեղեկացրել է Հելսինկյան ասոցիացիայի իրավապաշտպաններին, ովքեր նույն օրը ահազանգել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ և ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խումբ։ Սակայն մինչև հիմա կալանավորին չեն այցելել և բուժօգնություն չեն տրամադրել։
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի բռնությունների
կանխարգելման վարչության պետ Ասյա Սարկիզովան հայտնել է Գևորգյանի գործին հետևող Հելսինկյան ասոցիացիային, որ իրենք ծանոթ են գործին, բազմիցս այցելել կալանավորին, ծանոթացել են նաև բուժմասի փաստաթղթերին, ըստ որոնց կալանավորը ստանում է բավարար բուժում և անհրաժեշտ դեղամիջոցներ, պարզապես անհայտ պատճառներով անընդհատ բողոքում է։
Գևորգյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է վերջին 2 տարիների ընթացքում, նա շարունակաբար պահանջել է իրեն քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխել, ի նշան բողոքի մի քանի անգամ մեխ և ասեղ է կուլ տվել, որից հետո իր պահանջը կատարվել է։ Գևորգյանի գործով վճիռը կարդալու օրը մեղադրյալը դատարան էր եկել բենզինի տարայով, ինքնահրզիկման փորձ էր արել, բայց իրավապահները տարան նրա ձեռքից վերցրել էին։ Դատավոր Մարինե Մելքոնյանը Գևորգյանին մեղավոր է ճանաչել գործով որպես տուժող անցնող Նաիրա Հարությունյանին պատանդ վերցնելու, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու և շորթում կատարելու հոդվածներով և 8 տարվա ազատազրկման է դատապարտել։ Միևնույն ժամանակ, դատարանը Գևորգյանին անմեղ է ճանաչել Հարությունյանի նկատմամբ սեռական բնույթի գործողություններ կատարելու մեղադրանքով։

Тяжело больной арестант армянской тюрьмы объявил голодовку
Арестант Нубарашенской тюрьмы, тяжело больной Грачья Геворгян объявил голодовку. Администрация уголовно-исполнительного учреждения не обеспечивает ему должной медпомощи.
У Геворгяна хронический гепатит С, острый бронхит, болезнь Паркинсона, артериальная гипертензия, аллергический дерматит. Принимать пищу и совершать другие действия ему помогают осужденные.
26 апреля мать Геворгяна сообщила о голодовке правозащитникам Хельсинкской ассоциации, которые в тот же день связались с офисом Омбудсмена и Группой общественных наблюдателей, осуществляющих контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах при Минюсте Армении. Однако арестанта до сих пор не навестили и не оказали медицинской помощи.
Глава отдела по предотвращению насилия при аппарате Защитника прав человека Ася Саркизова сообщила Хельсинкской ассоциации, что они знакомы с делом, неоднократно навещали арестанта, ознакомились с документами медчасти, согласно которым, заключенный получает необходимое лечение и медикаменты, просто «постоянно жалуется по неизвестным причинам».
Состояние здоровья Геворгяна резко ухудшилось за последние 2 года, он постоянно требовал перевода в гражданскую больницу, в знак протеста неоднократно глотал гвоздь и иглу, после чего требование выполнялось. В день оглашения вердикта обвиняемый принес в суд сосуд с бензином и пытался совершить самосожжение, однако правоохранителям удалось отобрать сосуд, Судья Маринэ Мелконян признала его виновным в захвате в заложники пострадавшую по делу Наиру Арутюнян, применении насилия в отношении представителя власти и вымогании, приговорив к 8 годам тюрьмы. В то же время суд признал Геворгяна невиновным в совершении в отношении Арутюнян действий сексуального характера.