Լրատվամիջոցներն ովքե՞ր են․ Կոտայքի մարզպետը «զբաղվում է» Գառնիի խնդրով
Մի քանի օր առաջ Կոտայքի մարզպետի տեղակալը այցելել է մարզպետարանի ենթակայության տակ գտնվող Գառնիի բյուջետային կառույցներ (դպրոցներ, մշակույթի տուն) և աշխատակիցներին հորդորել է դրական դիրքորոշում արտահայտել Ազատի կիրճից Արարատի մարզ ջուր տեղափոխելու ծրագրին: Գառնեցիների մեծամասնությունը բողոքում է ծրագրի դեմ, ակցիաներ կազմակերպում։
Epress.am–ի հետ զրույցում Գառնիի բնակիչ, բողոքի ակցիաների մասնակից Արուսյակ Այվազյանը նշել է, որ 2 օրը առաջ, առանց նախապես հայտարարելու, գյուղացիների հետ հանդիպելու է եկել նաև Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը. «Ես այնտեղ չեմ եղել, բայց պատմեցին, որ մարզպետն ասել է, թե գառնեցիք էս ինչ դուխ են հավաքել, որ պաշտոնյային ասել են՝ նոկաուտ կանենք (նկատի ունի Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արամ Հարությունյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը-խմբ.), հետո էլ ասել է Փաշինյանը ո՞վ ա, որ եկել ա մեր մարզ, կամ լրատվամիջոցներն ովքե՞ր են, որ գան, մենք մեր հարցերը կլուծենք։ Էդ մակարդակի խոսակցություն ա եղել»:
Այվազյանի խոսքով՝ մարզպետը ցանկացել է նաև իրեն տեսնել։
«Ինձ գյուղապետարանից զանգեցին ու ասեցին, որ մեծն ա ուզում քո հետ խոսա՝ նկատի ունենալով մարզպետին։ Ես էլ ասեցի, որ իր հետ խոսելու ոչինչ չունեմ, քանի որ նա չի գիտակցում այս հարցի լրջությունը: Իսկ երեկ էլ մարզպետը գնացել էր մեր վերևի թաղամասերը ու խոստացել բնակիչներին, որ պետք է լուծի ոռոգման ու խմելու ջրի խնդիրները», ֊ ասել է Գառնիի բնակիչը:
Նշենք, որ ըստ «Հայհիդրոէներգոնախագիծ» ինստիտուտի ներկայացրած ծրագրի՝ Ազատ գետի երկայնքով պետք է կառուցվի 820 սմ տրամագծով խողովակ, որով պետք է ամառվա երկու ամիսներին ջուր տեղափոխվի Արարատի մարզի մի քանի գյուղեր։ Գառնեցիները պնդում են, որ գետի հոսքը վարար է միայն գարնանը և աշնանը, եթե ծրագրով ջուրը տարվի, գետն ամբողջությամբ կցամաքի, ինչը կբերի նաև գետի շուրջ գտնվող ծառերի չորացմանը, ինչպես նաև վտանգի տակ կդրվի գետում առկա ձկների գոյությունը։
Ապրիլի 13-ին գառնեցիները բողոքի ակցիայի էին կազմակերպել և մոտ 8 ժամ շարունակ փակել էին Գեղարդ տանող ճանապարհը: Նրանք պահանջում էին դադարեցնել Ազատ գետի մոտ կատարվող շինանարարությունը և չեղյալ հայտարարել գետից ջուրը խողովակներով Արարատի մարզ տեղափոխելու ծրագիրը: Նրանք նշում են, որ գետի ջուրը տանում են՝ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հողերը ոռոգելու համար: Բնակիչների պահանջով շինտեխնիկան դուրս էր բերվել կիրճից, իսկ ծրագրի շուրջ պատրաստվում են քննարկումներ կազմակերպել: Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը ԲՀԿ նախկին առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փեսան է, իսկ Ծառուկյանը՝ Հովիկ Աբրահամյանի խնամին։

«Кто такие СМИ?»: проблемой армянского села занялся губернатор
Несколько дней назад заместитель губернатора Котайкской области посетил подведомственные областной администрации (школы, дом культуры) бюджетные объекты села Гарни  и призвал сотрудников дать положительную оценку программе перемещения воды из реки Азат в Араратскую область. Большинство местных жителей недовольны программой и организуют акции протеста.
Участница акций, жительница Гарни Арусяк Айвазян сообщила Epress.am, что 2 дня назад, не объявив заранее, на встречу с жителями Гарни прибыл и губернатор Карапет Гулоян. «Меня там не было, но передали слова губернатора, который сказал, откуда у гарнийцев столько духа, чтобы говорить чиновнику «отправим в нокаут» [об инциденте с председателем госкомитета водного хозяйства Арамом Арутюняном]. Еще говорил, мол, кто такой Пашинян, что прибыл в нашу область, или кто такие СМИ, мы свои проблемы сами решим. Разговор был на таком уровне».
По словам собеседницы, губернатор хотел встретиться и с ней.
«Позвонили из сельской администрации, сказали, что со мной хочет поговорить «сам», имели в виду губернатора. А я ответила, что говорить с ним мне не о чем, потому что он не осознает серьезности этого вопроса. А вчера губернатор отправился в кварталы неподалеку от нашего и пообещал людям решить вопрос орошения и проблемы с питьевой водой», - сказала Айвазян.
Согласно программе института «Армгидроэнергопроект», по периметру реки Азат будет построен трубопровод диаметром 820см., через который в течение двух летних месяцев в несколько сел Араратской области будут перемещать воду. Местные жители утверждают, что поток бурливый только весной и осенью, в случае реализации программы река высохнет, что может повлечь за собой высыхание деревьев вокруг реки, а также будут поставлены под угрозу речные рыбы.
13 апреля жители села перекрыли дорогу к комплексу Гегард, требуя прекратить строительство и отменить программу перемещения воды в Араратскую область. Сельчане утверждают, что водой из местной реки намерены орошать земли премьера Армении Овика Абрамяна.
По требованию сельчан, стройтехнику убрали, пообещав организовать обсуждения программы.
Губернатор Котайка Карапет Гулоян приходится зятем бывшему лидеру партии «Процветающая Армения» Гагику Царукяну – свату премьера Овика Абрамяна.