Իսկական տղամարդու պահվածք․ Կինը և հայրը ծանր վիճակում են, մայրը զոհվել է
- Կանանց ռեսուրսային կենտրոնում այսօր սովորական օր էր․ մեր հերթական նիստն էինք անցկացնում մեր շահառուների՝ ընտանեկան բռնություն վերապրած կանանց հետ, որոնք փորձում են իրենց կյանքը կրկին իրենց ձեռքը վերցնել։ Բոլորն այնտեղ էին, բացի մեկից․ Թ֊ն բացակայում էր։ Նա չէր կարողացել գալ հանդիպմանը, քանի որ նախկին ամուսինը երեկ գիշերը վերջապես բռնացրել էր նրան։ Նա ներխուժել էր կնոջ ծնողների տուն, մոր գլուխը ջախջախել կացնով ու հարձակվել նրա ու հոր վրա։ Մայրը մահացել է, հայրը վիրավոր է, բայց արդեն լավ է զգում, իսկ Թ֊ն գտնվում է ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում։ Նրա 2֊ամյա երեխան հարևաններից մեկի տանն է։
Թ֊ն այս ամենից առաջ դիմել էր ոստիկանությանը՝ խնդրելով պաշտպանել իրեն ամուսնուց, որը բազմիցս ծեծի էր ենթարկել ու սպառնացել թե՛ իրեն, թե՛ իր ծնողներին։
Ոստիկանությունը, ինչպես շատ այլ դեպքերում, ի վիճակի չեղավ պաշտպանել նրան․ թեև, եթե նրանց հարցնենք, կասեն, որ «միջամտում ենք, գործում ենք․․․»։ Կառավարությունը դեռևս հետաձգում է ընտանեկան բռնության վերաբերյալ օրենքի ընդունումը։ Իսկ բազմաթիվ տղամարդիկ շարունակում են կարծել, որ կանայք իրենց սեփականությունն են, և որ նրանց ծեծելն ու դաժանություն կիրառելը «իսկական տղամարդու պահվածք է»։
Մարդիկ մինչ օրս հարցնում են՝ «ի՞նչ ա արել, որ էս աստիճանի ծեծվել ա»։ Տանը կանանց դեմ պատերազմն ավելի մեծ թվով զոհեր է տալիս, քան՝ պատերազմը սահմանին, սակայն ոչ ոք դրա շուրջ չի մոբիլիզացվում։ Ու դա արդեն անտանելի է, ֊ այսօր գրել է իրավապաշտպան Լարա Ահարոնյանը։
Առավոտյան Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որի համաձայն «հուլիսի 08-ին՝ ժամը 04-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Սողոմոն Տարոնցի նրբանցքի 7-րդ շենքի աստիճանահարթակում, 1985թ. ծնված Վ. Մարտիրոսյանը վիճաբանել է Երևան քաղաքի բնակիչներ, նախկին կնոջ` Թագուհի Մանսուրյանի և վերջինիս ծնողներ Վաչագան և Կարինե Մանսուրյանների հետ, որի ընթացքում կացնով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել նրանց մարմնի տարբեր մասերին: Ստացած մարմնական վնասվածքներից 1952թ. ծնված Կարինե Մանսուրյանը մահացել է, Թագուհի և Վաչագան Մանսուրյանները՝ տարբեր վնասվածքներով տեղափոխվել բժշկական կենտրոն»։
Դեպքի առթիվ իրավապահները հարուցել են գործ 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ «սպանություն», և 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ «դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որը կատարվել է երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ»։
«Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և վերցվել են արնանման հետքեր, արնանման հետքերով կացին, դատարկ գարեջրի շիշ և այլ առարկաներ: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատաքիմիական, դատահետքաբանական և դատագենետիկական փորձաքննություններ:
Նշված հանցագործությունը կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Մարտիրոսյանը ձերբակալվել է»,֊ ասված է հաղորդագրության մեջ։

«Поведение настоящего мужчины»: женщина с отцом в тяжелом состоянии, мать скончалась
- Сегодня в Женском ресурсном центре был обычный день: мы проводили очередное заседание с нашими бенефициарами – женщинами, пережившими домашнее насилие, - которые пытаются снова стать хозяевами своих жизней. Присутствовали все, кроме Т. Она не смогла прийти на встречу, так как прошлой ночью бывшему супругу, наконец, удалось настигнуть ее. Он проник в отчий дом женщины, разбил голову матери топором и напал на нее саму и отца. Мать скончалась, отец получил травму, но уже чувствует себя хорошо, а Т. находится в отделении интенсивной терапии. Ее 2-летний ребенок у соседей.
До того, как все это произошло, Т. обращалась в полицию с просьбой защитить ее от мужа, который неоднократно избивал и угрожал как ей, так и ее родителям.
Полиция, как и в других случаях, не сумела защитить женщину. Хотя, если спросить их, скажут «вмешиваемся, действуем...». Правительство все еще откладывает принятие закона о домашнем насилии. Тем временем, множество мужчин продолжает считать, что женщины – их собственность, а избивать и проявлять к ним жестокость является «поведением настоящего мужчины».
Люди до сих пор спрашивают «что она сделала, что ее так избили?». Война, которая ведется против женщин в семьях, приводит к большим жертвам, чем война на границе, однако вокруг этого никто не мобилизуется. И это уже невыносимо, - на своей странице в соцсети «Фейсбук» написала правозащитница, руководитель Женского ресурсного центра Лара Агаронян.
Следственный Комитет Армении распространил сообщение, согласно которому, «8 июля, около 4 часов утра, на лестничной площадке здания N7 переулка Согомона Таронца в городе Ереван, 31-летний В. Мартиросян вступил в спор с бывшей супругой Тагуи Мансурян и ее родителями Вачаганом и Каринэ Мансурянами, в ходе которого нанес им множество ударов топором. От полученных травм 64-летняя Каринэ Мансурян скончалась, Тагуи и Вачаган Мансуряны были доставлены в медцентр с различными телесными повреждениями».
Уголовное дело заведено по статьям «убийство» и «умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, соврешенное в отношении двух или более лиц».
«При осмотре места происшествия были обнаружены пятна, похожие на кровь, взяты пробы, а также топор с пятнами, похожими на кровь, пустая бутылка пива и другие предметы. Для установления обстоятельств, которые имеют существенное значение, назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-химическая, судебно-трасологическая и судебно-генетическая экспертизы.
Мартиросян был арестован на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления», - говорится в сообщении.