Աղավնաձորցիներին խոստացան լուծել պարտքերի խնդիրը՝ երեխաներին դպրոց ուղարկելու պայմանով
Վայոց ձորի Աղավնաձոր գյուղի խաղողագործներին «Վեդի Ալկո» գինու գործարանի սեփականատեր Մանվել Ղազարյանը և մարզպետ Հարություն Սարգսյանը խոստացել են 15 օրվա ընթացքում լուծել անցած տարի մթերված խաղողի դիմաց չստացած գումարների հարցը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է գյուղի բնակիչ, խաղողագործ Կոստան Ստեփանյանը։ Գործարարն ու մարզպետը գյուղացիներին հանդիպել են նրանից հետո, երբ այսօր աղավնաձորցիները բողոքի ակցիա են կազմակերպել՝ իրենց երեխաներին չուղարկելով դպրոց։
Խաղողագործի խոսքով՝ մարզպետը բնակիչներին հորդորել է աշակերտներին վաղն անպայման դասի ուղարկել։
«Մենք դեռ չենք հավատում նրանց խոստումներին, այնքան ժամանակ չենք ուղարկի երեխաներին դպրոց, մինչև մեր խնդիրը չլուծվի», - ասել է Ստեփանյանը։
Նա նշել է, որ այժմ պատրաստվում են հանդիպել գյուղապետ, իշխող կուսակցության անդամ Աշոտ Գալստյանին՝ մարզպետի և գործարանի սեփականատիրոջ առաջարկներին ավելի մանրամասն ծանոթանալու համար։
Tert.am֊ի հետ զրույցում Մանվել Ղազարյանն ասել է, որ հյուս ունի, թե կկարողանա վճարել 140 միլիոն դրամի հասնող պարտքը, բայց, միևնույն ժամանակ, հստակ ժամկետներ չի նշել․ «Ես հույսեր, ակնկալիքներ ունեմ, բայց հստակ խոսք տալ, որ ինչ-որ ժամանակում կվճարեմ, չեմ կարող: Հույսեր ունեմ, որ կկարողանամ վճարել: Ծրագրեր կան, որ ամեն օր կարող են իրագործվել, անընդհատ աշխատում ենք տարբեր ծրագրերի վրա: Բոլորն էլ գիտեն, որ երկրում, աշխարհում ճգնաժամ է ու շարունակվում է արդեն մի քանի տարի: Մեր երկրում գնողունակությունն ընկել է, սպառման ծավալները պակասել են, նախկինում մթերած խաղողի գինին մնացել է, չենք կարողացել իրացնել ու հիմա էլ անցյալ տարվա բերքի առատությանը, որ բերքը չմնա փչանա, մեզ համոզեցին, խնդրեցին, որ մթերենք»։
Նշենք, որ Epress.am֊ի հետ զրույցում գյուղի բնակիչներն ասել են, որ իրենք մեղավոր են համարում ոչ միայն ընկերությունը, այլ նաև վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ով անցած տարի խոստացել էր լուծել խաղողի մթերման և վճարների խնդիրը, սակայն խոստմանը հետամուտ չէր եղել։
Գյուղացիներից մեկի խոսքով՝ հարևան Ռինդ գյուղում մթերման խնդիր չի առաջանում, քանի որ «Հովիկ Աբրահամյանն այնտեղ խաղողի այգիներ ունի և այդ այգիների, և՛ գյուղի այլ բնակիչների բերքը գործարանները մթերում են, իսկ աղավնաձորցիներինը՝ ոչ»։

Vedi Alco winery owner Manvel Ghazaryan and Vayots Dzor governor Harutyun Sargsyan have promised the grape farmers from the the village of Aghavnadzor that they would receive the money for the grapes purchased from them last fall within the next two weeks, villager Kostan Stepanyan said in a Thursday conversation with Epress.am.
The businessman and the governor went to meet the farmers after the latter blocked the entrance to the local school Monday morning, refusing to allow students or teachers enter the building. The villagers, who insisted during the protest that they could not afford to send their kids to school, said they would boycott classes until Vedi Alco paid their money.
“We don't believe their promises, and we do not intend to send our children to school until the money issue is resolved,” Kostan Stepanyan told our reporter, adding that the governor had come to urge the farmers to end the boycott.
Meanwhile, in an interview with Tert.am Manvel Ghazaryan expressed hope that he would be able to pay the total of 140 million drams the winery owed the farmers, at the same time, however, he did not specify a time frame for the payment. “I have hopes and expectations, but I can't promise that the money will be paid at a certain time. I do hope that I'll be able to pay it. We are constantly implementing new projects... Everyone knows that the country, the entire world has been in a crisis for several years now.
“The purchasing power of our consumers has fallen; we haven't even been able to sell the wine produced from the previously purchased grapes...” Ghazaryan said.