«Նուբարաշենում» կալանավորներին խոշտանգում են, պնդում են իրավապաշտպանները
Միայն «Նուբարաշեն» բանտում գտնվելն արդեն իսկ խոշտանգում և անմարդկային վերաբերմունք է։ Բանտի շենքային պայմանների անմխիթար վիճակի, խցերի խոնավության և անորակ սննդի մասին այսօր խոսել են «Հելսինկյան ասոցիացիայի» նախագահ Նինա Կարապետյանցը և կազմակերպության փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
«Խցերի բետոնե հատակները 24 ժամ թաց են։ Միջատների ուսումնասիրությամբ զբաղվողները կարող են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում դոկտորական պաշտպանել։ Միջատների այդպիսի տեսականի դուք չեք պատկերացնի։ Այնտեղ անմարդկային վերաբերմունք է ոչ միայն կալանավորների նկատմամբ, այլ նաև աշխատակիցների և իրենց պաշտպանյալներին այցելող փաստաբանների նկատմամբ», - ասել է Կարապետյանցը։
Կազմակերպությունը դեռ 2010 թվականին դիտարկումներ էր կատարել քրեակատարողական հիմնարկում, և, Կարապետյանցի խոսքով, մինչ օրս ոչ միայն ոչ մի դրական փոփոխություններ չի գրանցվել, այլ նաև ավելի է վատթարացել բանտի վիճակը։
Իրավապաշտպանն անդրադարձել է նաև կալանավորների բուժման հետ կապված խնդիրներին՝ ընդգծելով, որ բանտում չկան բավարար բուժման միջոցներ։
«Վերջերս իմ պաշտպանյալի խուց գնալու ճանապարհին լսեցի, ինչպես կողքի խցերից մեկում մեկը մղկտալով գոռացել է՝ դե՛ղ բերեք։ Հսկիչը ասում ա՝ մեղք է էս տղեն, կմեռնի, բժիշկը ասում է՝ դեղ չունենք։ Եվ սա մասնավոր դեպք չէ», -նշել է Կարապետյանցը։
Նրա խոսքով՝ «Նուբարաշեն»-ում ամեն կերպ փորձում են խզել կալանավորների կապն արտաքին աշխարհի հետ։ Նա ասել է, որ վերջերս իր պաշտպանյալ, հիվանդ կալանավոր Հրաչյա Գևորգյանը պատմել է, որ բանտի տաքսաֆոները չեն աշխատում․ «Նրա խոսքով՝ ինքը տեսել է, որ կտրված են տաքսաֆոների լարերը»։
Բանտի կողմից կալանավորներին հատկացաված սնունդը, Կարապետյանցի խոսքով, ուտելու պիտանի չէ։ Կալանավորների մեծ մասը առհասարակ չեն օգտվում բանտի ճաշերից։ Չնայած դրան՝ «բանտի թղթերի վրա նկարված են տարբեր ճոխ ցանկեր»։
Արայիկ Պապիկյանը, իր հերթին, անդրադարձել է նաև խցերի գերբնակեցման խնդրին։ Նրա խոսքով՝ կալանավորները խցերում քնում են հերթափոխով։ Հացադուլ հայտարարած կալանավորներին առհասարակ առանձին խցեր չեն տրամադրվում, որը հենց խոշտանգում է։
Մի շարք հիվանդություններով տառապող Հրաչյա Գևորգյանի պաշտպանությամբ զբաղվող «Հելսինկյան ասոցիացիան» ամիսներ շարունակ ահազանգում է կալանավորի առողջական վիճակի, բանտում նրա պահման վատ պայմանների մասին։ Մի քանի անգամ կալանավորը փաստաբանների օգնությամբ բաց նամակ է հղել պաշտոնյաներին և ԶԼՄ֊ներին, որտեղ Գևորգյանը պատմել է բանտի արատավոր երևույթների մասին։ Ամեն անգամ նման ահազանգերից հետո Գևորգյանի նկատմամբ վերաբերմունքը ավելի է սրվել։

Правозащитники заявили о пытках над арестантами в ереванской тюрьме «Нубарашен»
«Пребывание в Нубарашенской тюрьме – уже пытка и бесчеловечное отношение». О состоянии здания ереванского уголовно-исполнительного учреждения, сырости в камерах и некачественной еде рассказали председатель «Хельсинкской ассоциации» Нина Карапетянц и адвокат правозащитной организации Араик Папикян.
«Бетонные полы камер мокрые 24 часа в сутки. Исследователи насекомых могут защитить докторскую по УИУ «Нубарашен». Здесь бесчеловечное отношение не только к арестантам, но и сотрудникам, а также к адвокатам, которые приходят на свидание на своими подзащитными», - заявила Карапетянц.
Еще в 2010-ом организация провела мониторинг в уголовно-исполнительном учреждении и, по словам председателя, ситуация здесь только ухудшилась. В связи с лечением заключенных правозащитница отметила отсутствие необходимых медикаментов. «Недавно на пути в камеру к подзащитному я услышала, как кто-то слезно кричал «принесите лекарство». Надзиратель сказал «жалко парня, умрет», врач ответил, что лекарств нет. И это не частный случай».
В «Нубарашен»-е всячески пытаются разорвать связь арестантов с внешним миром. По рассказу подзащитного Карапетянц, страдающего рядом заболеваний заключенного Грачья Геворгяна, в тюрьме не работают таксофоны. «По его словам, он видел разрезанные провода таксофона».
Выдаваемая в УИУ пища, по словам председателя организации, непригодна к употреблению. Большинство заключенных не едят обеды, приготовленные в тюрьме. Несмотря на это, «в документах нарисованы роскошные списки» блюд.
Араик Папикян поднял вопрос перегруженности тюремных камер, арестанты которых спят по очереди. Объявившим голодовку не предоставляют отдельной камеры, что само по себе является пыткой, заявил адвокат.
«Хельсинкская ассоциация», занимающаяся защитой Грачья Геворгяна, долгие месяцы заявляет о состоянии здоровья заключенного и плохих условиях его содержания. Геворгян несколько раз обращался к чиновникам и СМИ в открытых письмах, сообщая о порочных явлениях в тюрьме. Всякий раз после этих заявлений отношение к Геворгяну ужесточалось.