Դպրոցն ու ԿԳՆ֊ն պաշտպանում են ռասիստական գրառումներ արած ուսուցչին
Հայաստանի կրթական հաստատությունների աշխատողները կարող են ցանկացած, օրինակ, ռասիստական բնույթի արտահայտություններ անել, եթե դրանք չեն արվում դպրոցում։ Կրթության և գիտության նախարարությունից Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել են, որ ուսուցիչն ունի խոսքի և կարծիք հայտնելու ազատություն։ «Դպրոցից դուրս» հակաիշխանական կարծիքներ արտահայտելը, սակայն, այլ ուսուցիչներին չի ներվել և նրանք ազատվել են աշխատանքից։
Երևանի Հովհ. Հովհաննիսյանի անվան N52 դպրոցում ուսուցիչ Լևոն Ստեփանյանը Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում օրեր առաջ ռասիստական մեկնաբանություններ է գրել, ինչի պատճառով գրող, հրապակախոս Լիզա Ճաղարյանն առաջարկել է ստորագրահավաք անել և պահանջել հեռացնել նրան հանրակրթական ոլորտում աշխատանքից, քանի որ «այդ մարդն իրավունք չունի մանկավարժությամբ զբաղվելու ու մեր երեխաների հոգիները խեղելու»։
Ուսուցիչը ջնջել է խառնամուսնությունների դեմ ուղղված իր առաջին գրառումը, սակայն հետո ռասիստական բնույթի նոր գրառում արել։ Ստեփանյանը, մասնավորապես, գրել է․ «Դաժան բան եմ ասում, բայց իրականությունը այդ է, և գլխիս պոլիտկոռեկտություն չխաղաք։ Բնությունը և պատմությունն արդեն ապացուցել են, որ նեգրերը, որպես կանոն, ունակ են լավ անել երեք բան՝ երգել, պարել և զբաղվել սպորտով։ Դա ունի պարզ բացատրություն․ նեգրերը ապրում են բնազդներով, իրենց մոտ զարգացած է մարմնի լեզուն, ինչը չես ասի իրենց մտավոր ընդունակությունների մասին։ Իրենք ունեն այն, ինչին արժանի են... Մի փորձեք համոզել, որ նորմալ աչքով նայենք հայի և նեգրի խառնամուսնությունը»։
Այսպես է ուսուցիչը արձագանքել «Մարաշլյան» լուսանկարչության կենտրոնի հրապարակած սև տղամարդու և հայազգի կնոջ ու նրանց երեխայի ընտանեկան լուսանկարին։ Նշենք, որ ուսուցիչը միակը չէր, որ դատապարտել է խառնամուսնությունը։ Լուսանկարի վերաբերյալ սոցցանցերում բազմաթիվ ատելության խոսք պարունակող մեկնաբանություններ են զետեղվել, ընդհուպ մինչև սպառնալիքներ լուսանկարում պատկերված ընտանիքի հասցեին, ինչից հետո ընտանիքի անդամները խնդրել են լուսանկարչական տանը հեռացնել լուսանկարը։
Հովհ. Հովհաննիսյանի անվան N52 դպրոցի տնօրեն Նարինե Շառյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ ուսուցչին նկատողություն անել, կամ առավել ևս հեռացնել աշխատանքից չի պատրաստվում։
«Մարդը բերել է փաստեր, որ խառնամուսնությունները բերում են տեսակի վերացմանը։ Նա չի գրել՝ սպանեք, վառեք այս կամ այն ազգին, այլ հղում է արել գիտական աշխատանքների վրա և նշել, որ խառնամուսնությունները սխալ են», ֊ ասել է Շառյանը։
Կրթության և գիտության նախարարությունից Epress.am-ին ասել են, որ ուսուցիչը համացանցում օգտվել է իր խոսքի ազատության իրավունքից, նրան իրենք դատապարտել չեն կարող, քանի որ նա այդ մեկնաբանություններն արել է այլ հարթակներում, ոչ թե դպրոցում։ Այնուհետև նախարարությունից խնդրել են գրավոր հարցում ուղարկել էլեկտրոնային փոստով, սակայն Epress.am֊ն այդպես էլ պատասխան չի ստացել։ Կրթության և գիտության նախարարությունը գրավոր չի տեղեկացրել հարցմանը չպատասխանելու պատճառների մասին։ Հարցերն ուղարկելուց 5 օր անց Epress.am֊ին հեռախոսով տեղեկացրել են, որ հարցմանը չեն պատասխանելու՝ պատճառաբանելով, թե մենք «հարցում» չենք ուղարկել, այլ «գրություն»։ Epress.am֊ն իր հարցման մեջ ներկայացրել էր խնդիրը և հետևյալ հարցերն ուղղել․ «Ինչպե՞ս է նախարարությունը վերաբերվում հանրակրթության ոլորտի աշխատողի կողմից արված նման մեկնաբանություններին։ Արդյոք նախարարությունը պատրաստվում է արձագանքել ուսուցչի գործողություններին»։
Սոցցանցում ուսուցչին, մասնավորապես, պաշտպանել է ատելության խոսք տարածելու համար մի քանի անգամ դատարան կանչված «Իրավունք» թերթի խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանը։ Նա նույնպես պնդել է, որ յուրաքանչյուրն օրենքով արտահայտման ազատության իրավունք ունի։
Իրավաբան Արա Ղազարյանը մեզ հետ զրույցում մեկնաբանել է, որ խոսքի ազատությունը շատ լայն հասկացություն է, սակայն դա չի ներառում ռասիստական, անհանդուրժողական կարծիքների տարածում։
«Հայաստանը, լինելով Եվրախորհրդի անդամ, ունի պոզիտիվ պարտականություն նման գործերը քննելու։ Մանավանդ, եթե խոսքը վերաբերում է հանրակրթության համակարգում գործող անձի։ Ոչ մի ծնող չի ցանկանա, որ իր երեխային դասավանդի նման մարդ», ֊ ասել է Ղազարյանը։
Իրավաբանը նշում է, որ ռասիստական կոչերի համար որոշ երկրներում մարդկանց նույնիսկ քրեական պատասխանատվության են ենթարկում։ Հայաստանում գործում է քրեական օրենսգրքի 226 հոդվածը (Ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը), որը, ըստ իրավաբանի, թույլ է, և այդ հոդվածով քրեական գործեր հարուցելու մշակույթ չկա, քաղաքացիական օրենսգրքում՝ ընդհանրապես խտրականության նորմ չկա։
Հիշեցնենք, որ նախկինում այլ ուսուցիչներ, ովքեր օգտվել են իրենց «խոսքի ազատության» իրավունքից, սակայն ընդդիմադիր խոսք են արտահայտել, չեն խուսափել պատասխանատվությունից։
Ուսուցիչ Կարպիս Փաշոյանը մոտ մեկ ու կես տարի Սիլվա Կապուտիկյանի անվան թիվ 145 դպրոցում դասավանդելուց հետո աշխատանքից ազատվել է, իր խոսքով, իր ակտիվ քաղաքացիական հայացքների և ընտրակեղծիքների դեմ պայքարելու համար։ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ նա դիտորդ է եղել, գրառումներ է արել սոցցանցում՝ աջակցելով Սահմանադրության փոփոխությունների դեմ պայքարող «Ոչ» շարժմանը։ Փաշոյանի հեռացման պաշտոնական պատճառը եղել է այն, որ նա դասաժամերից ուշացումներ է ունեցել։
2013 թվականին Պուշկինի անվան թիվ 8 դպրոցից ազատվել էր շախմատի ուսուցիչ Նարեկ Վարազդատյանը։ Նա պնդում էր, որ դա տեղի է ունեցել նույն ֆեյսբուքում կատարած գրառման համար։
«Իմ էջում արել եմ հետևյալ գրառումը՝ «Ես երդվել եմ, որ ՀՀ չորրորդ նախագահ եմ ճանաչում Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, ինձ համար օրենք չէ Սերժ Սարգսյանի ընդունած որևէ որոշում: Բացել են, կարդացել են ու, դա հիմք ընդունելով, ինձ ազատել են աշխատանքից», ֊ Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր Վարազդատյանը:

Школа и минобразования Армении защищают учителя-автора расистских постов
«Сотрудники учебных заведений Армении могут делать любые заявления, в том числе расистские, если это делается вне школы». Представитель министерства образования и науки сообщил в беседе с Epress.am, что учитель имеет свободу слова и мысли. При этом многим учителям не прощали высказывания антиправительственных мнений «вне школы»: они были уволены.
Учитель шахмат ереванской основной школы N52 им. О. Туманяна Левон Степанян оставил расистский комментарий в соцсети «Фейсбук», по причине которого писатель, публицист Лиза Чагарян предложила организовать сбор подписей и потребовать его увольнения, так как «этот человек не имеет права заниматься педагогикой и калечить души наших детей».
Первую свою запись о смешанном браке учитель удалил, но позже сделал другую. В ней, в частности, говорится: «То, что я говорю, жестоко, но такова реальность, и не пудрите мне мозги политкорректностью. Природа и история уже доказали, что негры, как правило, способны делать хорошо три вещи: петь, танцевать и заниматься спортом. Это имеет простое объяснение: негры живут инстинктами, у них развит язык тела, чего не скажешь об их умственных способностях. Они имеют то, чего достойны... Не пытайтесь убедить нормально смотреть на смешанный брак между армянкой и негром».
Так учитель отреагировал на семейное фото чернокожего мужчины с женой-армянкой и ребенком, которую опубликовал центр фотографии «Марашлян». Степанян не один осудил смешанные браки. В соцсетях появилось множество слов ненависти, вплоть до угроз в адрес семьи, после чего пара обратилась к Центру с просьбой удалить фотографию.
Директор школы N52 Наринэ Шарян заявила в беседе с Epress.am, что не намерена объявлять выговор учителю или, тем более, увольнять его.
«Человек привел факты того, что смешанные браки приводят к исчезновению вида. Он не написал «убейте, сожгите ту или иную нацию», а сослался на научные работы и отметил, что смешанные браки – ошибка», - заявила Шарян.
В министерстве образования и науки считают, что в соцсети Степанян воспользовался своим правом на свободу слова, они не могут его осуждать, так как он сделал данные заявления на иной платформе, а не в школе. Затем собеседник попросил прислать письменный запрос, но ответа так и не последовало. Причины, по которым министерство не ответило, также неизвестны. Через 5 дней после электронного письма корреспонденту Epress.am сказали, что отвечать не будут, так как был прислан не «запрос», а «письмо». Запрос, отметим, состоял из описания проблемы и следующих вопросов: «Как министерство относится к таким комментариям сотрудника сферы общего образования? Намерено ли министерство отреагировать на действия учителя?».
В соцсети за Степаняна, в частности, вступился редактор газеты «Иравунк» Ованес Галаджян, ранее выступавший ответчиком на нескольких судебных процессах за распространение слов ненависти.
Другой собеседник Epress.am, юрист Ара Газарян считает свободу слова очень широким понятием, однако, не предполагающим распространение расистских мнений или слов нетерпимости.
«Будучи членом Совета Европы, Армения имеет позитивное обязательство рассмотрения подобных дел. Особенно, если речь идет о человеке, действующем в системе общего образования. Ни один родитель не пожелает, чтобы его ребенку преподавал такой человек», - заявил юрист.
В некоторых странах, по его словам, за расистские призывы даже привлекают к уголовной ответственности. В Армении действует статья 226 УК (Возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды), которая, говорит Газарян, слаба, отсутствует культура возбуждения уголовных дел по ней, в гражданском же кодексе и вовсе нет такого понятия, как «дискриминация».
В прошлом, напомним, учителям, воспользовавшимся своим правом на свободу слова, но при этом выражавшим оппозиционные взгляды, не удалось избежать ответственности.
До увольнения Карпис Пашоян проработал в школе N145 около полутора лет и был уволен, по его словам, за активные политические взгляды и борьбу с фальсификацией выборов. Он был наблюдателем в ходе референдума по конституционным реформам 6 декабря 2015 года, делал записи в соцсети в поддержку движения «Нет!» противников реформ. Официально в качестве причины увольнения Пашояна отмечалось наличие у него опозданий.
В 2013г. уволили учителя шахмат школы N8 Нарека Вараздатяна. Он утверждал, что это случилось после его поста в «Фейсбук»-е.
«На своей странице я сделал следующую запись: «Я поклялся, что признаю четвертым президентом Республики Армения Раффи Ованисяна, для меня не является законом ни одно принятое Сержем Саргсяном решение. Вошли, прочли и на основании этого уволили меня»», - рассказывал Вараздатян.