Լենուղի համայնքի վթարային շենքերի բնակիչներին կրկին խաբեցին
Արմավիրի մարզի Լենուղի գյուղի 4-րդ կարգի վթարային, կիսախարխուլ երկու շենքերի 22 ընտանիքներ կշարունակեն ապրել անմարդկային պայմաններում։ Նախորդ տարի մարզպետարանից լենուղեցիներին խոստացել էին 2017 թվականի հրատապ ծրագրերով բնակարաններ կամ գումարներ հատկացնել նրանց։ Նման խոստումներ չինովնիկները մի քանի տարի է տալիս են, սակայն արդյունքը նույնն է։ Արմավիրի մարզպետարանից այսօր կրկին առաջարկում են անորոշ ժամանակով սպասել։
Արմավիրի մարզի բյուջեն արդեն հաստատվել է, սակայն այս տարի մշակույթի տուն ու դպրոց են միայն վերանորոգելու։
Epress.am-ի հետ զրույցում Արմավիրի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Կարինե Դանիելյանը նշել է՝ Լենուղի գյուղի վթարային բնակարանների հետ կապված ոչ մի ռեալ բան չեն կարող ասել․ ոչ մի ծրագիր չկա։ «Արդեն հաստատվել է մարզին հատկացվող բյուջեն և միայն երկու օբյեկտ կա ներառված։ Մեկը՝ Շենիկ համայնքի մշակույթի տունն է, մյուսը՝ Թաիրով համայնքի դպրոցը։ Ընդամենը 50 միլիոն գումար է մարզին հատկացված, և Լենուղին դրանց մեջ մտած չէ։ Բայց Լենուղին մարզպետի ուշադրության կենտրոնում է։ Մարզպետը ջանք ու եռանդ չի խնայում մի տեղից փող գտնի և այդ խնդիրը լուծի», -ասել է Դանիելյանը։ Նախորդ շաբաթ մեզ հետ զրույցում Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի օգնական Նվեր Պետրոսյանը նշել էր, որ հունվարի 27-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը այցելելու է մարզ, և Լենուղու համայնքապետը պետք է այդ հարցը բարձրացնի։ Իր հերթին, համայնքապետ Գեղամ Ղազարյանը մեզ պատմեց, որ մարզպետն ասել է, թե ինքն անձամբ է քննարկելու այդ խնդիրը, սակայն քննարկման մանրամասներին ծանոթ չէ։ Լենուղու վթարային շենքի բնակիչներից Թամարա Խաչատրյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ գյուղապետը խոստացել էր վարչապետի հետ հանդիպմանը նաև իրենց տանել, սակայն գնացել է առանց լենուղինցիների։ Հունվարի 19-ին Կառավարության մոտ բողոքի եկած լենուղեցիներին Կառավարությունից ուղղորդել են դիմել Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանին։ Դիմումի պատասխանը կլինի փետրվարի 9-ին։ «Ամեն անգամ էլ էդ են ասում, խաբում են։ Բայց մենք կհամբերենք մինչև գա դիմումի պատասխանը, հետո, եթե բան չլուծվի, շարունակելու ենք գնալ Կառավարության մոտ բողոքի», -ասել է Խաչատրյանը։ 1988 թվականին 4-րդ կարգի վթարային ճանաչված շենքերը կանգնած են կիսափտած գերանների վրա։ Բնակիչներն իրենց անձնական միջոցներով որոշակիորեն ամրացրել են շենքի հիմքերը, սակայն անձրևաջրերից, այնուամենայնիվ, դրանք խարխլվել են։ 1935 թվականին կառուցված շենքերը չեն ունեցել ջրագծեր։ Տարիներ շարունակ բնակիչները ձեռքով ջուր են կրել, իսկ կոյուղի շենքերում ընդհանրապես գոյություն չունի։ Վթարային լինելու պատճառով շենքում արգելված է նաև բնական գազի խողովակներ անցկացնել։ 2016 թվականի նոյեմբերի 21-ին Epress.am֊ն այցելել էր Լենուղի։ Մանրամասները՝ տեսանյութում․

More than two dozen families in the village of Lenughi in Armenia's Armavir province will continue to live in apartment buildings unfit for human habitation. In 2016, the regional administration had promised the villagers to allocate funds from the 2017 regional budget and provide them either with new apartments or money for new housing. The Armavir budget has already been approved; however, the authorities are again urging the Lenughi villagers to wait indefinitely as they plan to renovate a culture house and a school in two other Armavir villages.
Speaking to Epress.am, head of the Armavir regional administration Urban Development department Karine Danielyan stated that she could offer no specific information on the Lenughi housing issue; “ has already approved Armavir budget, and it only envisages funding for the renovation of the culture house and the school in Shenik and Tairov communities, respectively. The region has only been allocated 50 million drams, and Lenughi is not mentioned as a funding recipient. Nevertheless, Lenughi is the focus of the governor's attention, and he is making every effort to find the funds to solve this problem.”
Nver Petrosyan, assistant to Armavir governor Ashot Ghahramanyan, had told Epress.am last week that Armenian prime minister Karen Karapetyan was to visit the village on January 27, and Lenughi village head Gegham Ghazaryan planned to raise the issue with the government head. Ghazaryan, for his part, said in a conversation with Epress.am that the governor had subsequently told him he would personally discuss the issue with the prime minister.
On January 19, the tenants of the Lenughi dilapidated houses had gathered outside the government building in Yerevan to protest the continuous postponement of their housing issue, and were advised by the government staff to submit an appeal letter to territorial administration and development minister Davit Lokyan. The villagers are expected to receive an answer to their appeal on February 9.
“They say the same thing every time. But we will wait for the the minister's reply, and if the issue is not resolved, we will continue to hold protest actions outside the government offices,” Lenughi villager Tamara Khachatryan told Epress.am.