Լենուղի համայնքի վթարային շենքերի բնակիչներին կրկին խաբեցին
Արմավիրի մարզի Լենուղի գյուղի 4-րդ կարգի վթարային, կիսախարխուլ երկու շենքերի 22 ընտանիքներ կշարունակեն ապրել անմարդկային պայմաններում։ Նախորդ տարի մարզպետարանից լենուղեցիներին խոստացել էին 2017 թվականի հրատապ ծրագրերով բնակարաններ կամ գումարներ հատկացնել նրանց։ Նման խոստումներ չինովնիկները մի քանի տարի է տալիս են, սակայն արդյունքը նույնն է։ Արմավիրի մարզպետարանից այսօր կրկին առաջարկում են անորոշ ժամանակով սպասել։
Արմավիրի մարզի բյուջեն արդեն հաստատվել է, սակայն այս տարի մշակույթի տուն ու դպրոց են միայն վերանորոգելու։
Epress.am-ի հետ զրույցում Արմավիրի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Կարինե Դանիելյանը նշել է՝ Լենուղի գյուղի վթարային բնակարանների հետ կապված ոչ մի ռեալ բան չեն կարող ասել․ ոչ մի ծրագիր չկա։ «Արդեն հաստատվել է մարզին հատկացվող բյուջեն և միայն երկու օբյեկտ կա ներառված։ Մեկը՝ Շենիկ համայնքի մշակույթի տունն է, մյուսը՝ Թաիրով համայնքի դպրոցը։ Ընդամենը 50 միլիոն գումար է մարզին հատկացված, և Լենուղին դրանց մեջ մտած չէ։ Բայց Լենուղին մարզպետի ուշադրության կենտրոնում է։ Մարզպետը ջանք ու եռանդ չի խնայում մի տեղից փող գտնի և այդ խնդիրը լուծի», -ասել է Դանիելյանը։ Նախորդ շաբաթ մեզ հետ զրույցում Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի օգնական Նվեր Պետրոսյանը նշել էր, որ հունվարի 27-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը այցելելու է մարզ, և Լենուղու համայնքապետը պետք է այդ հարցը բարձրացնի։ Իր հերթին, համայնքապետ Գեղամ Ղազարյանը մեզ պատմեց, որ մարզպետն ասել է, թե ինքն անձամբ է քննարկելու այդ խնդիրը, սակայն քննարկման մանրամասներին ծանոթ չէ։ Լենուղու վթարային շենքի բնակիչներից Թամարա Խաչատրյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ գյուղապետը խոստացել էր վարչապետի հետ հանդիպմանը նաև իրենց տանել, սակայն գնացել է առանց լենուղինցիների։ Հունվարի 19-ին Կառավարության մոտ բողոքի եկած լենուղեցիներին Կառավարությունից ուղղորդել են դիմել Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանին։ Դիմումի պատասխանը կլինի փետրվարի 9-ին։ «Ամեն անգամ էլ էդ են ասում, խաբում են։ Բայց մենք կհամբերենք մինչև գա դիմումի պատասխանը, հետո, եթե բան չլուծվի, շարունակելու ենք գնալ Կառավարության մոտ բողոքի», -ասել է Խաչատրյանը։ 1988 թվականին 4-րդ կարգի վթարային ճանաչված շենքերը կանգնած են կիսափտած գերանների վրա։ Բնակիչներն իրենց անձնական միջոցներով որոշակիորեն ամրացրել են շենքի հիմքերը, սակայն անձրևաջրերից, այնուամենայնիվ, դրանք խարխլվել են։ 1935 թվականին կառուցված շենքերը չեն ունեցել ջրագծեր։ Տարիներ շարունակ բնակիչները ձեռքով ջուր են կրել, իսկ կոյուղի շենքերում ընդհանրապես գոյություն չունի։ Վթարային լինելու պատճառով շենքում արգելված է նաև բնական գազի խողովակներ անցկացնել։ 2016 թվականի նոյեմբերի 21-ին Epress.am֊ն այցելել էր Լենուղի։ Մանրամասները՝ տեսանյութում․

22 семьи двух аварийных домов четвертой степени в селе Ленуги Армавирской области Армении будут продолжать жить в нечеловеческих условиях. В 2016-ом областная администрация пообещала сельчанам выделить квартиры и денежные средства в рамках срочных программ 2017 года. Такие обещания поступают от чиновников на протяжении последних нескольких лет, но ситуация не меняется. Сегодня администрация Армавира предлагает подождать неопределенный срок.
Бюджет области уже утвержден, однако в новом году предусматривается только строительство дома культуры и школы.
В беседе с Epress.am начальник управления градостроительства областной администрации Каринэ Даниелян заявила, что ничего конкретного по вопросу аварийного дома сказать не может – никаких программ нет.
«Предоставляемый области бюджет уже утвердили и в него входят лишь два объекта: дом культуры общины Шеник и школа в общине Таиров. Области выделено всего 50 миллионов, Ленуги в них нет. Но Ленуги находится в центре внимания губернатора. Он прилигает все усилия, чтобы найти средства для решения этой проблемы», - говорит Даниелян.
На прошлой неделе помощник губернатора Нвер Петросян заявил, что 27 января в Армавирскую область прибудет премьер-министр Армении, и глава сельской администрации поднимет этот вопрос. В свою очередь, сельский глава Гегам Газарян сообщил в беседе с Epress.am, что в обсуждении вопроса примет участие губернатор, и с подробностями обсуждения он не знаком.
Проживающая в одном из аварийных домов Тамара Хачатрян сообщила об обещании главы села отправиться на встречу с премьером вместе с жильцами, однако обещания он не сдержал.
19 января жильцы аварийных домов прибыли к зданию правительства в Ереване, где им посоветовали обратиться к министру территориального управления и развития Давиду Локяну. Ответ на заявление поступит 9 февраля.
«Каждый раз говорят одно и то же, обманывают. Но мы дождемся ответа, и если решения не будет, продолжим протестовать у здания правительства», - сказала Хачатрян.
Признанные в 1988 году аварийными 4-ой степени дома стоят на полусгнивших бревнах. Жильцы своими силами несколько укрепили основания зданий, но дождевые воды, тем не менее, разрушили их. Здания были построены в 1935 году, водосточной системы здесь нет. Годами местные жители набирали воду из разных мест, а канализация и вовсе отсутствует. Газифицировать жилой дом запрещено из-за аварийности.