Բողոքներից հետո Խանդոյանին տեղափոխել են անմարդկային պայմաններով խցից
Միայն Մարդու իրավունքների պաշտպանի (ՄԻՊ) գրասենյակի ներկայացուցչի այցից և փաստաբանի բողոքից հետո՝ Խորենացի փողոցում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու մեջ մեղադրվող, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Արարատ Խանդոյանին կոտրված ապակիներով պատժախցից տեղափոխել են նորմալ պայմաններով խուց։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը։ Վերջինս այսօր հանդիպել է կալանավորին։
Հունավարի 27-ին փաստաբանը հրապարակել էր Խանդոյանի նամակը, որտեղ կալանավորը նկարագրել էր, որ առողջական ծանր վիճակում իրեն տեղափոխել են անմարդկային պայմաններով պատժախուց։
Փաստաբանը նշել է, որ ինքը հստակ չգիտի, թե ինչ պատճառով են Խանդոյանին տեղափոխել պատժախուց, սակայն իր տեղեկություններով՝ ինչ-որ ներքին կանոնների խախտման հարց է եղել։
«Մենք ասում ենք, եթե խախտում արել է, նորմալ պայմաններով պատժախուց տեղափոխեք», -ասել է փաստաբանը։
Վերջինս նշել է, որ, չնայած Խանդոյանին արդեն նորմալ խուց են տեղափոխել, բայց իրենք պահանջելու են ծառայողական քննություն անցկացնել։
«Այսօր ես «Նուբարաշեն»-ի պետին նամակ եմ ուղարկել, պահանջել եմ՝ իրավական հիմքերը՝ ինչու արդեն 2-րդ անգամ նրան տեղափոխում են այդպիսի խուց», -ասել է փաստաբանը։
Արարատ Խանդոյանը ձերբակալվել էր հուլիսի 21-ին, երբ Խորենացի փողոցում հավաք էր անցկացվել՝ ի աջակցություն ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի։ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը): Հարազատները համոզված են, որ նրան ձերբակալել են միայն այն պատճառով, որ նա «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբայրն է։

After a visit from a representative of the office of Armenia's human rights ombudsman, Nubarashen inmate Ararat Khandoyan has been transferred from solitary confinement to a cell with livable conditions, his lawyer, Ara Gharagyozyan, told Epress.am on Monday.
On January 27, the lawyer had published Khandoyan's letter from prison, according to which, the inmate had been taken to a “cold and damp” solitary confinement cell, despite having serious health problems.
Speaking to Epress.am, Gharagyozyan said he was not aware of the exact reason for Khandoyan's transfer; “It must have been due to a violation of some internal prison rules; but even if Khandoyan has in fact committed a violation, he should not be held in inhuman conditions.”
The lawyer added that he intends to demand that prison authorities conduct an administrative investigation and offer a legal justification for repeatedly transferring Khandoyan to unlivable cells.
Ararat Khandoyan is the brother of Nagorno-Karabakh war veteran Arayik Khandoyan, one of the three dozen members of the “Sasna Tsrer” anti-government group that seized a Yerevan police station in July to demand Armenian president Serzh Sargsyan’s resignation and the release of Founding Parliament opposition movement Jirayr Sefilyan. He was arrested on July 21 during clashes between police and supporters of Sasna Tsrer and is being accused of taking part in mass disorders and using violence against a police officer.