Բողոքներից հետո Խանդոյանին տեղափոխել են անմարդկային պայմաններով խցից
Միայն Մարդու իրավունքների պաշտպանի (ՄԻՊ) գրասենյակի ներկայացուցչի այցից և փաստաբանի բողոքից հետո՝ Խորենացի փողոցում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու մեջ մեղադրվող, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Արարատ Խանդոյանին կոտրված ապակիներով պատժախցից տեղափոխել են նորմալ պայմաններով խուց։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է նրա փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը։ Վերջինս այսօր հանդիպել է կալանավորին։
Հունավարի 27-ին փաստաբանը հրապարակել էր Խանդոյանի նամակը, որտեղ կալանավորը նկարագրել էր, որ առողջական ծանր վիճակում իրեն տեղափոխել են անմարդկային պայմաններով պատժախուց։
Փաստաբանը նշել է, որ ինքը հստակ չգիտի, թե ինչ պատճառով են Խանդոյանին տեղափոխել պատժախուց, սակայն իր տեղեկություններով՝ ինչ-որ ներքին կանոնների խախտման հարց է եղել։
«Մենք ասում ենք, եթե խախտում արել է, նորմալ պայմաններով պատժախուց տեղափոխեք», -ասել է փաստաբանը։
Վերջինս նշել է, որ, չնայած Խանդոյանին արդեն նորմալ խուց են տեղափոխել, բայց իրենք պահանջելու են ծառայողական քննություն անցկացնել։
«Այսօր ես «Նուբարաշեն»-ի պետին նամակ եմ ուղարկել, պահանջել եմ՝ իրավական հիմքերը՝ ինչու արդեն 2-րդ անգամ նրան տեղափոխում են այդպիսի խուց», -ասել է փաստաբանը։
Արարատ Խանդոյանը ձերբակալվել էր հուլիսի 21-ին, երբ Խորենացի փողոցում հավաք էր անցկացվել՝ ի աջակցություն ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի։ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը): Հարազատները համոզված են, որ նրան ձերբակալել են միայն այն պատճառով, որ նա «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբայրն է։

В камеру с нормальными условиями из карцера со сломанным окном Арарата Хандояна, арестованного по обвинению в участии в массовых беспорядках в Ереване, перевели только после визита представителей офиса Омбудсмена и жалобы адвоката. Об этом Epress.am сообщил защитник арестованного Ара Гарагезян после встречи с Хандояном в понедельник, 30 января.
27 января адвокат опубликовал письмо своего подзащитного, в котором описано, как его, тяжело больного, перевели в карцер и содержали в нечеловеческих условиях.
Точными данными о причинах перевода арестованного в карцер адвокат не владеет, однако, по имеющейся у Гарагезяна информации, дело было в нарушении каких-то внутренних правил.
«Если он совершил нарушение, пусть его переведут в карцер, где будут нормальные условия содержания», - отметил собеседник.
Несмотря ни на что, адвокат намерен требовать проведения служебного расследования. «Сегодня я отправил письмо начальнику Нубарашенской тюрьмы, потребовал правовых оснований того, почему его уже второй раз переводят в подобную камеру».
Ветеран Карабаха Арарат Хандоян был арестован 21 июля, когда на улице Хоренаци в Ереване проводилась акция в поддержку захватившей полк патрульно-постовой службы полиции группы «Сасна Црер». Он приходится братом члену группы Араику Хандояну. Родственники уверены, что его арестовали только из-за родственных связей с Араиком Хандояном, также ветераном карабахской войны.