Զինվորին չեն բուժել և կրկին սահման ուղարկել․ իրավապաշտպան
Առողջական խնդիրներ ունեցող զինծառայող, Գյումրու բնակիչ Հուսիկ Կիրակոսյանին  առանց համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերելու կրկին ուղարկել են սահման՝ ծառայության։ Epress.am-ի հետ զրույցում Հուսիկ Կիրակոսյանի շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող իրավապաշտպան Արմինե Սադիկյանը նշել է, որ նա այս տարվա ապրիլի 19-ին առանց համապատասխան բուժումը ստանալու դուրս է գրվել հոսպիտալից, տեղափոխվել Ստեփանակերտ, որից հետո էլ Լեռնային Ղարաբաղի Ջեբրայիլի իր զորամաս։
Կիրակոսյանի մայրը Սադիկյանի հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ որդին շարունակաբար ցավեր ունի որովայնի հատվածում, ստամոքսի այրոցներ, ինչպես նաև թարախային բշտիկներ գլխի վրա, ինչի պատճառով անտանելի գլխացավեր է ունենում։
Մոր խոսքով՝ հոսպիտալում գտնվելու ընթացքում Կիրակոսյանի խնդիրներից ոչ մեկը չի լուծվել, և նա շարունակում է «այդ վիճակով անգամ սահմանին կանգնել»։
«Մենք ապրիլի 21-ին ՀՀ Պաշտպանության նախարությանը դիմում ենք գրել, որ Կիրակոսյանին չուղարկեն զորամաս մինչև չլուծվեն առողջական խնդիրները, և այժմ սպասում ենք այդ դիմումի պատասխանին։ Ինքը նաև անքնություն ունի, և հոսպիտալում անքնության պատճառները պարզելու և բուժելու փոխարեն, վրեն խոսում էին, ասում էին մյուսներին ես խանգարում գիշերը չքնելով»,- ասել է Սադիկյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ իրենք պահանջել են Կիրակոսյանի բժշկական փորձաքննության արդյուքները, որտեղ ներկայացված հիվանդություններն այդքան էլ չեն համապատասխանում նրա այժմյան վիճակին։
«Թղթերում գրված է, որ նրա մոտ ախտորոշված է խրոնիկ բրոնխիտի սրացում, աջակողմյան հեմիսինուսիդ, ինչպես նաև ախտորոշվել է անձի շեշտվածություն ինքնավնասման և իրավիճակային ռեակցիայով, սակայն այնտեղ գրված չէ նրա որովայնի հատվածում անընդհատ ցավերի, ստամոքսում այրոցների և գլխի վրա առկա թարախային բշտիկների մասին։ Դրանից բացի, ռազմաբժշկական փորձաքննությունը նրա դեպքում կիրառել է ՀՀ ՊՆ 410 հրամանի 7Գ հոդվածը, ըստ որի, Կիրակոսյանը համարվել է պիտանի որոշ սահմանափակումներով։ Սակայն այս հոդվածը Կիրակոսյանի դեպքում չէր կարող դրվել, որովհետև այն ենթադրում է, որ հիվանդությունը բուժման է ենթարկվում և ավարտվում է լավացումով, բայց էս էրեխեն երբեք ոչ մի բուժում չի ստացել»,- ասել է Սադիկյանը։
Պաշտպանը նաև նշել է, որ իրենք պատրաստվում են խնդրի վերաբերյալ հայց ներկայացնել դատարան։
Նշենք, որ, չնայած Հուսիկ Կիրակոսյանը միակողմանի ծնողազուրկ է, ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել էր զինծառայողին Լեռնային Ղարաբաղի Ջեբրայիլի զորամասի փոխարեն իր բնակության վայրին մոտ զորամաս տեղափոխել։

Правозащитница: Армянского солдата вернули на границу, не вылечив
Военнослужащего с проблемами со здоровьем, уроженца Гюмри Усика Киракосяна отправили служить на границу, не оказав соответствующей медпомощи. Представляющая его интересы правозащитница Арминэ Садикян заявила в беседе с Epress.am, что 19 апреля парня выписали из больницы, увезли в столицу Карабаха Степанакерт, затем вернули в военчасть в Джебраиле.
Мать Киракосяна сообщила Садикян, что у сына постоянные боли в области живота, изжога, а также гнойные прыщи на голове, по причине которых у него несносные боли.
«21 апреля мы написали в министерство обороны, чтобы Киракосяна не отправляли в военчасть, пока не будут решены проблемы со здоровьем, и теперь ждем ответа на данное заявление. Также у него бессонница, а в госпитале вместо того, чтобы установить и искоренить ее причины, ему делали замечания, говорили, что, бодрствуя ночью, он мешает остальным», - рассказала собеседница.
Правозащитница потребовала результаты медицинской экспертизы, так как описанные в ней болезни, по ее словам, не соответствуют его нынешнему состоянию.
«В бумагах говорится, что у него диагностировали обострение хронического бронхита, правосторонний гемисинусит, но там не говорится о постоянных болях в области живота, изжоге и гнойных прыщах на голове. Кроме того, военно-медицинская экспертиза применила в его случае статью 7Г указа 410 Минобороны Армении, согласно которой, Киракосяна признали годным с некоторыми ограничениями. Однако данная статья не могла быть использована в этом случае, так как ею предусматривается, что болезнь подлежит лечению и завершается выздоровлением, но этот ребенок никогда не получал никакого лечения», - сказала Садикян, заявив о намерении обратиться в суд.
Отметим, что у Киракосяна нет одного из родителей, при этом оборонное ведомство отказалось отправить его в военчасть, поближе к дому.