Զինվորին չեն բուժել և կրկին սահման ուղարկել․ իրավապաշտպան
Առողջական խնդիրներ ունեցող զինծառայող, Գյումրու բնակիչ Հուսիկ Կիրակոսյանին  առանց համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերելու կրկին ուղարկել են սահման՝ ծառայության։ Epress.am-ի հետ զրույցում Հուսիկ Կիրակոսյանի շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող իրավապաշտպան Արմինե Սադիկյանը նշել է, որ նա այս տարվա ապրիլի 19-ին առանց համապատասխան բուժումը ստանալու դուրս է գրվել հոսպիտալից, տեղափոխվել Ստեփանակերտ, որից հետո էլ Լեռնային Ղարաբաղի Ջեբրայիլի իր զորամաս։
Կիրակոսյանի մայրը Սադիկյանի հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ որդին շարունակաբար ցավեր ունի որովայնի հատվածում, ստամոքսի այրոցներ, ինչպես նաև թարախային բշտիկներ գլխի վրա, ինչի պատճառով անտանելի գլխացավեր է ունենում։
Մոր խոսքով՝ հոսպիտալում գտնվելու ընթացքում Կիրակոսյանի խնդիրներից ոչ մեկը չի լուծվել, և նա շարունակում է «այդ վիճակով անգամ սահմանին կանգնել»։
«Մենք ապրիլի 21-ին ՀՀ Պաշտպանության նախարությանը դիմում ենք գրել, որ Կիրակոսյանին չուղարկեն զորամաս մինչև չլուծվեն առողջական խնդիրները, և այժմ սպասում ենք այդ դիմումի պատասխանին։ Ինքը նաև անքնություն ունի, և հոսպիտալում անքնության պատճառները պարզելու և բուժելու փոխարեն, վրեն խոսում էին, ասում էին մյուսներին ես խանգարում գիշերը չքնելով»,- ասել է Սադիկյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ իրենք պահանջել են Կիրակոսյանի բժշկական փորձաքննության արդյուքները, որտեղ ներկայացված հիվանդություններն այդքան էլ չեն համապատասխանում նրա այժմյան վիճակին։
«Թղթերում գրված է, որ նրա մոտ ախտորոշված է խրոնիկ բրոնխիտի սրացում, աջակողմյան հեմիսինուսիդ, ինչպես նաև ախտորոշվել է անձի շեշտվածություն ինքնավնասման և իրավիճակային ռեակցիայով, սակայն այնտեղ գրված չէ նրա որովայնի հատվածում անընդհատ ցավերի, ստամոքսում այրոցների և գլխի վրա առկա թարախային բշտիկների մասին։ Դրանից բացի, ռազմաբժշկական փորձաքննությունը նրա դեպքում կիրառել է ՀՀ ՊՆ 410 հրամանի 7Գ հոդվածը, ըստ որի, Կիրակոսյանը համարվել է պիտանի որոշ սահմանափակումներով։ Սակայն այս հոդվածը Կիրակոսյանի դեպքում չէր կարող դրվել, որովհետև այն ենթադրում է, որ հիվանդությունը բուժման է ենթարկվում և ավարտվում է լավացումով, բայց էս էրեխեն երբեք ոչ մի բուժում չի ստացել»,- ասել է Սադիկյանը։
Պաշտպանը նաև նշել է, որ իրենք պատրաստվում են խնդրի վերաբերյալ հայց ներկայացնել դատարան։
Նշենք, որ, չնայած Հուսիկ Կիրակոսյանը միակողմանի ծնողազուրկ է, ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել էր զինծառայողին Լեռնային Ղարաբաղի Ջեբրայիլի զորամասի փոխարեն իր բնակության վայրին մոտ զորամաս տեղափոխել։

Husik Kirakosyan, a 19-year-old conscript soldier of the Nagorno-Karabakh defense army, has again been sent to serve on the border despite his serious health problems. Speaking to Epress.am on Saturday, human rights defender Armine Sadikyan said that on April 19 the soldier was discharged from the hospital without having received proper medical treatment and sent back to his military unit in Jabrayil.Kirakosyan's mother has informed Sadikyan that her son has constant abdominal pains, heartburn, as well as purulent pimples on his head which cause him almost unbearable headaches.
“On April 21, we appealed to the Armenian ministry of defense not to send Kirakosyan to the military unit until his health problems are resolved, and now we are waiting for a response. He has also been suffering from insomnia, but instead of finding and treating the causes in the hospital, the staff would complain that by being awake at night he was disturbing the other patients' rest,” Sadikyan told our reporter.
The human rights defender has been provided with Kirakosyan's medical examination results, which, according to her, do not fully correspond to the soldier's current health state.
“The papers say that he has been diagnosed with exacerbation of chronic bronchitis, right-side purulent hemisinusitis, but there is no mention of his constant abdominal pains or the heartburn. Moreover, the military medical examination has found Kirakosyan fit-for-service with certain restrictions, which presumes that the disease is being treated and will soon be cured. This kid, however, has never received any treatment,” Sadikyan stated, adding that she intends to take the issue to court.