Լրագրողի ներկայացրած փաստերը բավարար չեն ՀՀԿ֊ի դեմ դատարան դիմելու համար, վճռել է ԿԸՀ֊ն
Մայիսի 12-ին Կենտրոնական ընտրանական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) մերժել է Երևանի ավագանու ընտրություններում առաջադրված «Ելք» դաշինքի դիմումը։ «Ելքը» պահանջում էր, որպեսզի ԿԸՀ֊ն դիմի դատարան՝ ընտրությունների մասնակից Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու հայցով։ Դիմումի հիմք էր հանդիսացել գործող ՀՀԿ֊ական քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շտաբում ընտրակաշառք և քվեաթերթիկներ բաժանելը արձանագրած լրագրող, «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակից Աննա Զախարյանի բացահայտումները։
Դիմող կողմը Զախարյանին հրավիրել էր որպես վկա, սակայն ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը փորձում էր թույլ չտալ «Ելք»֊ի ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանին հարցեր տալ լրագրողին։
«Մենք արդեն լսեցինք հարցերը, որոնք անհրաժեշտ էին», ֊ ասել է Մուկուչյանը։
Զեյնալյանի պնդումներից հետո, ԿԸՀ նախագահը, այնուամենայնիվ, համաձայնել է խոսք տալ դիմողին, որը ներկայացրել է տեղի ունեցածը։
Մուկուչյանն ասել է, որ որպես երրորդ անձ ներգրավված ՀՀԿ ներկայացուցիչը ընդունում է, որ իրենց շտաբում եղել են քվեաթերթիկի նմուշները, բայց ոչ քվեաթերթրիկներ։ ԿԸՀ նախագահն այդ նմուշներից մեկը ցույց է տվել վկա լրագրողին։
«Ճիշտն ասած, իմ տպավորությամբ այդպես փայլաթուղթ չէր», ֊ ասել է Աննա Զախարյանը։
ՀՀԿ֊ի օգտին որոշում կայացնելով՝ Մուկուչյանը հայտարարել է, որ Աննա Զախարյանի հրապարակած ԿԸՀ անդամները չեն տեսել որևէ փաստական ապացույց, որը հիմք կհանդիսանար հանձնաժողովի համար եզրակացնել, թե ՀՀԿ շտաբում բաժանվել են ԿԸՀ֊ի կողմից պատվիրված քվեաթերթիկներից և ընտրակաշառք։

Доказательств на видео журналистки недостаточно для иска против правящей партии – ЦИК Армении
12 мая ЦИК отклонил заявление блока «Елк» («Выход») к выборам в Совет старейшин Еревана. Блок требовал от ЦИК обратиться в суд для признания регистрации правящей РПА потерявшей силу. Основанием для заявления послужили разоблачения журналистки Анны Захарян, зафиксировавшей раздачу взяток и бюллетеней в штабе кандидата республиканцев на должность мэра, действующего градоначальника Тарона Маргаряна.
Заявитель пригласил Захарян в качестве свидетеля, однако председатель Центризбиркома Тигран Мукучян старался воспрепятствовать общению представителя «Елк»-а Артака Зейналяна с журналисткой.
«Мы уже выслушали необходимые вопросы», - сказал Мукучян.
После настояний Зейналяна председатель ЦИК, тем не менее, согласился предоставить слово заявителю, который рассказал о случившемся.
По словам Мукучяна, привлеченный в качестве третьей стороны представитель правящей РПА признает, что в штабе имелись образцы бюллетеней, но не бюллетени. Председатель ЦИК предъявил журналисту один из образцов.
«По правде говоря, по-моему, бумага так не блестела», - сказала Захарян.
Приняв решение в пользу Республиканской партии, Мукучян заявил, что члены ЦИК не заметили на опубликованном журналисткой никаких оснований для заключения, что в штабе РПА раздавались утвержденные ЦИК бюллетени и взятки.