2016-ի հուլիսյան դեպքերի ժամանակ Հայաստանում չհիմնավորված քրգործեր են հարուցվել․ HRW
Հայաստանի կառավարությունը չի կարողացել լիարժեք հաշվետվողականություն ապահովել մեկ տարի առաջ ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին ոստիկանության կողմից խաղաղ ցուցարարների և լրագրողների նկատմամբ կիրառված բռնությունների վերաբերյալ։ Այս մասին հայտարարել է Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը՝ նշելով, որ միևնույն ժամանակ մեղադրանք է առաջադրվել առնվազն 32 ցուցարարների։ Նրանցից 21-ը մեղավոր են ճանաչվել, 11-ը՝ դատապարտվել է ազատազրկման:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունն ընդգծում է նշում է, որ հուլիսյան հակակառավարական ցույցերի ժամանակ իշխանություններն անհամաչափ ուժ են կիրառել՝ հարձակվելով ցուցարարների, ինչպես նաև իրադարձությունները լուսաբանող լրագրողների վրա: Իշխանությունները կամայականորեն ձերբակալել են բողոքի ցույցերի բազմաթիվ առաջնորդների և հարյուրավոր մասնակիցների՝ ոմանց նկատմամբ հարուցելով չհիմնավորված քրեական գործեր:
«Երևանի հուլիսյան ցույցերից մեկ տարի անց ոստիկանական բռնության զոհերը դեռևս սպասում են արդարության և հաշվետվողականության, - հայտարարել է Հարավային Կովկասի հարցերով Human Rights Watch-ի տնօրեն Գիորգի Գոգիան, - Հանրության վստահությունը ոստիկանության և արդարադատության համակարգի նկատմամբ լրջորեն խաթարված է, և արդյունավետ հաշվետվողականության գործընթացն անհրաժեշտ է այն վերադարձնելու համար»:
Անդրադառնալով ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառմանը՝ կազմակերպությունը նշել է, որ իրավապահները պատշաճ կերպով չեն նախազգուշացրել կամ փորձել օգտագործել ամբոխը ցրելու այլ՝ ավելի մեղմ միջոցներ: Ոստիկանությունը և նրանց հետ գործող քաղաքացիական հագուստով անհայտ անձինք հարձակվել են ցուցարարների և որոշ լրագրողների վրա, հարվածել նրանց բռունցքներով, ոտքերով և ծեծել նրանց փայտե մահակներով և երկաթյա ձողերով։
Բացի դրանից՝ հուլիսի 17-ից 31-ը ոստիկանությունը կամայականորեն ձերբակալել է հարույրավոր ցուցարարների։ Որոշ ազատազրկվածների թույլ չի տրվել ստանալ շտապ բուժօգնություն։ Բազմաթիվ ձերբակալված անձանց զրկել են իրենց հիմնական իրավունքներից, այդ թվում` իրենց ընտրությամբ անհապաղ փաստաբան հրավիրելու և հարազատներին իրենց ազատազրկման և գտնվելու վայրի մասին տեղեկացնելու հնարավորությունից:
Human Rights Watch-ը նշում է, որ իշխանություններն անհապաղ հետաքննություն են սկսել ոստիկանության անօրինական գործողությունների վերաբերյալ, սակայն հետաքննությունը հանգեցրել է «սահմանափակ պատասխանատվության»: Իրավապահ մարմինների ծառայողներից որևէ մեկի նկատմամբ քրեական գործ չի հարուցվել:
Ճիշտ է, որոշ ոստիկաններ ենթարկվել են կարգապահական տույժերի, այդուհանդերձ 2016 թվականի դեկտեմբերին, նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Հասարակական կարգի գերազանց պահպանման համար» մեդալով պարգևատրել է ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետի տեղակալին, ով հուլիսի 29-ին մասնակցել էր ցուցարարների դեմ ոստիկանության իրականացրած գործողություններին:

HRW заявила о необоснованных уголовных делах в Армении после акций 2016-ого
Правительству Армении не удалось обеспечить полноценную отчетность в связи с насилием, примененным полицией к мирным демонстрантам и журналистам в дни захвата полка патрульно-постовой службы в 2016-ом. Об этом заявила Human Rights Watch, отметив, что в то же время обвинение предъявлено минимум 32 демонстрантам. 21 из них признали виновными, 11 приговорены к заключению.
Правозащитная организация отмечает, что в ходе июльских антиправительственных демонстраций власть применила несоразмерную силу, атаковав демонстрантов, а также освещавших события журналистов. Власти своевольно арестовали множество лидеров и сотен участников акций протестов, на некоторых из которых были заведены необоснованные уголовные дела.
«Спустя год после июльских протестов в Ереване жертвы полицейского насилия продолжают ждать справедливости и отчетности, - заявил директор организации по Южному Кавказу Георгий Гогия. - Доверие общества к полиции и системе юстиции всерьез пошатнулось, и для его возврата необходим процесс эффективной отчетности».
По поводу применения полицией несоразмерной силы организация отмечает, что правоохранительные органы не предупредили должным образом, не попытались воспользоваться иными, более мягкими средствами разгона толпы. Полиция и действовавшие вместе с ними неизвестные в штатском атаковали демонстрантов и некоторых журналистов, били их кулаками, ногами, а также дубинками и железными прутьями.
Кроме того, с 17 по 31 июля полиция своевольно арестовала сотни демонстрантов. Некоторым из них не было позволено получить медпомощь. Многих арестованных лишили их основных прав, в том числе возможности немедленного вызова адвоката на их выбор и уведомления родных об аресте и месте их пребывания.
Human Rights Watch отмечает, что власти немедленно начали расследование незаконных действий стражей правопорядка, которое, однако, привело к «ограниченной ответственности». Ни на одного служащего правоохранительных органов не завели уголовное дело.
На некоторых полицейских наложили административный штраф, тем не менее, в декабре 2016 года президент Серж Саргсян наградил медалью «За отличное сохранение общественного порядка» замначальника полиции Еревана, участвовавшего 29 июля в действиях полиции против демонстрантов.