Բեռլին այցելած Գարեգին Բ֊ին հիշեցրել են Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության մասին
«Ազատություն Հայաստանի քաղբանտարկյալներին» գրությամբ եռալեզու պաստառով հոկտեմբերի 21-ին Բեռլինի ավետարանական Մայր Տաճարում դիմավորել են Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին: Ակցիայի հեղինակը՝ Լուսինե Մհերյանը, կաթողիկոսին «հանդիպելու» համար Բեռլին էր ժամանել Գերմանիայի Բավարիա մարզից: Epress.am-ի հետ զրույցում կինը նշել է, որ իր ակցիայով ցանկացել է ուշադրություն հրավիրել Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության և երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերի վրա:
«Չպետք է զարմանալի լինի, որ իմ բողոքը հենց եկեղեցում եղավ: Բարձրաստիճան հոգևոր հայրը, եկեղեցին պետք է կանգնի մեր ժողովրդի թիկունքին: Իմ խնդիրը Գարեգին Բ-ի հետ է, մենք նրա ոչխարները չենք: Ներսեսը (Ժիրայր Սեֆիլյանի գործով անցնող Ներսես Պողոսյանը-խմբ.) սովամահ է լինում. երբևէ որևէ հոգևորական հետաքրքրվե՞լ է նրա վիճակով», - կինն իր մտահոգությունն է հայտնել նաև մյուս քաղբանտարկյալների՝ Կարո Եղնուկյանի, Ժիրայր Սեֆիլյանի, «Սասնա ծռեր» խմբի անդամների մասին:
Գերմաներեն, հայերեն և անգլերեն գրությամբ պաստառը բարձրացնելուց րոպեներ անց, կնոջն են մոտեցել տեղի անվտանգության աշխատողները և խնդրել իջեցնել այն: Չնայած դրան, մոտ 30 տարի առաջ Գերմանիայում հաստատված Լուսինե Մհերյանը համարում է, որ իր ակցիան կայացել է:
«Կարծում եմ՝ շատերը սթափվեցին: Իմ աչքերը հանդիպել են Գարեգին Բ-ի աչքերին և նա տեսել է իմ պաստառը. Ես պաստառով կրակեցի նրա ճակատին», - նշել է Մհերյանը: Նա ավելացրել է, որ Հայաստանում ստեղծված նման ծանր վիճակի ֆոնին իրեն զայրացնում են առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի ճոխ խնջույքներն ու ուրախությունները:
Նշենք, որ Գարեգին Բ֊ն Եվրոպայում Ռեֆորմացիայի 500-ամյակի հոբելյանական տոնակատարությունների շրջանակում պաշտոնական այց էր կատարել Բեռլին: Վերջինս Արևելյան Ուղղափառ Եկեղեցիների պետերի և Գերման-Ավետարանական եկեղեցու եպիսկոպոսաց խորհրդի նախագահ Հայնրիխ եպիսկոպոս Բեթֆորդ-Շտրոմի հետ միասին Բեռլինի ավետարանական Մայր Տաճարում նախագահել է Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հաստատմանն ու քրիստոնյաներին նվիրված հատուկ միջեկեղեցական աղոթքը։

Catholicos of All Armenians Karekin II was met on October 21 with a trilingual poster reading “Freedom to Political Prisoners in Armenia” at the Evangelical Cathedral in Berlin. The author of the poster, Lusine Mheryan, had come “to meet” with the Catholicos in Berlin from the state of Bavaria. In an interview for Epress.am, the woman said the aim of her action was to draw attention to the existence of political prisoners in Armenia and the cases of human rights violations in the country.
“It should not be surprising that my protest action was held specifically in the church. Our church and its supreme head should stand by our people. I have an issue with Karekin II personally; we are not his sheep. Nerses is dying of hunger; has the clergy ever shown interest in his condition?”
A few minutes after the woman raised her poster, security guards of the church approached her and requested that she lower it. Despite this, Mheryan, who has been living in Germany for nearly 30 years, is convinced that her action has been successful in achieving her goal.
“I think sobered up many people. My eyes met Karekin II’s eyes, and he saw my poster. It was like a shot in the head for him,” Mheryan insisted.
Note, Catholicos of All Armenians Karekin II paid a five-day visit to Berlin last week to attend the official events within the framework of the 500th anniversary of the Reformation in Europe. Karekin II, along with the spiritual leaders of other Eastern Orthodox Churches, also met with German president Frank-Walter Steinmeier and the Armenian Church community in Berlin.