Բեռլին այցելած Գարեգին Բ֊ին հիշեցրել են Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության մասին
«Ազատություն Հայաստանի քաղբանտարկյալներին» գրությամբ եռալեզու պաստառով հոկտեմբերի 21-ին Բեռլինի ավետարանական Մայր Տաճարում դիմավորել են Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին: Ակցիայի հեղինակը՝ Լուսինե Մհերյանը, կաթողիկոսին «հանդիպելու» համար Բեռլին էր ժամանել Գերմանիայի Բավարիա մարզից: Epress.am-ի հետ զրույցում կինը նշել է, որ իր ակցիայով ցանկացել է ուշադրություն հրավիրել Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության և երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերի վրա:
«Չպետք է զարմանալի լինի, որ իմ բողոքը հենց եկեղեցում եղավ: Բարձրաստիճան հոգևոր հայրը, եկեղեցին պետք է կանգնի մեր ժողովրդի թիկունքին: Իմ խնդիրը Գարեգին Բ-ի հետ է, մենք նրա ոչխարները չենք: Ներսեսը (Ժիրայր Սեֆիլյանի գործով անցնող Ներսես Պողոսյանը-խմբ.) սովամահ է լինում. երբևէ որևէ հոգևորական հետաքրքրվե՞լ է նրա վիճակով», - կինն իր մտահոգությունն է հայտնել նաև մյուս քաղբանտարկյալների՝ Կարո Եղնուկյանի, Ժիրայր Սեֆիլյանի, «Սասնա ծռեր» խմբի անդամների մասին:
Գերմաներեն, հայերեն և անգլերեն գրությամբ պաստառը բարձրացնելուց րոպեներ անց, կնոջն են մոտեցել տեղի անվտանգության աշխատողները և խնդրել իջեցնել այն: Չնայած դրան, մոտ 30 տարի առաջ Գերմանիայում հաստատված Լուսինե Մհերյանը համարում է, որ իր ակցիան կայացել է:
«Կարծում եմ՝ շատերը սթափվեցին: Իմ աչքերը հանդիպել են Գարեգին Բ-ի աչքերին և նա տեսել է իմ պաստառը. Ես պաստառով կրակեցի նրա ճակատին», - նշել է Մհերյանը: Նա ավելացրել է, որ Հայաստանում ստեղծված նման ծանր վիճակի ֆոնին իրեն զայրացնում են առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի ճոխ խնջույքներն ու ուրախությունները:
Նշենք, որ Գարեգին Բ֊ն Եվրոպայում Ռեֆորմացիայի 500-ամյակի հոբելյանական տոնակատարությունների շրջանակում պաշտոնական այց էր կատարել Բեռլին: Վերջինս Արևելյան Ուղղափառ Եկեղեցիների պետերի և Գերման-Ավետարանական եկեղեցու եպիսկոպոսաց խորհրդի նախագահ Հայնրիխ եպիսկոպոս Բեթֆորդ-Շտրոմի հետ միասին Բեռլինի ավետարանական Մայր Տաճարում նախագահել է Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հաստատմանն ու քրիստոնյաներին նվիրված հատուկ միջեկեղեցական աղոթքը։

В Берлине Католикосу Гарегину Второму напомнили о политзаключенных Армении
21 октября Католикоса всех армян Гарегина Второго встретили в Берлинском кафедральном соборе с плакатом с надписью на трех языках «Свободу политзаключенным Армении!». Автор акции Лусинэ Мгерян прибыла «на встречу» с Католикосом из региона Бавария. По ее словам, акция призвана обратить внимание на наличие в Армении политзаключенных и случаи нарушения прав человека в стране.
«Не должно удивлять то, что моя акция прошла именно в церкви. Высокопоставленный священнослужитель, церковь должны быть опорой для народа. У меня претензии к Гарегину Второму, мы не его овцы. Объявивший голодовку Нерсес умирает. Когда-либо кто-либо из священников интересовался его состоянием?», - заявила Мгерян в беседе с Epress.am. Собеседница обеспокоена состоянием и других политзаключенных – Каро Егнукяна, Жирайра Сефиляна, членов группы «Сасна црер».
После того, как она развернула плакат с надписью на армянском, английском и немецком языках, к женщине подошли сотрудники службы безопасности и попросили убрать его. Несмотря на это, переехавшая в Германию 30 лет назад Лусинэ Мгерян считает, что ее акция состоялась. «Думаю, многие пробудились. Я поймала взгляд Гарегина Второго, он увидел плакат. Я выстрелила плакатом ему в лоб».
По словам Мгерян, на фоне сложившейся в стране тяжелой ситуации ее выводят из себя организуемые первой леди Ритой Саргсян роскошные мероприятия.
Католикос Гарегин Второй совершил официальный визит в Берлин в рамках 500-летнего юбилея Реформации в Европе. Вместе с главами других церквей он возглавил межцерковную молитву, посвященную утверждению мира на Ближнем Востоке и христианам.