Միլիտարիզացիա և զինվորի կյանքի մոնետիզացիա․ քննարկում ազգ֊բանակի մասին
Ակադեմիական տարկետման վերացման նախագիծն «ազգ֊բանակ» հայեցակարգի դրսևորումն է․ դրա էությունն այն է, որ երկրում ամեն ինչ՝ գիտությունը, արդյունաբերությունը, կրթությունը պետք է ծառայի բանակին։ Այս մասին տարկետման վերացման և դրա դեմ ուսանողական շարժման վերաբերյալ քննարկման ժամանակ ասել է ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը։
«Կարտոֆիլ պետք է ցանել, եթե բանակն այն պետք է գնի, եթե չի գնելու, պետք է կարտոֆիլ չցանել։ Արդյունաբերությունը պետք է հագուստ կարի բանակի համար, եթե չի կարող դա անել, ապա մի ուրիշ բան պետք է պատրաստի բանակի համար և այլն։ Ամեն ինչ գնում է դրան, կրթության ֆինանսավորումը կրճատվում է, գիտությանը կրճատվում է, ամեն ինչ պետք է արվի բանակին սպասարկելու համար։ Սա է մեր նախարարի ազգ֊բանակը», ֊ ասել է Խառատյանը:
«Ազատ քաղաքացի» ՀԿ-ի նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը ևս քննադատել է պետության բոլոր գործառույթները բանակին ծառայեցնող «ազգ֊բանակ» կոնցեպտը։
«Ինչ֊որ առաջարկում են իշխանություները «միլիտարիզացիա» չի, այլ «մոնետիզացիա»։ Իրենք առաջարկում են՝ ով պատրաստ է ինքնազոհողության, մենք իրեն կվճարենք։ Գնացեք զոհվեք սահմանին՝ բարձր կվճարենք։ Դա է կոնցեպտի հիմքը։ Իրենց մոտ ամեն ինչ ֆինանսական հարթության մեջ է, այլ կերպ չեն պատկերացնում։ Նաև ասում են՝ 19 տարեկանը թող չգնա զոհվի սահմանին, թող գնա 30 տարեկանը։ Ինչ է նշանակում՝ 3 երեխա արդեն ունի, թող գնա զոհվի, մենք էդ երեխեքին կպահենք։ Դա մոնետիզացիայի տիպիկ օրինակ է»,֊ ասել է Խուրշուդյանը։
«Հանուն գիտության զարգացման» 2004թ-ի նախաձեռնության անդամ Միքայել Հովհաննիսյանը հավելել է, որ միլիտարիզացիան իրականացվում է պսևդոհայրենասիրության փաթեթավորմամբ, որպեսզի մարդիկ չառարկեն, չըմբոստանան․ չէ՞ որ հայրենասեր լինելու դեմ ոչ ոք չի կարող խոսել՝ դավաճան կամ դասալիք պիտակից վախենալով։
«Ամեն ինչ պետք է անել, որ «ազգ֊ բանակ» կոնցեպտը Հայաստանում չլինի։ Պետք է լինի Հայաստանը զարգացող, մարտունակ և այլն, բայց ազգ֊բանակ սարսափելի իրողությունը չպիտի լինի, քանի որ, բացի ամեն ինչից, դա երաշխավորում է ՀՀԿ իշխանության հարատևությունը», ֊ ասել է Հովհաննիսյանը։
Հրանուշ Խառատյանի խոսքով՝ «Պատիվ ունեմ» ծրագիրը իրականում չի բարձրացնելու բանակի սպայական կազմի որակը, քանի որ ծրագրից օգտվելու են միայն աղքատ մարդիկ՝ գումար ստանալու ակնկալիքով։
Հովսեփ Խուրշուդյանը խոսել է նաև ակադեմիական տարկետման վերացման դեմ ակցիաներից։ Ըստ նրա՝ գիտնականներին բանակից ազատելն էլիտարիզմ է․ «Դա էլիտարիզմի մի ուրիշ տեսակ։ Հիմա էլիտան էն ա, որ կարող է ազատվել բանակից՝ փողի շնորհիվ։ Տարկետման վերացման դեմ քննարկումը, անկեղծ լինենք, ընդհանրապես բանակ չգնալու քննարկում է։ Ինչ֊որ խավի ծառայությունից ազատելու, քանի որ իրենք ավելի կարևոր են, իրենք գիտնական են։ Դե, եկեք, ուսուցիչներին էլ ազատենք ծառայությունից։ Ո՞վ է որոշել՝ ով է ավելի կարևոր։ Ընդ որում՝ այստեղ խոսքը միայն ժամանակի արժեքի մասին չի, այլ կյանքի։ Մենք գիտենք, որ այսօրվա ծառայությունում զոհվելու վտանգ կա»,֊ ասել է Խուրշուդյանը։

Монетизация жизни солдат и милитаризация армянского общества. О концепции «нация-армия»
Проект отмены академической отсрочки является проявлением концепции «нация-армия». Суть заключается в том, что все в стране – наука, промышленность, образование – должно служить армии. Об этом в ходе обсуждения на тему отсрочки и студенческого движения против нее заявила этнолог Грануш Харатян.
«Нужно сажать картофель, если армия будет ее покупать, если не будет, сажать картофель не нужно. Промышленность должна шить для армии одежду, если не может этого делать, должна обеспечивать армию чем-то другим и так далее. Все идет к этому, финансирование образования сокращается, наука сокращается, все должно делаться ради обслуживания армии. Такова «нация-армия» нашего министра», - вывела Харатян.
Председатель общественной организации «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян также раскритиковал эту концепцию, использующую все функции государства с целью услужить армии.
«То, что предлагает власть, - не милитаризация, а монетизация. Они предлагают: мы заплатим тем, кто готов на самопожертвование. Идите погибать на границе – хорошо заплатим. Вот основа концепции. У них все на финансовой плоскости, иначе они не представяют. Также они говорят: пусть 19-летний не идет погибать на границе, пусть идет 30-летний. Что значит «трое детей у него уже есть, пусть погибает, мы позаботимся об этих детях»? Это типичный пример монетизации», - считает Хуршудян.
Член инициативы «Ради развития науки» 2004 года Микаэл Ованисян считает, что под видом псевдопатриотизма в Армении проводится милитаризация, чтобы люди не возражали, не бунтовали, ведь никто не может высказаться против патриотизма из страха, что его заклеймят предателем и дезертиром.
«Нужно сделать все, чтобы в Армении не было концепции «нация-армия». Армения должна быть развивающейся, боеспособной и так далее, но ужасного «нация-армия» быть не должно, так как, помимо всего прочего, это гарантирует долговечность власти Республиканской партии Армении».
Харатян, в свою очередь, заметила, что программа «Честь имею» не повысит качество офицерского состава армии, так как ею будут пользоваться только необеспеченные люди в надежде на прибыль.
Комментируя акции протеста против отмены академической отсрочки от армии, Овсеп Хуршудян назвал элитаризмом освобождение ученых от призыва: «Это другой вид элитаризма. Сейчас элита это тот, кто может за деньги уклониться от службы в армии. Будем откровенны, обсуждение против отмены отсрочки есть обсуждение о том, чтобы вообще не идти в армию, освобождение определенного слоя от службы, так как они важнее, они ученые. Давайте тогда и учителей освободим от службы. Кто решает, кто важнее? Причем, здесь речь не только о ценности времени, но жизни. Нам известно, что в нынешних условиях есть угроза гибели», - заключил Хуршудян.