19֊ամյա ծննդկանի մահվան առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում հունվարի 28֊ին մահացած ծննդկան Լիլիթ Խոսրովյանի դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Այս մասին գրել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Քրեական գործը հարուցվել է «Հայկական ժամանակի» հրապարակման և բուժհաստատությունից մահվան դեպքի վերաբերյալ ստացված ահազանգի հիման վրա: Ծննդկանի հարազատներից գրավոր բողոք դեռևս չի ստացվել: Գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նախաքննության:
Թերթի հետ զրույցում ծննդկանի մայրը նշել է, որ ծննդաբերությունից հետո վատ ինքնազգացողություն ունեցող Լիլիթին համառորեն դուրս գրելն ու տուն ուղարկելը «միտումնավոր է եղել», որպեսզի «նա մեռնի ոչ թե բուժհաստատությունում՝ իրենց համար բացասական ցուցանիշ ապահովելով, այլ՝ տանը»:
Ծննդկանը հղիության ինն ամիսների ընթացքում գտնվել է բժիշկ Դ․ Ա.-ի հսկողության տակ։ Հղիության ընթացքում Լիլիթին անընդհատ զգուշացվել է, որ պտղի դիրքը ճիշտ չէ, և պետք է կեսարյան հատում անել: Սակայն ծննդաբերությունից առաջ Լիլիթին տեղեկացրել են, որ երեխան փոխել է դիրքը, և կեսարյան հատման անհրաժեշտություն այլևս չկա: Երեխան ծնվել է մեծ դժվարությամբ, իսկ երիտասարդ մայրը դրանից հետո սկսել է իրեն ավելի ու ավելի վատ զգալ: Հարազատները նշում են, որ, չնայած վատ ինքնազգացողությանը, ծննդկանին ծննդաբերությունից երեք օր հետո դուրս են գրել «Էրեբունի» ԲԿ֊ից։
Տանն արդեն Լիլիթ Խոսրովյանի ինքնազգացողությունն ավելի է վատացել և ընտանիքը որոշել է նրան կրկին տեղափոխել հիվանդանոց, որտեղ ծննդկանին սկզբում տարել են վերակենդանացման բաժանմունք, այնուհետև՝ վիրահատարան, որտեղ և Խոսրովյանը մահացել է։
Ծնողների խոսքով՝ Լիլիթ Խոսրովյանի մահվան թղթում նշված չէ մահվան պատճառը և իրենք մինչ օրս հստակ չգիտեն այն։

The Office of the Armenian General Prosecutor has launched a criminal investigation into the January 28 death of 19-year-old Lilit Khosrovyan in Yerevan’s Erebuni medical center, Haykakan Zhamanak newspaper reports.
The investigation was launched based on the paper’s earlier report; the woman’s family have yet to file an official complaint. The case has been referred to the Investigative Committee for preliminary investigation.
Khosrovyan died a few days after giving birth to her first child in a complicated labor. Her mother is convinced that the hospital “deliberately discharged her three days later so that she would not die when under their care.”
Khosrovyan’s had been overseen by doctor D. A., who would regularly warn the woman that she would have to give birth through C-section because of a wrong fetal position. Immediately before she went into labor, however, Khosrovyan was told that the fetus had changed position and there no longer was need for C-section. After a rather difficult delivery, the woman’s health began deteriorating rapidly; nevertheless, she was sent home just three days after labor. Several days later, the new mother was again taken to hospital in a much worse state and died during surgery shortly after.
According to her parents, although Khosrovyan’s death certificate has already been released, the official cause of death is still unknown.