«Սասնա ծռերը» հայտարարեցին Փաշինյանի կառավարությանն աջակցելու մասին
«Սասնա ծռեր» խումբը հունիսի 5-ին հայտարարել է, որ աջակցում է «ժողովրդի վստահությունը վայելող Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը»: Տարածած հայտարարության մեջ խմբի անդամներն ընդգծում են, որ իրենց զինված ապստամբության թիրախը ազգադավ և հանցավոր ռեժիմն էր։
«Զինված ապստամբությունը թեև վերջնական արդյունքի չհասավ, սակայն կտրեց ռեժիմի կյանքի թելը, սպառեց նրա փամփուշտները, ինչպես նաև վիժեցրեց Արցախը, իսկ հետագայում՝ նաև մեր ինքնիշխանությունն օտարին հանձնելու ծրագիրը։
Դրա շնորհիվ դուռ բացվեց ու հնարավորություն ստեղծվեց խաղաղ ապստամբության՝ քաղաքացիական անհնազանդության, միջոցով հաղթանակի հասնելու համար։
Զենքը վայր դնելիս մենք հայտարարեցինք, որ քայլը ժողովրդինն է։
Երկու տարին չլրացած՝ մեր իմաստուն ու արժանապատիվ ժողովուրդը Նիկոլ Փաշինյանի և նրա ընկերների հմուտ առաջնորդությամբ ոգի առավ, միասնացավ, ոտքի կանգնեց, Քայլ արեց ու հրաշք հաղթանակով շահեց Քաղաքացիական Սարդարապատը։
Այսօր արդեն հեռացված է ազգադավ ու հանցավոր ռեժիմը, և մենք ունենք ժողովրդի վստահությունը վայելող կառավարություն։
Ուստի Սասնա Ծռերի որդեգրած ազգային-ազատագրական պայքարի այն էջը, որ պարտադրում էր զինված ապստամբության անհրաժեշտությունը, այլևս փակված է։
Պայքարի այս փուլում, քանի դեռ չի չեզոքացվել ռևանշի վտանգը և չի ամրագրվել ժողովրդի ամբողջական հաղթանակը, մեր կոչումն ու պարտականությունն ենք համարում վեր կանգնել քաղաքական տարաձայնություններից և ըստ ամենայնի աջակցել ժողովրդի վստահությունը վայելող Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը պետականաշինության և ժողովրդի իշխանության ու իրավունքի գերակայության հաստատման բոլոր հարցերում։
Մեր բոլոր համակիրներին և աջակիցներին կոչ ենք անում հետևել այս տրամաբանությանը և ըստ այդմ շարունակել ազգային-ազատագրկան պայքարը», - նշում են հայտարարության հեղինակները։

«Сасна црер» заявила о поддержке правительству Пашиняна
Группа «Сасна црер» заявила, что поддерживает «правительство Никола Пашиняна, пользующегося доверием народа». В распространенном 5 июня заявлении говорится, что мишенью их вооруженного бунта был предательский и преступный режим.
«Хоть вооруженный бунт не достиг окончательного результата, однако обрезал нить жизни режима, сорвал программу сдачи Арцаха, а в дальнейшем и нашего суверенитета, чужакам.
Благодаря этому появилась возможность для достижения победы путем мирного бунта - гражданского неповиновения.
Складывая оружие, мы заявили, что следующий шаг - за народом. Не прошло и двух лет, как наш мудрый и достойный народ под умелым предводительством Никола Пашиняна и его товарищей объединился, восстал, сделал шаг…
Уже устранен предательский и преступный режим, и у нас есть правительство, пользующееся доверием народа.
Поэтому открытая «Сасна црер» страница национально-освободительной борьбы, обязывающей к вооруженному бунту, отныне закрыта.
На этом этапе борьбы, когда еще не нейтрализована угроза реванша и не закреплена полная победа народа, мы считаем своей обязанностью быть выше политических противоречий и всеми силами содействовать пользующегося доверием народа правительству Никола Пашиняна в вопросах построения государства и утверждения верховенства власти народа и права.
Призываем всех своих единомышленников и сторонников следовать этой логике и продолжать национально-освободительную борьбу в соответствии с ней», - отмечают авторы заявления.