Դպրոցում տասնամյակներ շարունակ ստորացնում էին եզդի երեխաներին
Արմավիրի մարզի Ֆերիկ համայնքի բնակիչները նամակով դիմել են կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանին և պահանջում են դպրոցի տնօրենի հրաժարականը։ Նամակը հրապարակել է politik.am կայքը, որը տեղադրել է նաև տեսանյութը․
https://www.facebook.com/politikyou/videos/254148715233724/
Հարգելի պարոն նախարար,
Ձեզ են դիմում Արմավիրի մարզի Ֆերիկ համայնքի մի խումբ բնակիչներ, ովքեր դժգոհ են գյուղի դպրոցում ստեղծված իրավիճակից: Արդեն 30 տարուց ավել է դպրոցը ղեկավարում է Լևոն Պողոսյանը: Նրա ղեկավարման տարիներին դպրոցի կրթական մակարդակը իջել է, դպրոցում գրեթե չկան մասնագետներ, որոնք իրենց պարտականությունների շրջանակում կաշխատեն մեր երեխաների հետ: Եթե ԽՍՀՄ տարիներին այս գյուղից բազմաթիվ ուսանողներ կային, ապա վերջին 30 տարիներին ոչ մի ուսանող դուրս չի եկել դպրոցից:
Դպրոցում հաճախ երեխաների հետ չի տարվում անհրաժեշտ աշխատանք, որպեսզի նրանք ներգրավվեն կրթական պրոցեսին, հաճախ ուսուցիչները անհարգալից վերաբերմունք են ցույց տալիս երեխաների նկատմամբ, վիրավորում նրանց արժանապատվությունը: Դասապրոցեսը կազմակերպվում է կիսատ, դասերը երբեմն բաց են թողնվում: Երեխաներին անվանում են դեբիլ, անգրագետ ու հայտարարում, որ եզդի են ու միևնույնն է նրանց սովորել պետք չէ, կան ուսուցիչներ, ովքեր շատ հաճախ խմած են գալիս դպրոց, դպրոցի տնօրենը և իր ընկեր ուսուցուչիները շատ հաճախ դպրոցում քեֆեր են կազմակերպում՝ երեխաների ներկայաությամբ ոգելից խմիչք օգտագործում: Մինչ թավշյա հեղափոխությունը մենք չէինք կարողանում խոսել այս խնդիրների մասին, քանի որ կարծում էինք, որ գյուղը եզդիաբնակ է ու մարզպետարանը և կառավարությունը ուշադրություն չէին դարձնի մեր խնդիրներին: Հեղափոխությունից հետո մեզ մոտ հույս է արթնացել, որ կկարողանանք մեր դպրոցի խնդիրների մասին խոսել ու ի վերջո կփոխվի դպրոցում իրավիճակը և մեր երեխաները որակյալ կրթություն կստանան:
Գյուղի բնակիչները այլևս չեն ցանկանում, որպեսզի դպրոցը ղեկավարեն մարդիկ, որոնք չեն ցանկանում կրթություն տալ մեր երեխաներին, որոնք երեխաների նկատմամբ խտրական վերաբերմունք են ցուցաբերում: Չնայած, որ դպրոցում կան բարեխիղճ ուսուցիչներ ևս: Բայց ուսուցչական կազմի և տնօրենի փոփոխություն ենք պահանջում:

В армянской школе десятилетиями унижали езидских детей
Жители общины Ферик Армавирской области Армении обратились с письмом к министру образования и науки Араику Арутюняну, требуя отставки директора школы. Письмо размещено на сайте Politik.am. Ресурс представил и видео с места.
https://www.facebook.com/politikyou/videos/254148715233724/
Уважаемый господин министр,
К Вам обращается группа граждан общины Ферик Армавирской области, недовольные сложившейся в сельской школе ситуацией. Вот уже более 30 лет заведением руководит Левон Погосян. За годы его правления уровень образования снизился, в школе практически нет специалистов, которые в рамках своих обязанностей работали бы с нашими детьми. Если в советские годы из села выходило множество студентов, то за последние 30 лет школа не дала ни одного студента.
Зачастую с детьми не проводят необходимую работу, чтобы вовлечь их в образовательный процесс. Учителя часто проявляют неуважение к детям, оскорбляют их достоинство. Учебный процесс организован половинчато, уроки иногда не проводятся. Детей называют дебилами, безграмотными, говорят, что они — езиды, и им все равно не нужно учиться. Очень часто некоторые учителя приходят в школу пьяными, директор школы и его друзья-педагоги организовывают пирушки, употребляют алкоголь в присутствии детей. Заявить об этом до бархатной революции мы не могли, думали, что раз село езидонаселенное, областная администрация и правительство не обратят внимания на наши проблемы. После революции у нас появилась надежда, что мы сможем поднять вопрос нашей школы, и ситуация, в конце концов, изменится, а наши дети начнут получать качественное образование.
Жители села больше не хотят, чтобы школой руководили люди, не желающие давать образование нашим детям, проявляющие к ним дискриминационный подход. Хотя в школе есть и добросовестные учителя. Тем не менее, мы требуем изменить преподавательский состав и сменить директора.