Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան․ դատախազություն
Սահմանադրական դատարանի սեպտեմբերի 4-ի որոշման ուժով Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, նրան ազատ արձակելու հիմքեր չկան, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի այսօր տարածած պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, ասված է, որ Սահմանադրական դատարանի հիշյալ որոշմանը «տրվել են մեկնաբանություններ, որոնք հիմնված են դրա առանձին պարբերությունների մեկուսի դիտարկումների վրա և չեն բխում որոշման իմաստից»․
Դատախազությունը պարզաբանում է․ «Ինչպես արձանագրել է Սահմանադրական դատարանը, գործառութային անձեռնմխելիությունը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածում որպես քրեական վարույթը բացառող հանգամանք նախատեսված չէ: Հետևաբար, բոլոր այն դեպքերում, երբ կպարզվի, որ քրեական հետապնդումն անհամատեղելի է անձի գործառութային անձեռնմխելիության հետ, իրավասու մարմինն օբյեկտիվորեն զրկված կլինի այդ հիմքով տվյալ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում չհարուցելու կամ արդեն իսկ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, ինչպես նաև կալանք չկիրառելու վերաբերյալ օրինական որոշում կայացնելու իրավական հնարավորությունից, քանի որ բացակայում է նման որոշում կայացնելու դատավարական հիմքը: Ավելի պարզ՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը խնդրահարույց է համարել այնքանով, որքանով այն չի նախատեսում քրեական գործի վարույթը կարճելու հիմք այն դեպքում, երբ կպարզվի, որ անձն օգտվում է գործառութային անձեռնմխելիությունից և այն չի հաղթահարվել:
Կրկնելով, որ վերոգրյալը վերաբերում է բացառապես այն դեպքերին, երբ պաշտոնաթող նախագահին մեղսագրվում են գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից, անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին չեն մեղսագրվում այնպիսի գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից: Այդ հանգամանքը գնահատվել է վարույթն իրականացնող քննիչի, դատախազի և դատարանների կողմից՝ իրենց իրավասության շրջանակներում:
Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը բավարարում է իրավաչափության լրացուցիչ և նախնական պարտադիր պահանջը. վերջինիս առաջադրված մեղադրանքը չի առնչվում նրա գործառութային անձեռնմխելիությանը, այն է՝ նրան մեղսագրվող արարքները չեն կարող դիտվել որպես վերջինիս կարգավիճակից բխող»:
Ավելի վաղ Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի գործով որոշման եզրափակիչ մասը, որի համաձայն, Քոչարյանի վիճարկած Քրեական դատավարության օրենսգրքի հոդվածներից մեկը՝ 35-րդը, ճանաչեց երկրի Հիմնական օրենքին չհամապատասխանող և անվավեր, մյուսը՝ 135-րդը՝ Սահմանադրությանը համապատասխանող: Քրեական դատավարության օրենսգրքի վիճարկվող հոդվածներից առաջինը՝ 35-րդ, վերաբերում է քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքներին, երկրորդը՝ 135-րդ հոդվածը՝ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերին:

The Prosecutor General's office reports that there are no grounds for terminating Armenia's second President Robert Kocharyan's criminal prosecution by force of the September 4 ruling of the Constitutional Court of Armenia.
A commentary disseminated by the Public Relations department of the Prosecutor General's office states that "interpretation has been given to the ruling of the Constitutional Court based on consideration of the ruling's separate clauses and therefore the interpretation does not derive from the meaning of the ruling."
As already noted by the Constitutional Court, functional immunity does not appear to be a circumstance excluding criminal prosecution against the person, as reads Article 35 of RA Law on Criminal Prosecution Code. Therefore, in all those cases, when it will become clear that the criminal prosecution is incompatible with the functional immunity of the person, the body in charge of prosecution will be objectively deprived of the legal opportunity to make a lawful decision not to prosecute the person on these grounds or to terminate already brought criminal prosecution and not to use detention due to the lack of prosecution's procedural basis. To put it simply, The Constitutional Court found Article 35 of the Criminal Prosecution Code problematic inasmuch, as it does not contain a ground for terminating a criminal prosecution in the event when it becomes clear that the person was in their capacity that enjoys functional immunity and this immunity has not been cleared."
Reinstating, the above-stated is exclusively related to those cases when a president out of office is charged with acts arising from their official status, however we wish to emphasize that Armenia's former President Robert Kocharyan is not charged with acts arising from his status. This circumstance was evaluated by the investigator carrying out the prosecution, as well as the prosecutor and the court as dictated by their powers.
The said charges brought against Robert Kocharyan satisfied the additional and preliminary obligatory requirement of lawfulness. The charge is not related to his functional immunity, in other words, the acts incriminated to him cannot be considered as arising from his status."
Earlier, the Constitutional Court published the concluding remarks on the Robert Kocharyan's appeal, by which it recognized Article 35 of the Criminal Prosecution Code in violation of the Constitution and therefore – null, while Article 135 was stated to be in compliance with the Constitution. The former article is related to circumstances excluding criminal prosecution or criminal proceedings, while the latter is related to grounds satisfying application of a means of restraint.