Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան․ դատախազություն
Սահմանադրական դատարանի սեպտեմբերի 4-ի որոշման ուժով Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, նրան ազատ արձակելու հիմքեր չկան, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի այսօր տարածած պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, ասված է, որ Սահմանադրական դատարանի հիշյալ որոշմանը «տրվել են մեկնաբանություններ, որոնք հիմնված են դրա առանձին պարբերությունների մեկուսի դիտարկումների վրա և չեն բխում որոշման իմաստից»․
Դատախազությունը պարզաբանում է․ «Ինչպես արձանագրել է Սահմանադրական դատարանը, գործառութային անձեռնմխելիությունը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածում որպես քրեական վարույթը բացառող հանգամանք նախատեսված չէ: Հետևաբար, բոլոր այն դեպքերում, երբ կպարզվի, որ քրեական հետապնդումն անհամատեղելի է անձի գործառութային անձեռնմխելիության հետ, իրավասու մարմինն օբյեկտիվորեն զրկված կլինի այդ հիմքով տվյալ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում չհարուցելու կամ արդեն իսկ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, ինչպես նաև կալանք չկիրառելու վերաբերյալ օրինական որոշում կայացնելու իրավական հնարավորությունից, քանի որ բացակայում է նման որոշում կայացնելու դատավարական հիմքը: Ավելի պարզ՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը խնդրահարույց է համարել այնքանով, որքանով այն չի նախատեսում քրեական գործի վարույթը կարճելու հիմք այն դեպքում, երբ կպարզվի, որ անձն օգտվում է գործառութային անձեռնմխելիությունից և այն չի հաղթահարվել:
Կրկնելով, որ վերոգրյալը վերաբերում է բացառապես այն դեպքերին, երբ պաշտոնաթող նախագահին մեղսագրվում են գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից, անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին չեն մեղսագրվում այնպիսի գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից: Այդ հանգամանքը գնահատվել է վարույթն իրականացնող քննիչի, դատախազի և դատարանների կողմից՝ իրենց իրավասության շրջանակներում:
Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը բավարարում է իրավաչափության լրացուցիչ և նախնական պարտադիր պահանջը. վերջինիս առաջադրված մեղադրանքը չի առնչվում նրա գործառութային անձեռնմխելիությանը, այն է՝ նրան մեղսագրվող արարքները չեն կարող դիտվել որպես վերջինիս կարգավիճակից բխող»:
Ավելի վաղ Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի գործով որոշման եզրափակիչ մասը, որի համաձայն, Քոչարյանի վիճարկած Քրեական դատավարության օրենսգրքի հոդվածներից մեկը՝ 35-րդը, ճանաչեց երկրի Հիմնական օրենքին չհամապատասխանող և անվավեր, մյուսը՝ 135-րդը՝ Սահմանադրությանը համապատասխանող: Քրեական դատավարության օրենսգրքի վիճարկվող հոդվածներից առաջինը՝ 35-րդ, վերաբերում է քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքներին, երկրորդը՝ 135-րդ հոդվածը՝ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերին:

Прокуратура заявила об отсутствии оснований выпускать Кочаряна
Согласно решению Конституционного суда от 4 сентября, для прекращения уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и его свобождения нет оснований, говорится в заявлении генпрокуратуры.
В частности, отмечается, что данное решение получило комментарии, основанные на наблюдениях его отдельных абзацев и не вытекающих из смысла решения.
Генпрокуратура поясняет: «Как констатировал КС, статья 35 уголовно-процессуального кодекса Армении не предусматривает функциональную неприкосновенность в качестве обстоятельства, исключающего уголовное производство. Следовательно, во всех случаях, когда выясняется, что уголовное преступление несовместимо с функциональной неприкосновенностью лица, компетентный орган объективно лишается правовой возможности принять на этом основании законное решение не подвергать данное лицо уголовному преследованию или прекратить уже начатое уголовное преследование, а также не применять арест, так как для подобного решения отсутствует процессуальное основание. Конституционный суд Армении счел проблематичной статью 35 настолько, насколько она не предусматривает оснований для прекращения уголовного производства в случае, когда выяснится, что лицо пользуется функциональной неприкосновенностью и она не преодолена.
Повторив, что написанное выше касается исключительно случаев, когда бывшему президенту вменяются действия, вытекающие из его статуса, считаем необходимым подчеркнуть, что Роберту Кочаряну не вменяются действия, вытекающие из его статуса. Данное обстоятельство оценивалось осуществляющим производство следователем, прокурором и судами в рамках их полномочий.
Выдвинутое Кочаряну обвинение соответствует дополнительному и предварительному обязательному требованию соразмерности. Выдвинутое ему обвинение не связано с его функциональной неприкосновенностью, как то: вменяемые ему деяния не могут рассматриваться в качестве вытекающих из его статуса».
Ранее КС огласил заключительную часть решения по делу о заявлении Кочаряна. В ней говорилось, что оспариваемая Кочаряном статья 35 признана не соответствующей Основному закону Армении и недействительной, а статья 135 — не соответствующей Конституции. Статья 35 затрагивает обстоятельства, исключающие уголовное производство или уголовное преследование, а в 135 говорится об основаниях применять меру пресечения.