Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը տևական ժամանակ ածանցված բնույթ ուներ
2019 թ. սկզբից մինչև հիմա բանակում զոհվել է 39 մարդ: Անցած տարի՝ 50-ը: Բանակցային գործընթացը փակուղում է, ինչը հղի է պատերազմի սպառնալիքով: Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները նույնաբովանդակ հայտարարություններ են արել` բեկանելով դրան նախորդած փոքր ավելի չափավոր տրամադրությունները: Տարածաշրջանում լայնածավալ պատերազմական գործողություններ են սկսված Թուրքիայի կատարմամբ, որ չունի դիվանագիտական հարաբերություններ Հայաստանի հետ և Ադրբեջանի մերձավորագույն դաշնակիցն է:
Հայաստանի ԱԳՆ կոշտ արձագանքեց Թուրքիայի պատերազմական գործողություններին՝ դրանք որակելով որպես «ինքնության հիմքով մարդու իրավունքների ծանր և զանգվածային խախտումների անմիջական վտանգ»: Ռուսաստանի մի քանի վերլուծաբաններ դատապարտեցին Հայաստանի այս հայտարարությունը, բայց պաշտոնական Մոսկվան բան չի ասել:
Թուրքիայի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարները այսօր հանդիպել ու Ղարաբաղի հարցն են քննարկել: ԵԱՀԿ-ականները եկել են Հայաստան: Երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ հանդիպումներ են եղել, ինչպես միշտ առարկայական բան չի ասվում բովանդակության մասին՝ «հույս հայտնեցին», «ջանքեր», «լարվածության թուլացում», «տարածաշրջանի».... Ընդհանրապես, Հայաստանում արտաքին երևույթների վերլուծություն քիչ կա, ավելի շատ՝ դրվագային արձագանքներ են:
Տարածաշրջանում բարդ վիճակ է: Հայաստանում նոր է հեղափոխություն եղել, դեռևս չեն ձևավորվել նոր մոտեցումներ, չկա գաղափարական ընդդիմություն: Արտաքին քաղաքականության հիմնական դեմքը այս պահին վարչապետն է: Նրա շուրջ ձևավորված քաղաքական մեծ թիմ կա, որի անդամները բնականաբար հանրային հարթակներում հանդես են գալիս նրա բոլոր արտաքին ձեռնարկումներին կողմ: Թե ինչ են անում այդ մարդիկ ներքին հարթակներում, պարզ չէ, տպավորություն կա, որ բան չեն անում կամ քիչ են անում: Ուղղակի հետահայաց մեկնաբանում են:
Հասարակության լայն շրջանները հետևում են գործընթացին և շատ էմոցիոնալ օրեր ապրեցին. նրանց սկզբում հուզախռով ուժեղ ալիքի մեջ գցեց Փաշինյանի և Ալիևի բախումը Աշխաբադում, հետո էլ Էրդողանը: Կան վերլուծական փշրանքներ, բայց ավելի շատ լժեվերլուծություն ունենք, որի առանցքը կարելի է համարել պսեվդոհայրենասիրությունը: Արտաքին հայացքից հայապաշտպան բնույթ ունեն, բայց տակը դանայան դատարկություն է տիրում, ռեալպոլիտիկից և տրամաբանությունից զուրկ:
Ընդհանրապես, անգիտությունը վտանգավոր է, նույնիսկ եթե դրա նպատակը ազգային շահերն են: Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը տևական ժամանակ ածանցված բնույթ ուներ, դժվար է այն կոչել պետական լիարժեք քաղաքականություն: Կարելի է դանդաղ շտկել իրավիճակը, թե չէ բարդ այս շրջանում մեկ քարով խաղալը շատ վտանգավոր է, սխալների և հետո դրանք նույն գրիչով սրբագրելու հավանականությունը՝ մեծ ու լավ տեղ չտանող:

Внешняя политика Армении долгое время носила производный характер
С начала 2019 года до сих пор в армии погибло 39 человек. За прошлый год — 50. Переговорный процесс находится в тупике, что чревато угрозой войны. Главы Армении и Азербайджана сделали схожие по содержанию заявления, отменив предшествующие этому более умеренные настроения. В регионе начались широкомасштабные военные действия со стороны Турции, которая не имеет дипломатических отношений с Арменией и является ближайшим союзником Азербайджана.
МИД Армении резко отреагировал на военные действия Турции, которые были квалифицированы как «непосредственная угроза грубых и массовых нарушений прав человека по признаку идентичности». Несколько российских аналитиков осудили это заявление Армении, однако официальная Москва ничего не сказала.
Главы МИД Турции и Азербайджана встретились и обсудили вопрос Карабаха. Члены ОБСЕ прибыли в Армению. Были встречи с высшим руководством страны, как всегда, о предметном содержании встречи — ничего: «выразили надежду», «усилия», «ослабление напряженности», «региона»… Вообще, в Армении мало аналитики внешних явлений, больше — эпизодические реакции.
В регионе сложная ситуация. В Армении недавно произошла революция, новые подходы еще не сформировались, нет идеологической оппозиции. В данный момент премьер-министр является основным лицом внешней политики. Есть сформировавшаяся вокруг него серьезная политическая сила, члены которой с публичных площадок, естественно, выступают за все его внешние начинания. Что эти люди делают на внутренних площадках, неясно, создается впечатление, что не делают ничего или делают мало. Просто комментируют ретроспективным взглядом.
Широкие слои общества следят за процессом, они пережили очень эмоциональные дни: поначалу в сильную волну беспокойства их ввергло столкновение Пашиняна и Алиева в Ашхабаде, затем и Эрдоган. Есть крупицы аналитики, но у нас скорее лже-аналитика, основой которой можно считать псевдопатриотизм. На первый взгляд они носят армянозащитнический характер, но под этим пустота Данаидовой бочки, лишенная реальной политики и логики.
Вообще, неведение опасно, даже если цель ее преследует национальные интересы. Внешняя политика Армении долгое время носила производный характер, ее сложно назвать полноценной государственной политикой. Можно медленно исправлять ситуацию, а то очень опасно играть с одной картой в этот сложный период, вероятность ошибок и их последующего исправления той же ручкой — велика и не ведет ни к чему хорошему.