«Ես եկել եմ կանգնեցնելու համակարգը, որի վթարային արգելակը դուք չկարողացաք գտնել»
Լավ կանեիք, սիրելի մարդիկ՝ դադարեցնեիք պատերազմի ձեր անհեթեթ կոչերը։ Իջեցրե՛ք ինձ ուղղված վրեժխնդրությամբ լցված ձեր հայացքները։ Վերացրե՛ք տեռոռի այն լուսապսակը, որով պատել եք իմ անունը։ Աշխարհի բակտերիալ ծագումից սկսած՝ մենք՝ վիրուսներս ենք Երկրի վրա կյանքի իսկական շարունակականությունը: Առանց մեզ ո՛չ դուք երբևէ լույս կտեսնեիք, ո՛չ էլ՝ առաջին բջիջը։
Մենք ձեր նախնիներն ենք, ինչպես քարերը և ջրիմուռները և ավելին քան մարդակապիկները։ Մենք այնտեղ ենք, որտեղ դուք եք, ինչպես նաև՝ այնտեղ, որտեղ դուք չկաք։ Ավելի վատ ձեզ համար, եթե դուք տեսնում եք տիեզերքում միայն այն, ինչը ձեզ դուրեկան է։ Եվ դրանից ավելին, հերիք է ասեք, որ այդ ես եմ, ով սպանում է ձեզ։ Դուք չեք մահանա ձեր հյուսվածքների վրա իմ ազդեցությունից, այլ կմահանաք ձեզ հավասարակից մարդկանց հոգատարության պակասից։ Եթե դուք ինքներդ ձեր մեջ այդքան ագահ չլինեիք, ինչքան եղաք այն ամենի նկատմամբ, ինչն ապրում է այս մոլորակի վրա, ապա դեռ կունենայիք բավականաչափ մահճակալներ, բուժքույրեր, շնչառական ապարատներ՝ դիմակայելու այն վնասին, որ ես հասցնում եմ ձեր թոքերին։ Եթե դուք չտեղավորեիք ձեր տարեցներին խնամքի կենտրոններում, իսկ ձեր գործունակ զանգվածներին՝ բետոնե կաբինետներում, ապա դուք չէիք հայտնվի այս անախորժության մեջ։ Եթե դուք ընդհամենը դեռ երեկ շքեղ, քաոսային, անվերջ բնակեցված աշխարհի կամ, ավելի ճիշտ, աշխարհների ամբողջ տարածքը չվերածեիք Նույնի և Ավելիի մենամշակույթի մի լայնարձակ անապատի, ապա ես չէի կարողանա ինձ նետել ձեր կոկորդների գլոբալ զավթման ընթացքի մեջ։ Եթե վերջին դարի ընթացքում գրեթե բոլորդ չդառնայիք միատար, անտրամաբանական կյանքի տեսակի անօգուտ կրկնօրինակներ, ապա հիմա զբաղված չէիք լինի պատրաստվելով ձեր շաքարոտ քաղաքակրթության ջրերի մեջ լքված ճանճերի պես մեռնելուն։ Վստահ եղեք, որ ես ինքնաթիռի արագությամբ շարժվողը չէի լինի, եթե ձեր շրջակա միջավայրերը այդքան դատարկ, այդքան թափանցիկ, այդքան աբստրակտ դարձրած չլինեիք։ Ես միայն եկել եմ իրագործելու այն պատիժը, որ դուք արդեն երկար ժամանակ հայտարարել եք ինքներդ ձեր դեմ։ Կներեք, բայց, ի վերջո, այդ դուք հորինեցիք «Anthropocene» անունը: Դուք պարգևեցիք ինքներդ ձեզ աղետի ամբողջ պատիվը։ Այժմ երբ այն բացահայտվում է, այլևս ուշ է դա ժխտել։ Ձեզնից ամենաազնիվները դա շատ լավ գիտեն․ իմ հանցակիցները ոչ այլ ինչ են, քան ձեր հասարակական կազմակերպվածությունը, ձեր «մեծամասշտաբ» անխելքությունն ու դրա տնտեսությունը, համակարգերի նկատմամբ ձեր ֆանատիկ հավատը։ Միայն համակարգերն են «խոցելի»։ Մնացած ամեն ինչն ապրում է և մեռնում։ Չկա այլ «խոցելիություն», բացի նրանից ինչը նպատակ ունի վերահսկելու, դրա ընդլայնման և կատարելագործման։ Մոտիկից նայեք ինձ․ ես ընդհամենը գերակշռող Մահվան հակառակ կողմն եմ։
Ուրեմն դադարեք մեղադրել, դատապարտել և հետապնդել ինձ, ինքներդ ձեզ հասցնել հակավիրուսային կաթվածի։ Այդ ամենը շատ մանկամիտ է։ Թույլ տվեք առաջարկել այլ հեռանկար․ կյանքին ներհատուկ ընդունակություն գոյություն ունի։ Հիշողություն և ռազմավարություն օգտագործելու համար պարտադիր չէ լինել ենթակա։ Որոշում կայացնելու համար պարտադիր չէ լինել ինքնավար։ Բակտերիան և վիրուսները նույնպես կարող են ղեկն իրենց ձեռքը վերցնել։ Հետևաբար, ինձ տեսեք որպես ձեր փրկիչ, ոչ թե որպես ձեր գերեզմանափոր։ Դուք կարող եք ինձ չհավատալ, սակայն ես եկել եմ կանգնեցնելու համակարգը, որի վթարային արգելակը դուք չկարողացաք գտնել։ Ես եկել եմ առկախելու կազմակերպված գործընթացը, որը ձեզ գերի էր պահում։ Ես եկել եմ, որպեսզի ցուցադրեմ այն շեղումը, որ «նորմալությունն» է կառուցում։ «Մեր սննդի հարցը, մեր պաշտպանությունը, մեր կյանքի ձևի համար հոգ տանելու կարողությունը ուրիշներին հանձնարարելը խելագարություն է»․․․ «Բյուջետային սահման չկա, առողջությունը գին չունի»․ տեսե՛ք թե ինչպես եմ վերահասցեագրում ձեզ կառավարող մարմինների ոգին և լեզուն։ Տեսեք, թե ինչպես եմ ձեզ համար նրանց իջեցնում իրենց գահից և բացահայտում իրենց իրական դեմքը որպես ճղճիմ, գոռոզ ռեկետչիկներ։ Տեսեք, թե ինչպես են իրենք իրենց անսպասելիորեն մատնում, որպես ոչ միայն ավելորդ, այլ նաև որպես վնաս հասցնող։ Նրանց համար դուք ոչ այլ ինչ եք, քան իրենց համակարգի վերարտադրությանը նպաստողներ, այսինքն՝ ստրուկից էլ ցածր։ Նույնիսկ պլանկտոնի հետ են ավելի լավ վարվում, քան ձեզ հետ։
Սակայն ձեր ժամանակը մի վատնեք նրանցից դժգոհելու, նրանց բացթողումները մատնացույց անելու վրա։ Մեղադրել նրանց անտեսման մեջ՝ նշանակում է շարունակել նրանց ավելի շատ տեղ տալ, քան նրանք արժանի են։ Դրա փոխարեն ինքներդ ձեզ հարցրեք, թե ինչպես եղավ, որ այդքան հեշտությամբ ինքներդ ձեզ թույլ տվեցիք կառավարված լինել։ Գովերգել չինական տարբերակի արժանավորությունը՝ ի համեմատ բրիտանական տարբերակի, կայսերաօրինական լուծումը որպես Դարվինիստ-լիբերալ մեթոդին դեմ, նշանակում է ոչինչ չհասկանալ թե՛ մեկից, թե՛ մյուսից և թե դրանց երկուսի սարսափից։ Քուեսնիից սկսած «լիբերալները» նախանձով էին նայում Չինական կայսրությանը։ Եվ նրանք դեռ շարունակում են դա անել։ Նրանք Սիամական երկվորյակներ են։ Այն փաստը, որ նրանցից մեկը սահմանափակում է ձեզ իր շահերի համար, իսկ մյուսը՝ «հասարակությանը», միշտ բերում է նրան, որ ճնշվում է միակ ոչ նիհիլիստ վարքը՝ հոգատարությունը ինքներդ ձեր նկատմամբ, ձեր սիրելիների նկատմամբ, ինչպես նաև այն, ինչը սիրելի է ոչ ծանոթ մարդկանց մեջ։ Թույլ մի տվեք նրանց, ովքեր ձեզ հասցրել են անդունդի եզրին, պնդել, որ նրանք ձեզ փրկում են դրանից․ նրանք ձեզ համար կնախապատրաստեն ավելի կատարյալ դժողք, ավելի խորը գերեզման։ Մի օր, երբ ի վիճակի լինեն, նրանք բանակը կուղարկեն մահից հետո կյանքում պարեկություն անելու։
Ավելի լավ կլինի՝ ինձ շնորհակալ լինեք։ Առանց ինձ այն չհարցադրվող բաները, որոնք հանկարծակի օդից կախված մնացին, դեռ ինչքա՞ն ժամանակ կշարունակեին ներկայացվել որպես անհրաժեշտ։ Գլոբալիզացիան, մրցակցային քննությունները, օդային երթևեկությունը, բյուջետային սահմանափակումները, ընտրությունները, սպորտային ներկայացումները, Դիսնեյլենդը, մարզասրահները, բիզնեսների մեծամասնությունը, Ազգային ժողովը, դպրոցական ճամբարները, զանգվածային հավաքները, օֆիսային աշխատանքների մեծամասնությունը, այն ամբողջ մեխանիկական սոցիալականությունը, որ ոչ այլ ինչ է քան մետրոպոլիտան մոնադի տագնապային մենության հակառակ կողմը․ այս ամենը մատուցվեց որպես ոչ անհրաժեշտ, այն պահից, երբ անհրաժեշտության դրությունը հաստատեց իր ներկայությունը։ Ինձ շնորհակալ եղեք գալիք շաբաթներում ծավալվող ճշմարտության ստուգարքի համար։ Դուք վերջապես կբնակվեք ձեր սեփական կյանքում՝ առանց հազարավոր փախուստների որոնք, անկախ լավ թե վատ տարուց, ապահովում էին անտրամաբանականի պահպանումը։ Առանց դա գիտակցելու, դուք երբեք չէիք ապրել ձեր սեփական գոյության մեջ։ Դուք սահմանափակված էիք ձեր կաղապարների մեջ և նունիսկ չէիք գիտակցում դրա մասին։ Իսկ հիմա դուք կապրեք ձեր բարեկամների հետ։ Դուք տանը կլինեք։ Դուք կդադարեք լինել դեպի մահը տարանցման ճանապարհին։ Գուցե դուք կատեք ձեր ամուսնուն։ Գուցե ձեր երեխաները ձեզ տանել չկարողանան։ Գուցե դուք կուզենաք պայթեցնել ձեր ամենօրյա կյանքի էսթետիկ դասավորվածությունը։ Ճշմարտությունն այն է, որ բաժանման այդ մետրոպոլիսներում դուք այլևս աշխարհում չէիք։ Ձեր աշխարհը իր որևէ կերպով այլևս ապրելու չէր, բացի այն ժամանակվանից, երբ դուք մշտապես փախուստի էիք դիմում։ Առերեսվելով այն սարսափելիին, որը կատարվում էր՝ հարկավոր էր ակտիվությամբ ու ցրվածությամբ բավարավել, ինչպես նաև պատրանքայինով, որ տիրում էր մարդկանց միջև։ Ամեն ինչ այնքան արդյունավետ էր դարձել, որ այլևս ոչինչ իմաստ չուներ։ Շնորհակալ եղեք ինձ այդ ամենի համար, և բարի վերադարձ երկիր։
Շնորհիվ ինձ, մի անորոշ ժամանակ դուք այլևս աշխատանքի չեք գնա, ձեր երեխաները դպրոց չեն գնա, ու միևնույն է, դա կլինի արձակուրդի հակառակ։ Արձակուրդները այն տարածքն են, որը պետք է ամեն գնով լցվի աշխատանքի պարտադիր վերադարձին սպասելու ընթացքում։ Բայց այն ինչը հիմա բացվում է ձեր առջև, շնորհիվ ինձ, ոչ թե կանխորոշված տարածք է, այլ բաց դատարկություն։ Ես ձեզ հայտարարում եմ պարապ։ Չկա երաշխիք, որ երեկվա չ-աշխարհը նորից կվերադառնա։ Այդ ողջ շահութաբեր անհեթեթությունը կարող է դադարել։ Երբ մարդը աշխատավարձ չի ստանում, ավելի բնական չի՞ դառնում վարձ չվճարելը։ Եթե մարդը չի կարող աշխատել, ինչու՞ պետք է նա շարունակի հիփոթեքային վարկ վճարել բանկին։ Ինքնասպանության հասցնող չէ՞, ի վերջո, ապրել այնտեղ, որտեղ չես կարող հողամաս մշակել։ Երբ մարդու մոտ այլևս փող չի մնացել, որպես հետևանք նա չի դադարում ուտել, և նա ով ունի միջոց, հաց կունենա։ Շնորհակալ եղեք ինձ․ ես ձեզ դրեցի լռելյայն կերպով ձեր գոյությունը կառուցող երկատման առջև (կա՛մ տնտեսականը, կամ կյանքը)։ Հիմա ձեր հերթն է, ձեր խաղի քայլն է։ Խաղադրույքը պատմական է։ Կամ կառավարման մարմինները ձեզ պարտադրում են իրենց արտակարգ դրությունը, կամ դուք ձերն եք հորինում։ Կա՛մ դուք ընտրում եք ճշմարտությունները, որ ջրի երես են դուրս գալիս, կա՛մ ձեր գլուխը դնում եք կացնի տակ։ Կա՛մ օգտվում եք այն ժամանակից, որ տալիս եմ ձեզ հետագայի աշխարհը պատկերացնելու համար՝ հաշվի առնելով այն, ինչ սովորել եք մոտալուտ փլուզմից, կա՛մ վերջինս ավելի ծայրահեղ կդառա։Աղետը ավարտվում է, երբ ավարտվում է տնտեսագիտությունը։ Տնտեսագիտությունը ինքնին ավերածությունն է։ Մինչև նախորդ ամսիս դա տեսություն էր։ Հիմա դա փաստ է։ Բոլորին ակնհայտ է, որ ոստիկանությունը, պրոպագանդան, հսկողությունը, լոգիստիկան և հեռավար աշխատանքը ամեն ինչ անում են, որ այդ փաստը վերահսկելի պահեն։
Ինձ հետ գործ ունենալիս տեղի մի տվեք խուճապին կամ մերժմանը։ Մի հանձնվեք բիոքաղաքական հիստերիաներին։ Գալիք շաբաթները կլինեն սարսափելի, ճնշող, դաժան։ Մահվան դարպասները լայն բացված կլինեն։ Ես արտադրության ավիրվածության ամենաավերիչ արտադրությունն եմ։ Ես եկել եմ նիհիլիստներին իջեցնել ոչնչության մակարդակի։ Այս աշխարհի անարդարությունը երբեք ավելի վայրագ չի լինի։ Ես եկել եմ թաղելու քաղաքակրթությունը, ոչ թե ձեզ։ Նրանք ովքեր ցանկանում են ապրել, պետք է կառուցեն նոր սովորություններ, որոնք համապատասխանում են իրենց։ Ինձնից խուսափելը լավ հնարավորություն կլինի այս վերաստեղծման համար, այս նոր տարածությունների արվեստի համար։ Իրար բարևելու արվեստը, որ որոշները անհեռատեսորեն չէին համարում հենց ինստիտուցիայի ձև, շուտով չի ենթարկվի ոչ մի վարվելակարգի։ Դա կբնորոշի մարդկանց։ Մի արեք դա «ուրիշների համար», «բնակչության համար» կամ «հասարակության համա »․ արեք դա ձեր կողքինների համար։ Հոգ տարեք ձեր ընկերների և սիրելի մարդկանց համար։ Իրենց հետ միասին վճռականորեն վերաիմաստավորեք, թե ինչպիսին կարող է լինել արդար աշխարհը։ Իրական ապրելու խմբեր ձևավորեք, ընդարձակեք դրանք, և ես չեմ կարողանա ոչինչ անել ձեր դեմ։ Ես կոչ եմ անում ոչ թե կարգապահության, այլ ուշադրության հսկայական վերականգնման։ Ոչ թե անհոգության ավարտի, այլ բոլոր անտարբերությունների ավարտի։ Էլ ին՞չ ուրիշ տարբերակ էր մնացել ինձ ձեզ հիշեցնելու, որ ձերբազատումը ամեն մի ժեստի մեջ է։ Որ մանրուքի մեջ է ամեն ինչը։
Ես ստիպված եմ եղել առերեսվել փաստերի հետ․ մարդկությունն ինքն իրեն տալիս է հարցեր, որոնք այլևս չի կարող չհարցնել։

“I’ve come to shut down the machine whose emergency brake you couldn’t find.”
You’d do well, dear humans, to stop your ridiculous calls for war. Lower the vengeful looks you’re aiming at me. Extinguish the halo of terror in which you’ve enveloped my name. Since the bacterial genesis of the world, we viruses are the true continuum of life on Earth. Without us, you would never have seen the light of day, any more than the first cell would have come to exist.
We are your ancestors, just like the rocks and the seaweed, and much more than the apes. We are wherever you are and also where you aren’t. Too bad for you if you only see in the universe what is to your liking ! But above all, quit saying that it is I who am killing you. You will not die from my action upon your tissues but from the lack of care of your fellow humans. If you had not been just as rapacious amongst yourselves as you were with all that lives on this planet, you would still have enough beds, nurses, and respirators to survive the damage I do in your lungs. If you didn’t pack your old people into nursing homes and your able-bodied into concrete hutches, you wouldn’t be in this predicament. If you hadn’t changed the whole expanse of the world, or worlds rather, that just yesterday were still luxuriant, chaotic, infinitely inhabited, into a vast desert for the monoculture of the Same and the More, I wouldn’t have been able to launch myself into the global conquest of your throats. If nearly all of you had not become, over the last century, redundant copies of a single, untenable form of life, you would not be preparing to die like flies abandoned in the water of your sugary civilization. If you had not made your environments so empty, so transparent, so abstract, you can be sure that I wouldn’t be moving at the speed of an aircraft. I only come to carry out the punishment that you have long pronounced against yourselves. Forgive me, but it’s you, after all, who invented the name “Anthropocene”. You have awarded yourselves the whole honor of the disaster ; now that it is unfolding, it’s too late to decline it. The most honest among you know this very well : I have no other accomplice than your social organization, your folly of the “grand scale” and its economy, your fanatical belief in systems. Only systems are “vulnerable”. Everything else lives and dies. There’s no “vulnerability” except for what aims at control, at its extension and its improvement. Look at me closely : I am just the flip side of the prevailing Death.
So stop blaming me, accusing me, stalking me. Working yourselves into an anti-viral paralysis. All of that is childish. Let me propose a different perspective : there is an intelligence that is immanent to life. One doesn’t need to be a subject to make use of a memory and a strategy. One doesn’t have to be a sovereign to decide. Bacteria and viruses can also call the shots. See me, therefore, as your savior instead of your gravedigger. You’re free not to believe me, but I have come to shut down the machine whose emergency brake you couldn’t find. I have come in order to suspend the operation that held you hostage. I have come in order to demonstrate the aberration that “normality” constitutes. “Delegating to others our nutrition, our protection, our ability to care for our way of life was a madness”…“There is no budgetary limit, health has no price” : see how I redirect the language and spirit of your governing authorities ! See how I bring them down for you to their real standing as miserable racketeers, and arrogant to boot ! See how they suddenly denounce themselves not just as being superfluous, but as being harmful ! For them you’re nothing but supports for the reproduction of their system – that is, less than slaves. Even the plankton are treated better than you.
But don’t waste your time reproaching them, pointing out their deficiencies. Accusing them of negligence is still to give them more credit than they deserve. Ask yourselves rather how you could find it so comfortable to let yourselves be governed. Praising the merits of the Chinese option compared to the British option, of the imperial-legist solution as against the Darwinist-liberal method is to understand nothing about the one or the other, the horror of one and the horror of the other. Since Quesnay, the “liberals” have always looked with envy at the Chinese empire ; and they still do. They are Siamese twins. The fact that one of them confines you in its interest and the other in the interest of “society” always amounts to suppressing the only non-nihilist conduct : taking care of oneself, of those one loves and of what one loves in those one doesn’t know. Don’t let those who’ve led you to the abyss claim to be saving you from it : they will prepare for you a more perfect hell, an even deeper grave. Someday when they’re able, they’ll send the army to patrol the afterlife.
You ought to thank me, rather. Without me, for how much longer would those unquestionable things that are suddenly suspended have gone on being presented as necessary ? Globalization, competitive exams, air traffic, budgetary limits, elections, sports spectacles, Disneyland, fitness gyms, most businesses, the National Assembly, school barracking, mass gatherings, most office jobs, all that automatic sociability that is nothing but the reverse of the anxious solitude of the metropolitan monads : all of that was rendered unnecessary, once the state of necessity asserted its presence. Thank me for the truth test of the coming weeks ; you’re finally going to inhabit your own life, without the thousand escapes that, good year bad year, hold the untenable together. Without your realizing it, you had never taken up residence in your own existence. You were there among your boxes, and you didn’t know it. Now you will live with your kindreds. You will be at home. You will cease to be in transit towards death. Perhaps you will hate your husband. Maybe your children won’t be able to stand you. Maybe you will feel like blowing up the décor of your everyday life. The truth is that you were no longer in the world, in those metropolises of separation. Your world was no longer livable in any of its guises unless you were constantly fleeing. One had to make do with movement and distractions in the face of the hideousness that had taken hold. And the spectral that reigned between beings. Everything had become so efficient that nothing made any sense any longer. Thank me for all that, and welcome back to earth !
Thanks to me, for an indefinite time you will no longer work, your kids won’t go to school, and yet it will be the opposite of a vacation. Vacations are that space that must be filled up at all costs while waiting for the obligatory return to work. But now what is opening up in front of you, thanks to me, is not a delimited space but a gaping emptiness. I render you idle. There’s no guarantee that yesterday’s non-world will reappear. All of that profitable absurdity may cease. Not being paid oneself, what would be more natural than to stop paying one’s rent ? Why would a person unable to work go on depositing their mortgage payments at the bank ? Isn’t it suicidal, when you come down to it, to live where you can’t even cultivate a garden ? Someone who doesn’t have any money left doesn’t stop eating as a consequence, and who has the iron has the bread. Thank me : I place you in front of the bifurcation that was tacitly structuring your existences : the economy or life. It’s your move, your turn to play. The stakes are historical. Either the governing authorities impose their state of exception on you, or you invent your own. Either you go with the truths that are coming to light, or you put your head on the chopping block. Either you use the time I’m giving you to envision the world of the aftermath in light of what you’ve learned from the collapse that’s underway, or the latter will go extreme. The disaster ends when the economy ends. The economy is the devastation. That was a theory before last month. Now it is a fact. No one can fail to sense what it will take in the way of police, propaganda, surveillance, logistics, and remote working to keep that fact under control.
As you deal with me, don’t succumb to panic or denial. Don’t give in to the biopolitical hysterias. The coming weeks will be terrible, oppressive, cruel. The gates of death will be wide open. I am the most devastating production of the devastation of production. I come to reduce the nihilists to nothingness. The injustice of this world will never be more outrageous. It’s a civilization, not you, that I come to bury. Those who desire to live will have to construct new habits, ones that are suitable for them. Avoiding me will be the occasion for this reinvention, this new art of distances. The art of greeting one another, which some were short-sighted enough to see as the very form of the institution, will soon not obey any etiquette. It will sign beings. Don’t do it “for the others”, for “the population” or for “society”, do it for your people. Take care of your friends and those you love. Rethink along with them, decisively, what a just form of life would be. Organize clusters of right living, expand them, and I won’t be able to do anything against you. I am calling for a massive return, not of discipline, but of attention. Not for the end of insouciance, but the end of all carelessness. What other way remained for me to remind you that salvation is in each gesture ? That everything is in the tiniest thing.
I’ve had to face the facts : humanity only asks itself the questions it can no longer keep from asking.