«Մուլտի գրուպի» տնօրենը կալանավորվեց
- Սեդրակ Առուստամյանը մեղադրվում է կաշառք ստանալու և փողերի լվացման մեջ։ «Ազատություն ռադիոկայանի» հետ զրույցում այս մասին հայտնել է փաստաբան Հովիկ Սուքիասյանը։ Փաստաբանը նշել է, որ խոսքը 2011 թվականին կատարված գործողությունների մասին է։ «Ըստ էության, պայմանագրով տրված է փոխառության գումար՝ տոկոսների վճարմամբ։ Մարդուն ասում են, որ «քանի որ դու տոկոս չես ստացել նշանակում է՝ կաշառք ես տվել»», - ասել է Սուքիասյանը՝ առանց մանրամասնելու, ինչ գործ է, ինչ փախառություն և ում է տրվել: Հարցին՝ արդյոք ձերբակալությունը կապված է ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի (կալանավորվել է 2019 թվականի օգոստոսին, մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու մեջ) վերաբերյալ ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործի հետ, փաստաբանը ևս չի պատասխանել՝ հիմնավորմամբ, որ մանրամասներ հայտնելու իրավունք չունի՝ կապված նախաքննական գաղտնիքի հետ։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանն կալանավորվեց։
Առուստամյանը ձերբակալվել էր երեկ՝ ապրիլի 24-ին։ Դատարանն այսօր բավարարեց իրավապահների միջնորդությունը և որպես խափանման միջոց կիրառեց կալանքը՝ 2 ամիս ժամկետով։
Կոնկրետ որ քրեական գործով է «Մուլտի Գրուպի» տնօրենը կալանավորել՝ չէ նշվում։ Պաշտոնական հաղորդագրություններ չկան։
Հիշեցնենք, որ Սեդրակ Առուստամյանը ներգրավված էր նաև մինչ այս հարուցված ևս երկու քրեական գործերում․ նրան մեղադրանք էր առաջադրվել «Հյուսիս-Հարավի» ծրագրի շրջանակներում փողերի լվացման և առերևույթ չարաշահումներ անելու, ինչպես նաև Երևանի կենտրոնում ապօրինի շինարարություն ծավալելու դեպքերի առթիվ։
«Հյուսիս-Հարավի» քրգործի մասին հաղորդվել էր դեռևս 2019 թվականի սեպտեմբերին․ ըստ Քննչական կոմիտեի՝ 2008-2010 թվականներին տրանսպորտի և կապի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Գուրգեն Սարգսյանը Առուստամյանի և այլ անձանց գործակցությամբ «Սթոնս» ընկերությանը իբր մատուցված ծառայությունների համար դուրս է գրել ընդհանուր 177 միլիոն դրամի կեղծ հարկային հաշիվներ։ Գումարի մեծ մասը փոխանցվել է հենց Սեդրակ Առուստամյանին, որին մեղադրանք է առաջադրվել կեղծ ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու, առանձնապես խոշոր չափերի հարկերից խուսափելու, ինչպես նաև փողերի լվացման համար։
Ապօրինի շինարարությանը առնչվող քրգործը հարուցվել էր 2020 թվականին ապրիլին․ ըստ Քննչականի, Երևանի կենտրոնում Առուստամյանի տնօրինած «Մուլտի գրուպ» ընկերությունը 2018-ին Աբովյան փողոցի վրա սկսել էր հյուրանոց կառուցել՝ չունենալով շինարարական աշխատանքներ անելու իրավական հիմքեր։ Այդ տարածքում բիզնես ծավալող ընկերության ներկայացուցիչը բողոքել էր դատարան, ընկերությունը, սակայն, շինարարությունը չէր դադարեցրել։ Այս գործով Առուստամյանը մեղադրվում էր համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա ինքնակամ շինարարությունը չդադարեցնելու համար։
Երրորդ քրեական գործի բովանդակությունը դեռևս հայտնի չէ։ Ի տարբերություն նախորդ երկուսի՝ այս գործը, ըստ փաստաբան Հովիկ Սուքիասյանի, քննվում է Ազգային անվտանգության ծառայությունում։

Sedrak Arustamyan, CEO of Multi Group Concern, was detained on April 23 allegedly over charges brought by the National Security Service (NSS). The NSS has not yet released a statement, however his attorney Hovik Sukiasyan clarified to "Radio Liberty" Armenia that the new charges are unrelated to previous charges brought by the Prosecutor's office over money embezzlement and abuse in "North-South" infrastructure project and illegal construction.
Attorney Hovik Sukiasyan said that the new charges are related to 2011 activities. Sedrakyan, allegedly provided credits to an entity at an interest rate of 4% based on a contract the terms of which have been extended several times up until now. "The charges are over the fact that he did not receive interest payments, nor the principal amount back, and this is interpreted as a bribe," said the attorney. No other details are mentioned of who the credit was given to, whether the charges are related to former head of the tax authorities Gagik Khachatryan (imprisoned in August 2019 over abuse of power and wasting of large amounts of public money. Arustamyan is to remain in a 2-month pre-trial custody.
Sedrak Arustamyan was charged with two instanceս of crimes in 2019 and 2020. In August 2019, he was charged over money embezzlement and abuse as part of the "North-South" infrastructure project. Back then, the Investigative Committee reported that between 2008 and 2010, Minister of Communications and Transport Gurgen Sargsyan, in collaboration with Arustamyan and others, issued fake invoices in a total amount of 177 mln AMD for services that were never provided. Arustamyan is charged for imitating entrepreneurial activities and evading significant amounts of taxes, as well as money embezzlement.
The second instance of criminal charges is related to illegal construction of a hotel on Abovyan street in Yerevan by Multi Group. These charges were brought in April 2020.