«Ոչ մի ստորակետ ավելացնելու կամ պակասացնելու» կարիք չկա․ Փաշինյանը՝ Ղարաբաղի մասին
Ղարաբաղի հարցի որևէ լուծում չի կարող գործնականում լուծում դառնալ, եթե այն ընդունելի չէ Հայաստանի և Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում` երկու երկրների խորհրդարանների համար։ Ազգային ժողովում Կառավարության 2019 թվականի կատարողականի քննարկման ընթացքում՝ արձագանքելով Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովրի վերջին հայտարարարությունների առնչությամբ հարցին, այս մասին ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանի կարծիքով՝ Հայաստանի ոչ մի ղեկավար Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ այդքան հաճախ դիրքորոշում չի հայտնել, որքան ինքը․ «Հայաստանի ոչ մի ղեկավար հրապարակային և թափանցիկ չի եղել այնքան, ինչքան ես եմ եղել: Իմ դիրքորոշումները, Կառավարության դիրքորոշումները գոյություն ունեն այնքանով, ինչքանով դրանք մե՛ր դիրքորոշումներն են, իսկ մեր դիրքորոշումը գոյություն ունի` անկախ նրանից, թե աշխարհում էլ ուրիշ ինչ դիրքորոշումներ գոյություն ունեն», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է՝ ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի և Ղարաբաղի ժողովուրդների և խորհրդարանների համար, չի կարող հակամարտության լուծման որևէ տարբերակ գոյություն ունենալ և չքննարկվել Ղարաբաղի ու Հայաստանի անվտանգության խորհուրդներում և Ազգային ժողովներում: «Եթե անգամ նախկինում եղել են իշխանություններ, որոնք մտածել են, որ կստորագրեն ու կտանեն լուծում կտան, նրանք գերագնահատել են իրենց ուժերը: Առանց ձեզ չի կարող լուծում լինել, եթե լուծումը լինելու է այս գումարման խորհրդարանում»։
Վարչապետը հավելել է, որ նախկինում հայտնած իր դիրքորոշումներում «ոչ մի ստորակետ ոչ պակասացնելու, ոչ ավելացնելու» անհրաժեշտություն չի տեսնում․ «Այս ամենն ունի ռիսկեր, բայց ընտրության հարց է․ մենք ի՞նչ ենք ուզում որպես երկիր, ինչպե՞ս ենք ուզում դիրքավորվել, ուզում ենք ձեռքներս գլխներիս պահած դիրքավորվե՞լ, որ մի խփեք մեզ, թե՞ դիրքավորվել որպես մի երկիր, որը անհրաժեշտության դեպքում կարող  է ընդունել հարվածներ և անհրաժեշտության դեպքում՝ տալ նաև հակահարվածներ», - նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև Հայաստանի դիվանագիտական կորպուսի աշխատանքին։ Ըստ նրա, հայկական դիվանագետներն այս մոտեցումը եթե անգամ որդեգրել և իրականացնում են, ապա՝ միայն մասնակիորեն․ «Ներողություն խնդրելով դիվանագիտական կորպուսից, պետք է ասեմ․ իսկ դիվանագիտական կորպուսն այս դիրքորոշումը լիարժեք որդեգրել և լիարժեք իրականացնո՞ւմ է։ Ոչ։ Արդյո՞ք ասում եմ, թե ոչ մեկ չի ընդունում։ Դա էլ չեմ ասում: Շատ պրոֆեսիոնալ հատված դա ընդունում է, բայց կա մի հատված, որ տեսնում եմ` իրենք սովոր են հին ռեժիմում աշխատել, սովոր են, որ պետք է վիզը ծռել, հնարավորինս խեղճացած, կռացած գնալ ու բոլորից ինչ-որ բան աղերսել, փշրանք ստանալ ու լինել երջանիկ: Սա իմ գնահատականն է իրավիճակին, բազմաթիվ կոնկրետ օրինակներով գիտեմ, տեսել եմ, վերապրել եմ, նաև ցավով»,-եզրափակել Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի ապրիլի 21-ին հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերն այժմ քննարկում են նախագծեր (այդ թվում՝ ներկայացված մոտ մեկ տարի Մոսկվայում), որոնք առաջարկում են հակամարտության կարգավորման փուլային մոտեցում։ «Առաջին փուլում պետք է լուծվեն առավել հրատապ հարցերը՝ ազատագրվեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ մի շարք շրջաններ, ապաշրջափակվեն տրանսպորտային, տնտեսական ու հաղորդակցության այլ միջոցներ», – ասել էր Ռուսաստանի արտգործնախարարը։ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ի պատասխան նշել էր, որ Լավրովի հիշատակած տարբերակն բանակցային սեղանի փաստաթուղթ չէ։ «Անհնար է ենթադրել, որ հայկական կողմերից որևէ մեկը կարող է գնալ զիջումների, որոնք կարող են կրկին վտանգել Արցախի բնակչության անվտանգությունը», – նշել էր Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ընդգծելով, որ խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է միայն փողզիջումների միջոցով, իսկ զիջումներ «չեն եղել և չեն լինելու»։

«Ни убавить, ни прибавить». Пашинян о прозрачности по Карабаху
Никакое решение вопроса Карабаха не может стать практическим, если его не принимают народы Армении и Карабаха, в том числе - парламенты двух стран. Об этом с трибуны Национального собрания Армении во время обсуждения исполнения бюджета в 2019 году заявил премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о последних заявлениях главы МИД России.
По мнению Пашиняна, ни один руководитель Армении не высказывался о позициях по Карабаху так часто, как он: «Ни один глава Армении не был публичным и прозрачным настолько, насколько я. Мои позиции, позиции правительства существуют постольку, поскольку это наши позиции, а наша позиция существует вне зависимости от того, какие еще позиции есть в мире».
Любое решение, повторил он, должно быть приемлемо для народов и парламентов Армении и Карабаха: не может существовать никакого варианта решения, которое бы на обсуждалось в советах безопасности Национальных собраниях Армении и Карабаха. «Даже если прежде существовали власти, считавшие, что подпишут и решат вопрос, они переоценили свои силы. Без вас решения быть не может, если оно будет иметь место при парламенте этого созыва».
Также Пашинян не видит необходимости в том, чтобы «добавить или убавить хотя бы запятую» из сделанных им ранее заявлений: «Все это содержит риски, но это дело выбора: чего мы хотим, как страна, какую позицию мы хотим занять? Хотим ли мы занять позицию, обхватив голову руками, мол, не бейте нас, или выступать в качестве страны, которая при необходимости может принимать удары и наносить контрудары?».
Также он высказался о работе дипкорпуса Армении, сказав, что даже если армянские дипломаты приняли и осуществляют такой подход, то только частично: «Принеся извинения дипломатическому корпусу, я должен сказать: а принял ли дипкорпус эту позицию полностью и осуществляет ли ее в полном объеме? Нет. Я не говорю, что ее никто не принимает. Очень профессиональная его часть принимает, но я вижу, есть и такие, кто привык работать в прежнем режиме, привык унижаться, ходить и, максимально нагнувшись, о чем-то слезно просить, получать крохи и радоваться этому. Это моя оценка ситуации. Мне известно множество конкретных примеров, я видел, пережил это, в том числе с сожалением», - заключил премьер.
Ранее, напомним, министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что стороны карабахского конфликта обсуждают проекты (в том числе - представленный в Москве около года назад), которые предполагают продвижение в урегулировании на основе поэтапного подхода. «Полагаю, на первом этапе – решение наиболее актуальных проблем, освобождение ряда районов вокруг Нагорного Карабаха и разблокирование транспортных, экономических и прочих коммуникаций».
Его армянский коллега в ответ заявил, что на столе переговоров нет документа с упомянутым Лавровым вариантом.
«Невозможно предположить, что какая-либо из армянских сторон может пойти на уступки, которые поставили бы под угрозу безопасность населения Арцаха», – сказал Зограб Мнацаканян, добавив, что мирное урегулирование возможно только путем взаимных уступок, а уступок не было и не будет.