Գիտնականի և գրագողի միջև կրթական համակարգը ընտրեց երկրորդին
Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի (ԲՈԿ) նախագահ, մաթեմատիկոս Սմբատ Գոգյանը հրաժարական է ներկայացրել։ «Նախարարի կողմից Ազգային ժողովի ամբիոնից նոր օրենքով ԲՈԿ-ը փակելու հայտարարությունից հետո աշխատելը դարձավ անիմաստ։ Իմ գաղափարներն այլևս կյանքի կոչել չեմ կարող», - ֆեյսբուքի իր էջում գրել է  Գոգյանը։
Կրթության և գիտության բարեփոխման իմ պատկերացումները չեն համընկել նախարարության ռազմավարության հետ, նշել է արդեն նախկին պաշտոնյան։ Ժամանակի ընթացքում այդ հակասությունները խորացել են։ Համակարգում բարեփոխման համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ էին օրենքի կողմից լիազորող նորմեր, որոնք այդպես էլ չեղան։ Փոխարենը՝ Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն Ազգային ժողովի իր ելույթում հայտարարեց, որ Բարձրագույն որակավորման կոմիտեն նախատեսվում է փակվել․ «Գրագողերը սպասում են կառույցի փակվելուն»։
Երկրորդ պատճառն, ըստ Գոգյանի, Տնտեսագիտական համալսարանի նախկին և ներկա ռեկտորների հայտնի սկանդալն է և դրա հանգուցալուծումը․ «2019 թվականի օգոստոսին հարցազրույցներից մեկում ասացի, որ եթե Ռուբեն Հայրապետյանը հրաժարականի դիմում չգրեր, ապա ես կգնայի։ Իմ խոսքը կոնկրետ Ռուբենի մասին չէր, այլ երևույթի։ Նրանից հետո նշանակված ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարի դոկտորական աշխատանքում առկա են ակնհայտ թարգմանություններ և արտագրություններ, բայց համապատասխան կապերի և հովանավորչության միջոցով նա առ այսօր զբաղեցնում է իր պաշտոնը։ Իր պաշտոնավարումն արժեքային ընտրություն է՝ իմ և իր միջև»։
Եվ երրորդ պատճառը՝ իր աշխատանքի արդյունավետության անկումը․ «Նշանակումից երեք ամիս անց կնոջս հետ պայմանավորվեցինք, որ եթե նա ասի, որ մեծամտացել կամ հղփացել եմ, ապա նույն օրն աշխատանքից ազատման դիմում կգրեմ։ Նա այդպիսի բան դեռ չի ասել, բայց իր կարծիքով ես սկսել եմ ավելի քիչ ուրախանալ։ Իսկապես, այս աշխատանքն ինձ սկսել է հաճույք չպատճառել, քանի որ հստակ գիտակցում եմ, որ աշխատանքիս արդյունավետությունը կտրուկ ընկել է»։
Բարձրագույն որակավորման կոմիտեն շնորհում է գիտության թեկնածուի և գիտության դոկտորի գիտական աստիճաններ, դոցենտի և պրոֆեսորի գիտական կոչումներ: ԲՈԿ-ը հաստատում և վկայագրով ամրագրում է մասնագիտական խորհրդի կողմից՝ գիտական աստիճանի, գիտական խորհրդի կողմից՝ գիտական կոչման շնորհումը: Սմբատ Գոգյանը ԲՈԿ նախագահ էր նշանակվել 2018թ. հունիսի 12-ին:

Между ученым и плагиатором армянская система выбрала второго
Председатель Высшего аттестационного комитета, математик Смбат Гогян подал в отставку. «Бессмысленно работать после заявления, сделанного министром с трибуны парламента, о закрытии ВАК. Отныне я не в состоянии воплощать свои идеи. Плагиаторы ждут закрытия структуры», - написал Гогян в Фейсбуке.
«Мои представления о реформах в сфере образования и науки не совпали со стратегией руководства министерства, со временем противоречия усугубились», - говорится в посте.
По словам Гогяна, для реформирования сферы необходимы подкрепленные законом нормы, которых до сих пор нет. Вместо этого министр Араик Арутюнян заявил в Национальном собрании, что предусматривается закрыть Высший аттестационный комитет.
В качестве второй причины Гогян упомянул о скандале между бывшим и нынешним ректорами Ереванского экономического университета и его развязке: «В одном из интервью в августе 2019 года я сказал, что если бы Рубен Айрапетян не написал заявления, то ушел бы я. Речь шла не о Рубене, а о явлении. В докторской назначенного после него временного и.о. ректора есть переводы и списывания, но благодаря соответствующим связям и покровительству он до сих пор занимает свою должность. Его служба - выбор между ценностями, между мной и ним».
Третья причина - снижение эффективности работы: «Через три месяца после моего назначения мы с супругой договорились, что если он скажет, что я стал заносчивым и пресытился, я в тот же день напишу заявление. Подобного он еще не говорил, но, по его мнению, я стал реже радоваться. Действительно, эта работа перестала приносить мне удовольствие, так как я четко осознаю, что эффективность моей работы резко упала».
Высший аттестационный комитет присуждает ученую степень кандидата науки и доктора наук, ученое звание доцента и профессора. Смбат Гогян был назначен председателем ВАК 12 июня 2018 года.